Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türkiye Blokzincir Üniversite Kulüpleri Listesi (S-Y)

Türkiye'de blokzincir üzerine aktif olarak çalışan üniversite kulüpleri.

26 Ekim 2022 09:00

Güncellenme: 10 Kasım 2022 16:05

Özyeğin Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: OzU Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2020
Üye Sayısı:200+

Sosyal Medya: @OzUBlockchain
 • OzU Blockchain kulübünün kuruluş prosedürlerine 2020 yılının sonlarına doğru başladık. En başta blockchain ile ilgilenenler olarak bir topluluktuk. Sonra herkese ulaşmak adına ve birlikte faydalı işler yapabileceğimiz inancıyla bu topluluğu büyütmeye ve bir kulüp olmaya karar verdik. Devamında pandemi dolayısıyla okulumuz online döneme geçtiği için 2021-2022 öğretim yılının bahar dönemi başında tüm süreçler tamamlanabildi ve kulübümüzü açtık.

 • Kulübe katılım şartı bulunmamakla birlikte her Özyeğin Üniversitesi lisans / yüksek lisans / doktora öğrencisi kulübümüze üye olabilmektedir.

 • Geçen dönem yaklaşık 150 üyesi olan kulübümüzün bu dönem 200'den fazla üyesi bulunmaktadır. Her üye, yıllık üye sayılır ve geçen dönemlerde üye olanların üye kaydını güncellemesi gerekmektedir. Blockchain kavramının daha da yaygınlaşmasıyla ve farkındalığın artmasıyla birlikte üye sayımızda artmaktadır. Aynı zamanda kulüpte aktif rol almak isteyen ve kendini geliştirmek isteyen alt ekip üyelerimizin sayısı da 70’i geçmiş durumda.

 • Kulübün kuruluş amacı: Blokzinciri teknolojisi konusunda farkındalık yaratmak, eğitimler vermek, blockchain okur-yazarlığını yükseltmek ve ekosisteme somut projeler geliştirmek. Üniversite öğrencileri olarak katkımızın ve yapabileceklerimizin farkında olduğumuz için bu alanda yeni fikirlerle blockchain teknolojisini harmanlayarak faydalı işler ortaya çıkarmak istiyoruz. 

 • Geçen dönem, sektördeki önemli isimleri çağırdık ve NFT, DeFi, Metaverse gibi farklı alanları konu alan birçok etkinlik düzenledik. Yönetim ekibi olarak kendimizin yer aldığı etkinlikler yaptık. Smart Contract eğitimi için Ankara'ya gittik ilk smart contractımızı yazdık. NFT'ler konusunda workshop yaparak işin mutfağına girmeye çalıştık. 

 • Bu dönem kulüp içi kadrolaşmaya giderek farklı ekipler oluşturduk. Bu ekipler; developer ekibi, marketing ekibi ve researcher ekipleridir. Kulüpte aktif olmak isteyen kişiler kendi ilgi alanlarına göre bu ekiplerde yer alıp deneyim kazanıp bunu sektördeki birçok farklı şirkette devam ettirebilirler. Hali hazırda ekibimizde sektörde çalışmakta olan isimler de bulunmaktadır. Kulübümüzün en birincil vizyonu kendi ekiplerimizi oluşturup, projelerimizi hackathonlarda göstermek ve ekosisteme değer üretmek istiyoruz.

Sabancı Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: Sabancı Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2018
Üye Sayısı:450

Sosyal Medya: @Subchain_

Subchain

 • Kulübümüz 2018 yılında kuruldu. Kulüp halihazırda blockchain, merkeziyetsizlik, anonimlik ve gizlilik haklarına ilgi duyan kişiler tarafından devam ettiriliyor.

 • Şu an 450'ye yakın üyemiz bulunuyor. İlgi ivmeli olarak artıyor. Özellikle ekibin aktif olduğunu gören insanlar sektörün çok içinde olmasa da katılmak istiyorlar.

 • En temel amacımız adaptasyonu arttırmak. Tabana bakıldığında aslında birçok insan hala çok sektörün çok dışında. Bunun için okulda gündemi aktif takip edebilmek adına haftalık buluşmalar, çeşitli konularda eğitim ve workshoplar düzenliyoruz. Bunların dışında okul dışı networking etkinliklerine katılıyoruz. Ayrıca en önemli misyonlarımızdan biri okul içerisinden çıkan projelere, girişimlere her alanda destek olmak.

 • Her yıl blokzinciri ve kripto para 101 eğitimi yaparak sektör dışındaki arkadaşlarımızın temel bilgileri edinmesini sağlıyoruz. Daha önce solidity ve dapp building workshopları, crypto marketing eğitimi, borsaların işleyişi, stacks eksositemi, cosmos ekosistemi, çeşitli firmalarla kariyer günleri etkinlikleri yaptık. En büyük etkinliğimiz ise 2 gün süren, 10+ konuşmacı ve 300+ katılımcı ile gerçekleşen Blockchain and Beyond Summit zirvemiz  oldu.

 • Temel olarak okul içinde sektör dışından arkadaşlarımızı blokzinciri dünyasına çekme misyonumuz sürüyor. Halihazırda eksositeme aşina olan kişiler için ise çeşitli eğitimler düzenli olarak devam edecek. Bunların dışında geçmişten farklı olarak bu dönem kendimiz projeler üretmeye ve var olan projelere destek sağlayarak girişimciliğe destek olma konusuna ağırlık veriyoruz.

Sakarya Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: Sakarya Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı:50

Sosyal Medya: @saublockchain
                                                                               SAU Blockchain

 • Kulübümüz, Sakarya Üniversitesi'nde blokzincir teknolojisi ile ilgilenen öğrenci, akademik ve idari personelin etkileşim alanı olması amacıyla 2022 Mart'ında Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Hasan Ali Cansu başkanlığında kuruldu. Geçici yönetim şu ana kadar temel düzeyde eğitici ve öğretici medya içerikleri üretti. Kulübümüze Sakarya Üniversitesi bünyesinde öğrenci, akademik veya idari personel olan herkes katılabilir. İnsanlara blokzinciri teknolojisi okuryazarlığı kazandırmak ve bu alandaki fikir ve projelerini gerçekleştirmelerine önayak olmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 • 2022 Ekim itibariyle 50 üyemiz var. Yeni kurulmasına rağmen bizi sevindiren bir katılımcı sayısına sahibiz. Eğitim öğretim dönemiyle birlikte bu ilginin katlanarak artacağını tahmin ediyoruz.

 • Sakarya Üniversitesi akademik ve idari personeline ve öğrencilerine blok zincir teknolojisi okuryazarlığı kazandırmak ve bu alandaki fikir ve projelerini gerçekleştirmelerine önayak olmak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sakarya'nın konum olarak blokzinciri kulüplerinin yoğunlukta olduğu Ankara ve İstanbul illerine yakınlığından dolayı SAU Blokzincirin kulüpler arası köprü olmasını istiyoruz.

 • Blok bülten adını verdiğimiz ve ayda 1-2 defa paylaştığımız haber bülteni ile Türkiye'den ve dünyadan blokzinciri teknolojisine ilişkin haberler veriyoruz. Ayrıca, blokzinciri teknolojisi hakkındaki Türkçe kaynakları artırmak amacıyla İngilizceden çevirdiğimiz 2 makale de oldu.

 • Hedeflerimiz, başta Sakarya olmak üzere blokzinciri tekbolojisini insanlara doğru kaynaklardan, doğru bir şekilde öğretmek, bu alandaki istihdamı Sakarya’dan çıkarabilmek ve  diğer blokzinciri kulüpleri arası köprü olabilmektir. Uzun vadede blokzinciri ekosistemini geliştirecek, Türkçe kaynak eksikliğini kapatacak Ar-Ge ve araştırma çalışmaları yaparak ekosisteme katkıda bulunmak istiyoruz.

Selçuk Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: Selçuk Blokchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı: 160

Sosyal Medya: @selcukchain

                                                                                  Selcukchain

 • Selçuk Blockchain topluluğu 2022 yılının Şubat ayında kuruldu. Selçuk Üniversitesi'nde çoğu arkadaşımızın mobil programlama ve oyun geliştirme alanında ilerlemesi, hocaların ve öğrencilerin blokzinciri teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmamaları ve blokzinciri teknolojisi hakkında bilgi aktarımı ve sohbet edecek arkadaş bulma konusunda zorluk çeken kurucumuz Mustafa Erdoğan'ın girişimi ile Selçuk Blockchain topluluğu kuruldu.

 • Selçuk Blockchain topluluğu şirketleşme yolunda da ilerliyor. Topluluğumuz, blokzinciri sektöründe yazılım alanında yer almayı hedeflerken, takımlar çıkararak hackathonlarda mücadele etmeyi, çıkarılan projeler ile girişim faaliyetleri gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

 • Yazılımın her alanında (Front-end, back-end, solidity, js, react vb.) bilgi birikimleri toplulukla paylaşılıyor. Teknik anlamda kendini gösteren arkadaşlarla projeler geliştiriyoruz. Topluluğun iletişime geçtiği şirketler bünyesinde staj imkanları ve kariyer desteği de veriyoruz.
   
 • Selçuk Blockchain topluluğunun iletişimi discord üzerinden yapılıyor ve herkes topluluğumuza katılabiliyor. Projelerde yer almak için devamlılık ve aktif katılım bizim için çok önemli bir kriter.
   
 • Selçuk Blockhain topluluğunun kurulmasındaki en önemli hedeflerden biri blokzinciri dersini üniversitemizin müfredatına getirmekti. Bu hedef 2022 yılının güz dönemi gerçekleşti ve "Block Zincir Temelleri" dersi Teknoloj Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 4. sınıf seçmeli ders olarak müfredata alındı. Dersin eğitmenliğini yapan Humar Kahramanlı ile topluluğumuz sürekli iletişim halde ve müfredat da buna göre ilerliyor.

 • Ayrıca, Türkçe kaynak olarak "Blockchain Geliştiriciliği" eğitim serimiz ile üyelerimiz için her hafta discord kanalımızdan canlı olarak EVM'yi anlama, akıllı kontrat geliştiriciliği hakkında eğitimler düzenliyoruz.

 • Bu eğitimin kayıtlarına Youtube kanalımızdan herkes ulaşabiliyor. Eğitimleri sürekli yenileyerek arkadaşlarımızın gelişmesini hedefliyoruz. İlerleme sağlayan arkadaşlar ile proje fikirlerini gerçekleştirmek için heyecanlanıyoruz.
   
 • Konya da bulunan arkadaşlar için her hafta belirli bir konumda buluşmalar gerçekleştirerek blokzinciri hakkında workshoplar ve sohbetler gerçekleştiriyoruz. Genel üyeler için bu faaliyetler discord sunucumuzda gerçekleşiyor.

 • Selçuk Blockchain topluluğumuzun discord kanalında 203 üyesi ve  Selçuk üniversitesi topluluğunda ise 160'a yakın üye bulunuyor. 15 aktif üyemiz ile birlikte yazılım ve projeler hakkında çalışmalar yapıyoruz.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Blokzinciri Kulübü: TOBB ETU Blokchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı:300+

Sosyal Medya: @tobbetuchain


                                                                     TOBB ETU Blockchain

 • Tobb Etü Blockchain Kulübü 31 Mart 2022 tarihinde kurulan tamamen gönüllük esaslı bir oluşum. Bu oluşum, hem okul hem de Türkiye geneli olan kulüpçülük anlayışına yeni bir düşünce katıp belirli bir yönetim kurulu altında potansiyelli öğrencilerin heveslerinin kırılmasındansa aktif olmak isteyen herkesin rol alabileceği ve çeşitli departmanlar altında istedikleri projeleri ve çalışmaları yürütebileceği bir ortam sunmayı amaçlar. Kuruluşundan sonra 1 okul dönemi geçiren kulübümüz ilk döneminde ağını geliştirmeyi ve global hackathonlara katılıp süreçleri öğrenmeyi amaçladı ve buna yönelikçalışmalar yürüttü.

 • Kulübümüzde yönelik ilgi ve isteğin arttığını fark ediyoruz. Her ne kadar gruplarımızda 300’ü aşkın üyemiz bulunsa da aktif rol alan 28 arkadaşımız var. Bu dönem yapacağımız etkinliklerle aktif üye sayısını 100'ün üstüne çıkarmayı hedefliyoruz.
   
 • Gelecekte proje ekiplerimizin temposunu artırmak ve kulübümüzü bir proje geliştirme yuvası haline getirmek, organizasyon ve içerik üretme ekiplerimizle bu sektöre olan ilgiyi artırmak, sektörde üretilen kaliteli içerik sayısını yükseltmek ve topluluğumuzla teknolojinin yön verenleri olmayı hedefliyoruz.
   
 • Kurulduktan sonra geçirdiğimiz ilk dönemi tanışma, kulüp kültürünü oluşturma ve kendimizi sektöre tanıtma gibi konulara ayırdık. Bu kapsamda ülke içi ağımızı geliştirmek için Ankara ve İstanbul merkezli 20’den fazla etkinliğe katıldık. Kurmak istediğimiz ağın global tarafında ise ETHPrague, ETHBarcelona, ETHBerlin ve Binance 5th Anniversary in Paris etkinliklerine katılıp bu sektörün önde gelenleriyle tanışıp kendimizi ve amaçlarımızı onlara tanıtma fırsatı bulduk.

 • Önümüzdeki dönemde okulumuzda haftalık olarak blokzincirinin temelleri ve yazılım seminerleri vermeyi, bu seminerleri alanında uzman konuşmacılarla pekiştirmeyi, dönem sonunda büyük ölçekte bir etkinlik yapmayı ve blokzinciri projeleri geliştirmeyi planlıyoruz.

Türk-Alman Üniversitesi Blockchain Kulübü: TAÜ Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2022
Üye Sayısı:200+

Sosyal Medya: @tdublockchain

                                                                                TAUBlockchain

 • Türk-Alman Üniversitesi Blockchain Kulübü Nisan 2022’de 15 arkadaşımızın ortak hareketi ile beraber kuruldu. Daha öncesinde TDU Krypto adı altında bir girişim olsa da bu oluşumun genel Blockchain kitlesini kapsayamayacağı düşünüldü ve topluluk bugünkü halini aldı.

 • Kurulduğumuz dönemde 100 üyenin üstüne çıkmayı başardık. Okul nüfusu çok yüksek olmayan bir üniversite olduğu için bu bizi oldukça tatmin etti. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Kulüpler Şenliğiyle beraber güncel üye sayımız 200’ün üstüne çıkmış durumda.
   
 • Kuruluş amacımız hem blokzincir hakkında bilgisi ve ilgisi olan insanları ortak bir çatı altında toplamak hem de bu alan hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir öğrenme ortamı oluşturmak.
   
 • Mayıs 2022’de Can Bartu Kılıç’ın katılımlarıyla Blockchain101 etkinliği düzenleyip blokzincir teknolojisine dair bir temel atmış olduk.
   
 • Blokzincir eğitimlerimizi planlarken öncelikli olarak temel yapı taşlarını seçiyoruz. Amacımız okulumuzda değerli hocalarımızdan kıymetli arkadaşlarımıza kadar herkesin blokzincir hakkında temel düşünceler elde edebilmesi. Bunları sağlamak için çeşitli konferanslar söyleyişiler ve atölye çalışmaları planlıyoruz. Bunların yanında sosyal medya ve yazar ekibimiz blokzincir teknolojilerinin halka indirgenmesi için çaba gösteriyor. Yazılım ekibimiz ise hem bir öğrenme ortamı oluşturup hem de yarışmalara katılım sağlamayı hedefliyor. Nihai gelecek hedefimiz ise kulübümüzün sürdürülebilir bir yapıya kavuşması. Kulüp olarak elimizden geldiği kadarıyla bu ekosistemin daha iyi yerlere gelebilmesi için çabalıyoruz.

YTÜ Blokzinciri Kulübü: YTU Blockchain

Kuruluş Tarihi: 2020
Üye Sayısı: 300

Sosyal Medya: @BlockchainYtu

                                                                               YTU Blockchain

 • YTÜ Blockcahin Topluluğu, 2020 yılından beri YTÜ Mint kulübü adı altında bulunan gönüllük esaslı bir topluluk. Biz bu topluluğu 2022 Eylül ayında devralarak çok hızlı bir başlangıç yaptık ve 1 ay içerisinde çok yol katettik. Gelecekte adından çok daha fazla bahsettireceğine inandığımız blokzincir teknolojisinin çağın en merak edilen teknolojilerinden biri olduğunu biliyoruz ve bizim gibi bu alana ilgili kişileri topluluğumuza alarak bu ekosisteme dâhil etmek istiyoruz. Bu sebeple kulübümüze kesinlikle bir katılım şartlı bulunmuyor. Blokzinciri teknolojisine ilgi duyan, bu teknolojiyle ilgili bilgi edinmek isteyen herkes kolayca topluluğumuza üye olabilir.

 • Aktif üye olmak isteyen herkesin çeşitli departmanlar altında istedikleri çalışmaları yürütebileceği bir ortam sağladığımız için topluluğumuza ilgi giderek artıyor. 300’e yakın üye sayımız ve 12 kişilik bir yönetim kurulumuz ile birlikte yeni döneme güzel bir başlangıç yaptık ve hedeflerimizden biri de bu dönem yapacağımız etkinliklerle aktif üye sayısını 100’den fazla tutmak. Üyelerimizden bilgili olmalarını değil, ilgi göstererek dönem için de yapacağımız etkinliklere katılmaları bekliyoruz.

 • Kulübümüzün en büyük amacı bu platformda etki alanını genişletmek, insanların bu alana ilgisi artırmak, bu alanda içerik üreten kişiler olmak ve en önemlisi bünyemizden çıkarılacak projelerle geleceği şekillendiren bir oluşum yaratmak. Katıldığımız projelerin sayılarını artırarak kulübümüzü bir proje geliştirme yuvası haline getirmek, sektörde üretilen kaliteli içerik sayısını arttırmak ve gelecekte topluluğumuzla teknolojinin yön verenleri arasında olma hedeflerimiz de bulunuyor. Ayrıca, hackathonlarda mücadele ederek topluluğumuzu güzel bir şekilde temsil etmeyi hedefliyor, sesimizi duyurmak istiyoruz.

 • Yeni bir oluşum olmamıza rağmen geçtiğimiz 1 ayda ETHWarsaw ve ETHBerlin hackathonlarına katılarak sadece yurt içerisinde değil yurt dışında da varlığımızı gösterdik. Ülkemizde de Akbank ve Avalanche iş birliğinde düzenlenen Re-Fi hackathonunda katılıp bu sektörün önde gelenleriyle tanışıp kendimizi ve amaçlarımızı onlara tanıtma fırsatı bulduk. Akbank hackathonunda finale kalma başarısı göstererek projemizi sunma fırsatını da bulduk.

 • Gelecek dönemlerde yeni üyelerimizle tanışacağımız toplantılar ve etkinlikler, blockchain 101 ve yazılım dili eğitimleri, alanında uzman isimlerle söyleşiler düzenlemeyi hedefliyoruz. Yıl sonuna doğru da büyük bir zirve etkinliği düzenleyerek olabildiğince fazla insanı topluluğumuzda görmek istiyoruz. Aynı zamanda hackathonlara da aktif bir şekilde katılım sağlayarak kendimizi geliştirmek istiyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk