Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türkiye Blokzincir Üniversite Kulüpleri Listesi (A-B)

Türkiye'de blokzincir üzerine aktif olarak çalışan üniversite kulüpleri.

26 Ekim 2022 08:00

Güncellenme: 26 Ekim 2022 14:39

Ankara Üniversitesi Blokzincir Kulübü: Ankara Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı: 150

Sosyal Medya:@ankarachain


Ankara Blockchain


 • Topluluğumuz 2022 yıllında kuruldu. Öğrenci topluluğumuza bu alanla ilgili olan ve kendini geliştirmek isteyen tüm Ankara Üniversitesi öğrencileri katılabilir. Şu an aktif olan yaklaşık 150 üyemizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 • Yeni kurulan topluluğumuz öğrenciler ve üniversitemiz tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu topluluğu kurmamızda okulumuzda öğretim görevlisi Buğra Ayan eşliğinde verilen Türkiye’nin ilk NFT dersinin önemli etkisi oldu.

 • Şimdiye kadar diğer Blockchain topluluklarının WorkShop ve eğitimlerine katıldık ve güçlü bir network oluşturduk.

 • Gelecekte hayata geçirmeyi planladığımız projeler arasında podcast programımız ve blockchain101 adlı iki proje var. Bunun yanında plan aşamasında olan eğitimlerimiz, teknik gezilerimiz, borsa analizi seminerlerimiz var. Amacımız üniversitemiz genelinde blockchain ekosistemi oluşturmak ve öğrencileri blockchain konusunda bilgilendirmek.

Bahçeşehir Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: BAUBlocktech

Kuruluş Tarihi: 2018
Sosyal medya:
@BAUBlocktech


BAUBlocktech


 • Bahçeşehir Blockchain Kulübü olarak blokzincir teknolojileri hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımıza gerekli desteği ve bilgiyi sağlamak amacıyla yola çıktık. Kulübümüzün ulaştığı öğrencilerin sayısını her geçen gün arttırmayı hedefliyoruz. Kuruluş amaçlarımız ve hedeflerimiz doğrultusunda sohbetler, workshoplar ve atölye çalışmaları düzenliyoruz.

 • Kulübe katılmak için Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi olmak yeterli.

 • Üye sayısında son 1-2 yılda diğer kulüplere kıyasla çok ciddi artışlar gözlemliyoruz. Multidisipliner bir konu olan blokzinciri üzerinde çalışmalar yaptığımız için mühendislik, finans, hukuk, matematik, mimarlık ve güzel sanatlar gibi farklı bölüm ve disiplinlerden üyelerimiz var. Bu nedenle her dönem tüm üyelerimizin ilgi alanlarına hitap edebilecek, farklı ve kapsayıcı etkinlikler planlıyoruz.

 • Öncelikli yola çıkma amacımız yalnızca Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerini değil, Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerini bilgilendirmek ve bu alanda kariyer planlaması konusunda yol gösterici olmak. Kazandığımız tecrübe sayesinde sadece üniversite öğrencilerine değil ekosistemde yer alan veya yer almak isteyene herkese ulaşmayı hedefliyoruz.

 • Geçen dönemlerde birçok etkinlik gerçekleştirdik. Yapılan etkinlikler arasında Twitter Space üzerinden düzenli olarak tecrübeli isimlerle beraber yaptığımız yayınlar, yerli ve yabancı uzmanlarla yapılan workshoplar, temel blockchain etkinlikleri ve teknik alanda kulüp takım arkadaşlarımızın yayınladığı içerikleri sayabiliriz.

 • Gelecekte öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın temel blokzinciri bilgisine erişebilecekleri ve çok talep aldığımız ‘Blockchain 101’ etkinliğini planlıyoruz. Daha sonra bu alanda uzmanlaşmak isteyen üyelerimiz için yazılım eğitimleri, workshoplar ve aynı zamanda düzenli olarak devam edecek yayınlar ve on-chain analizi gibi teknik konularda da eğitimler vereceğiz ve farklı paydaşların da yer alacağı networking etkinlikleri düzenleyeceğiz.

Beykent Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: Beykent Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı: 300
Sosyal medya:
@BU_blockchain


 Beykent Blockchain


 • Beykent Blockchain, 2022 yılının Şubat ayında Beykent Üniversitesi bünyesinde kuruldu. Blokzincire ilgi duyan her öğrencinin katılabildiği bir kulübüz. Aramıza katılan arkadaşlarımıza ekip içerisinde çeşitli eğitimler vererek istekli kişilerin bu alanda ilerlemesine katkı sağlıyoruz.
   
 • Kulübümüzün şu an yaklaşık 300 üyesi var. Şubat ayında 60 üye ile başlamıştık. Giderek büyüyoruz ve öğrencilerin de bu alana ilgisi artıyor.
   
 • Beykent Blockchain Tech Club olarak, blockchain teknolojisinin yakın ve gelecek tarihlerde hayatımızı çoğu noktada değiştireceğine inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda isteyen her arkadaşımızın yeni dünyada blokzincir mühendisi olabilmesi için her türlü katkıyı sağlamayı istiyoruz. Değişen teknoloji trendlerine uyum sağlamak, üyelerin kendisini blokzincir mühendisi olarak yetiştirebilmesine yardımcı teknik eğitim ve etkinlikler düzenlemek, henüz öğrenciyken özel sektöre projeler yapabilen bir seviyeye erişmek, proje bazlı çalışmalar yapmak ve kendi kendini yönetebilen bir DAO organizasyon yapısına dönüşmeyi hedefliyoruz.
   
 • Şubat ayından bu yana, yazılım ve analist ekipleri oluşturduk, ekip üyelerinin alanlarına özel eğitimler gerçekleştirdik. Ekiplerimiz tarafından Blockchain Tech Club internet sitesi (http://blockchaintechclub.com/) geliştirildi. Kulübümüze ait ilk NFT’yi oluşturduk. DAO yapısına ulaşmak için gerekli analizleri yaptık. Çeşitli firmaların katılımı ve sponsorluğuyla BUTechDay'22 zirvesini düzenledik. Blockchain, NFT, Web 3.0, Oyunlarda Blockchain başlıklarında etkinlikler gerçekleştirdik. Akbank ReFi Hackathonda finalist olarak yarıştık ve proje ürettik. Çeşitli firmalar ile sponsorluk çalışmaları yaptık.
   
 • Şu an üzerinde çalıştığımız ve öncelik verdiğimiz faaliyetlerden biri DAO yapısına dönüşmek. İlerleyen dönemde DAO yapısına dönüşmek için gerekli adımları atmaya başlayacağız. Yazılımcı ve analist ekiplerimize yeni arkadaşlarımızı dâhil ettik. Bu arkadaşlarımız için bir eğitim planı oluşturacağız. Ayrıca hackathonlara başvurarak birden fazla ekiple farklı projeler üretmeyi hedeflemekteyiz.
   
 • Fundos, NFTcertificate gibi çeşitli aşamalarda olan projelerimiz bulunmakta. Bu projeleri yazılımcı ve analist arkadaşlarımızdan aramıza yeni katılanların kendisini geliştirmesi amacıyla onlarla birlikte yürütüyoruz. Yeni dönemde mevcut projeleri tamamlamayı planlıyoruz.
   
 • Online ve yüz yüze çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu yıl en az bir yüz yüze zirve düzenleyeceğiz.

Bilgi Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: Bilgi Blockchain Kulübü

Kuruluş Tarihi: 2020
Üye Sayısı: 350+
Sosyal medya:
@bilgiblockchain


Bilgi Blockchain Kulübü


 • 2020’nin Nisan ayında, kulübümüzün de aynı zamanda ilk başkanı olan Murat Seyitmuhammedov tarafından kuruldu. O dönemde COVID-19 salgınının pandemiye dönüşeceğini kimse tahmin etmiyordu. Kulüp pandemiye rağmen o süreçte çok iyi yönetildi. Kuruluşumuz gerçekleştikten kısa süre sonra uluslararası blokzinciri topluluk ağlarından Blockchain Education Network (BEN) bünyesine giren dünyada 66. Türkiye’den ise 5. blokzinciri kulübü olduk. Bu süreçte bazı online etkinlikler de düzenledik.

 • 2021 Haziran ayında bendeniz Sinancan Öztürk’e başkanlık görevi verildi. Ekibimle birlikte kampüse dönmemizi bir nevi ‘yeniden kuruluş’ gibi gördük. Bir yılda 3’ü online olmak üzere 18 etkinlik gerçekleştirdik. Bunların yanı sıra bu alanda bir eksiklik olduğunu hissettiğimizden blokzinciri odaklı medyaya da yönelmeye karar verdik ve kulübün kendine ait stüdyosunu kurduk, hâlâ da geliştiriyoruz. Son olarak da geçtiğimiz yaz Arkhe kampını düzenledik.
   
 • Şu anda kulübümüzün 350’yi aşkın üyesi bulunuyor. Üyelerimizin yaklaşık yüzde 70’i son bir yılda aramıza katıldı. Bu, blokzincirin özellikle biz gençlerin hayatına ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde girdiği konusunda bir fikir verebilir. Tabii, bu ilginin kaynağının çok büyük bir kısmının kripto paralar olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Zaten bunun etkisini üyelerimizde bizzat gözlemledik. Piyasalarda yeşil rengine daha çok rastladığımız dönemlerden olan Ekim 2021’de açtığımız stant, biraz daha kırmızıya çalan dönemlerden Mart 2022’deki standımızdan çok daha fazla ilgi toplamıştı.
   
 • Kulübümüzün ana amacı öncelikle blokzincir teknolojisini olabildiğince geniş kitlelere yaymak, tanıtmak, bu konuda kişileri eğitmek veya kendi kendilerini eğitebilecekleri içerikler oluşturmak. Ayrıca geleceğini blokzinciri sektöründe çalışarak kurmak isteyenlere de yardımcı olmak istiyoruz.
   
 • Bugüne kadar yaptığımız etkinliklerimiz dört farklı kategoride bulunuyor. Bunların ilki online sunum ve söyleşiler. Bu tip etkinliklerimizde Stellar Blockchain’den Cem Arcan, Encode Club’tan Anthony Beaumont, Mina Protocol’den Richie Munro, Rolling Cryptos’dan Jens Ziesel gibi isimleri takipçilerimizle buluşturduk. Yüz yüze yapılan ve ağırlıklı olan sunum ve söyleşilerimiz üyelerimiz tarafından büyük takdir kazandı. BiLira’dan Aybars Dorman ile başladığımız bu serimizde Mina Protocol’den Brandon Kase ile sezon finalini verdik.
   
 • Bunlara ek olarak çok ilgi gösterilen etkinlik formatımız Talkshow’lar var. Geçen sezon sadece bir kez yapabildiğimiz bu büyük etkinliğimizde karikatürist Cem Güventürk’ü konuk etmiştik. Profesyonel kameralarla kayıt altına aldığımız etkinliğimize 80’e yakın seyirci eşlik etmişti. Bu serilerin devamı gelecek.
   
 • Son olarak Arkhe Projesi ile birlikte düzenlediğimiz Blockchain Yaz Kampı bulunuyor. İzmir’in Şirince ilçesinde geçen kampımıza farklı illerden, üniversitelerden ve okullardan 28 kişi katıldı. Bunların arasında ortaokul öğrencileri, kurumların yöneticileri ve blokzinciri üzerine tez yazmış insanlar da vardı.
   
 • Gelecek dönemlerde çok daha aktif, çok daha kural yıkan, çok daha ‘kulüp olmayan’ bir Bilgi Blockchain inşa etmek istiyoruz. Kulübümüzün stüdyosunu kurmuş durumdayız. Burada profesyonel ortamda yapılacak çekimler ile kulübümüzün YouTube kanalına topluluğu bilgilendirecek ve eğlendirecek içerikler üreteceğiz. Çeşit çeşit formatlarımız olacak. Aynı zamanda kulübümüzün kendine ait sitesini de açmak üzereyiz. Bu sitede araştırma ve yazar ekibimizin yazdığı makaleleri okurlarla buluşturacağız. Ayrıca blokzinciri dünyasından farklı kategorilerde haberler, makaleler veya rehber yazılar da olacak.
   
 • Yazılım departmanımızı yeni kurduk. Bu departmanın sadece hackathon’lara katılmalarını değil, aynı zamanda kendi içlerinde start-up’lar da çıkarmasını hedefliyoruz.
   
 • Gelecek yıl Arkhe kampüsünün tamamını kapatacağız. 15’i aşkın bir eğitmen ve 400’e yakın bir öğrenci sayısı düşünüyoruz. Zaten şimdiden bizimle iletişime geçip yer ayırtmak isteyenler var. Eğitmenlerin yarısına yakını ile anlaşmış durumdayız. Amacımız blokzinciri eğitimlerimize son sürat devam etmek ve her bir katılımcı için unutulmaz deneyimler yaşatmak.

Boğaziçi Üniversitesi Blockchain Topluluğu: BUChain

Kuruluş Tarihi: 2020

Üye Sayısı: 120+

Sosyal Medya: @bogazicichain


BUChain


 • Boğaziçi Blockchain (BUchain), aktif olarak çalışmaya 2021-2022 döneminde başladı. Alt kurulların aktif bir üyesi olmak için Boğaziçi öğrencisi olma şartı var ancak etkinliklerimiz workshop'larımız, webinar'larımız herkese açık. Hatta toplantı notlarını bile tüm ekosisteme açacak kadar şeffaf bir yapı kurduk.

 • Şu an topluluğumuzun geçtiğimiz yıldan kalan aktif 50+ öğrenci üyesi bulunuyor. BUchain’in sektörden önemli isimlerin bulunduğu bir süpervizör ve danışma kurulu var. Bu kuruldakiler de Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşuyor. Ayrıca 11 kişilik, öğrencilerden oluşan bir yönetim kurulumuz var ve bir başkan yerine bu çekirdek ekip tarafından yönetişim işlerini yürütüyoruz. Bu sistem Türkiye’de ilk defa bir öğrenci kulübü tarafından DAO’laşma yolunun ilk adımı olarak gerçekleştiriliyor.

 • Üye sayımız yıldan yıla artıyor. Çok fazla kişi aramıza katılmak istiyor. Yeni yeni hareketlenen bir yapı olmamıza rağmen hem üyelik hem görünürlük açısından böyle yüksek ivmeli bir çıkış yakalıyor olmak hem gurur verici hem de bizleri çok mutlu ediyor.

 • BUchain olarak ana hedefimiz bir iş geliştirme, networking ve girişimcilik merkezi olmak. Robert Kolej olarak kurulduğundan beri Boğaziçi'nin en güçlü olduğu yanı bu alan. Biz de BUchain'i biraz böyle konumlandırmak istedik. Bunun yanında bir geliştirici alt kurulumuz var, global hackathon'lara katılıyoruz ve geliştirici odaklı etkinlikler yapıyoruz. Örneğin, birkaç hafta önce Türkiye’nin ilk resmi StarkNet Workshop’ını düzenledik. Tabii, yazılımcılığa destek verdiğimiz kadar Web3'ün diğer alanlarını da önemsiyoruz.

 • Bugüne kadar onlarca farklı online söyleşi ve etkinlik organize ettik. Yaptığımız en büyük etkinlik ise 15 Mayıs’ta düzenlediğimiz Blockchain Networking Day oldu. Yaklaşık 500 katılımcı ile BÜMED'de düzenlenen bu etkinlikte tüm üniversite kulüpleri ile sektör profesyonelleri ilk kez bir araya geldi. Ayrıca global bir oluşum olan Crypto Mondays'in İstanbul ayağının ilkini de BUchain olarak üstlendik.

 • Önümüzdeki yıl Blockchain Networking Day'i yeniden organize edecek ve çok daha büyük bir etkinlik olması adına çabalayacağız. Yeni dönemde yurt dışındaki proje ve topluluklarla daha fazla iletişim halinde olan, Türk Web3 ekosistemini daha fazla bir araya getiren yazılım etkinliklerinin, eğitimlerin ve networking odaklı onlarca etkinliğin dosyaları şimdiden hazır.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk