Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türkiye’nin İlk StarkNet Buluşması Gerçekleşti

Boğaziçi Üniversitesi Blokzincir Topluluğu ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, StarkNet’in İstanbul’daki geliştiricilerini bir araya getirdi

2 Kasım 2022 11:20

Güncellenme: 2 Kasım 2022 12:01

Kriptografi teknolojisini kullanarak Ethereum’un ve blok zincirlerinin ölçeklendirme problemine bir çözüm olarak 2018 yılında kurulan StarWare Industries, STARK adı verdikleri bir çeşit sıfır bilgi aracı sayesinde blok zinciri teknolojisine yeni bir katman 2 yaklaşımı sağlıyor. StarkNet adı verilen bu teknoloji tamamıyla “izin gerektirmeyen” bir yapıda. Bu durum, geliştiricilerin ağ üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) geliştirebilmesini mümkün kılıyor.


Polychain Capital, Paradigm, Sequoia, The Ethereum Foundation, Vitalik Buterin ve çok sayıdaki kurum ve kişiden şu ana dek 250 milyon doları aşan yatırım toplayan StarkNet’in dünya çapında oldukça büyük bir topluluğu bulunuyor. StarkNet’in İstanbul’daki buluşmasıysa 19 Eylül’de Boğaziçi Üniversitesi Blokzincir Topluluğu ev sahipliğinde gerçekleşti. Geliştiricilerin bir araya geldiği buluşma, İstanbul’daki kripto topluluğu tarafından ilgiyle izlendi.Söz konusu etkinlikte Ethereum’un ölçeklendirme sorunu ve StarkNet’in bu konuya ne gibi çözümler getirdiği tartışıldı ve Zk Roll-up’ların nasıl çalıştığı ele alındı.


“Türk gençlerin hevesi oldukça heyecan verici”


Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan StarkWare’in kurucu ortağı ve CEO’su Uri Kolodny “StarkNet’in geliştirici topluluğu dünya çapında büyüyor. Birçok lokasyonda topluluklar ortaya çıkıyor ve Türkiye de kesinlikle onlardan biri. Bu kadar çok genç ve zeki Türk öğrencinin inşa edilen blokzincir araçlarını öğrenmeye böylesine hevesli olmaları gerçekten oldukça heyecan verici ve bizi derinden etkiliyor. Eminim ki her biri yakın gelecekte birer yatırımcı ve girişimciye dönüşecekler” diye konuştu.


Boğaziçi Üniversitesi Blokzincir Topluluğu’nun yönetim kurulu üyesi Hikmet Can Köseoğlu ise “Bu etkinlik yalnızca StarkNet'in Türk topluluğundaki görünürlüğünü ve potansiyelini arttırdığı için değil, aynı zamanda ilk resmi workshop olmasıyla da bizler için çok güzel ve özel bir deneyim oldu. Daha ileri seviye StarkNet eğitimleri için şimdiden geri bildirimler ve istekler almaya başladık. Umuyoruz ki yeniden böyle bir partnerlik kurarak daha derin konularda bir araya geleceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ICRYPEX Token (ICPX) Dünya Borsalarında Listelenmeye Başladı

23 Şubat 2024 16:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk