Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türkiye’nin İnovasyon ve Uluslararasılaşma Stratejisi

Blok zinciri ve kripto dünyasında yayılım ve yeni yaklaşımları oluşturmanın yol haritası nasıl şekillenecek?

8 Kasım 2023 12:19

Güncellenme: 8 Kasım 2023 12:21

Türkiye kripto para uygulamaları kullanma noktasında dünyada dikkat çeken bir adaptasyon performansına sahip. Bu da ülkemizi birçok projede ve yatırımda cazip bir noktaya taşıyor. Ayrıca geliştirici ekosisteminin kalitesi ve çeşitliliği de güçlü bir özellik. Bunları doğru anlamak ve geleceğe dair stratejileri bugünden güçlü biçimde oluşturmak, yatırımları ve projeleri çekmek için doğru zaman.


Binance BlockchainWeek İstanbul’da “Türkiye the Innovator & the International Blockchain World” başlıklı panelde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan Erdem Erkul, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat ve Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez sektörün gelecek stratejilerini masaya yatırdılar. 


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Erdem Erkul - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu


“İstatistiklere baktığımızda pek çok duruma hızlı bir şekilde adapte olabilen bir toplumuz. Hatta bu konuda dünyada beşinciyiz. Bu yüzden kripto adaptasyonu konusunda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum, ancak rakamları takip etmek lazım. Faruk Bey gibi bu ekosisteme öncülük eden liderler oldukça adaptasyonu sorun etmemize bile gerek yok.”


“Entegrasyon dile kolay olsa da aslında zorlu bir süreç. Yine de yıpranmak paslanmaktan iyidir. Yapay zekanın özellikle tahmin konusunda hızla geliştiğini görüyoruz, ancak verilerin doğruluğunu kontrol etme kısmında yürünecek çok yol var, burada blok zinciri teknolojisinin güzel bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Blok zinciri açısından da yapay zekanın işlem hızı büyük bir avantaj sağlayabilir.”


“Blok zinciri teknolojisine karşı gelen taraflar üçe ayrılıyor: Anlayamayanlar, anlamak istemeyenler ve anlamakta zorlananlar.”


Faruk Eczacıbaşı - Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı 


“İnternet kullanmaya başladığımda bir şekilde analog dünyayı bıraktım. O zamanda özellikle bizim kuşak teknolojiyi tırnaklarıyla kazıyarak öğrenmeye başladı. Devinim bir anda o kadar hızlandı ki dijital göçebe kelimesinin bir anlamı kalmadı. Şimdiki dünyada herkes birer dijital göçebe.”


İsmail Hakkı Polat – Kadir Has Üniversitesi


“Web2 açısından oldukça etkili bir dönem yaşadık. Bu yüzden Web3 altyapımız sağlam. Ayrıca şirketlerin ülkemize olan ilgisinin yanı sıra konum olarak da avantajlıyız. Doğulu yapımızın kestirme düşünce yatkınlığı, Batılı yapımızın da işbirlikçi oluşu adaptasyon sürecimizi hızlandırıyor.”


“Aslında metaverse dünyasının eğlence potansiyelini geçip turizm, sağlık, eğitim alanında nasıl kullanılabileceğini konuşmak lazım. Burada yapay zekanın bize nasıl rehberlik sağlayacağı da ayrı bir önemli konu. Ancak daha çok yolumuz var, çoğu şeye Web2 gözüyle bakmamız da büyük zorluklar yaratıyor. Herkes Web2’ci gibi davranıyor. Bu işin felsefesi olmadan kodlaması olmaz.”


“Regülasyonların bu teknolojiyi kısıtlamadan kullanıcıların güvende kalabilmelerini sağlaması için dört şey gerekiyor:  P2P yaklaşım, şeffaflık, kullanıcıların kişisel bilgilerini koruyabilme ve “Don’t trust, verify” anlayışı. Kısacası hiçbir şeye güvenmeyip her şeyi sorgulamaya devam etmemiz gerekiyor, böylece güvenli kalabiliriz. Satoshi bunları yaptığı için başardı, umarım bizler de başaracağız.”


Daha Fazla Oku

    BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk