Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Türkiye Metaverse’te Olmalı”

Türk Alman Üniversitesi’yle metaverse alanında Ar-Ge iş birliği yaptıklarını ifade eden Global Bilişim Derneği Başkanı, başta ulaşım ve turizm olmak üzere her sektörün buradan etkileneceğini söylüyor

29 Kasım 2022 17:09

Güncellenme: 29 Kasım 2022 17:48

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) tarafından düzenlenen Türkiye Girişimcilik Buluşması’na katılan Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever yerli bir metaverse geliştirdiklerini söyledi.


“Türkiye’nin bu alanda üretici olması için gerekli çalışmaları yapmaya başladık” diye konuşan Vatansever’in açıklaması şöyle: “Yönetim Kurulu Başkanı olduğum MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları olarak Türk Alman Üniversitesi’yle Metaverse alanında Ar-Ge iş birliği yapıyoruz. Globale açacağımız yerli Metaverse’ü geliştirmeyi hedefliyoruz. Nihai olarak da hedefimiz gerçek dünyada beş duyumuzu kullanarak hologramlarımızla yer alabilmek. Bu gerçekleştiğinde ulaşım ve turizm sektörü başta olmak üzere her sektörü ve her ülkeyi etkileyecek."


“Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz”


Etkinliğin bir diğer konuşmacısı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık ise metaverse ekosistemi içerisinde Türkiye’nin de var olması gerektiğini söyledi: “Bugün nasıl e-ticaret sitelerinde alışveriş gerçekleştiriyorsak aynı durumun Metaverse platformlarında da var olacağını söyleyebilmek mümkün. Çünkü artık yeni bir ekosistem var. Bu ekosistem içerisinde Türkiye’nin de var olması gerekiyor. Neden Metaverse’te olmak zorundayız? Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz. Çünkü gerek iş dünyasında gerek sağlıkta gerek ekonomide gerek kültürde, sanatta gerekse de eğitimde Metaverse’ün etkilerini göreceğiz.”


“Metaverse’e regülasyon gerekiyor”


Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Avukat Oğuz Evren Kılıç ise metaverse'ün mutlaka regülasyonla düzenlenmesi gerektiğini söyledi: "İnsanların mağdur edilmemesi için bu hususta mutlaka düzenlemeler yapılmalı. Metaverse gerek kamu gerek özel sektöründe büyük imkanlar sunuyor. Hukuk eğitiminde kurgusal duruşma ve benzeri pratik eğitimlerle kullanılabilecek olan Metaverse, yargılamaların uzaktan yapılabilir hale getirilmesini de daha etkinleştirecek. Ayrıca hukuk alanında faaliyet gösteren kurum ve şirketler arasında gerçek zamanlı ve etkileşimli eğitim, iletişim ve operasyon imkanları sunacak. Metaverse, ülkemizin öncüsü olması gereken yeni bir trend. Ülkemizin bu alanda küresel bir öncü olması için bu alanın ilk yasal düzenleyicilerinden de olması gerekiyor.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk