Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Turkcell CEO’su Murat Erkan: “Blok Zincirine Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz”

Şirket blok zincirini operasyonel alanda olduğu kadar yeni ürünlerde de kullanmayı hedefliyor.

19 Ağustos 2022 12:34

Güncellenme: 19 Ağustos 2022 12:49

Turkcell CEO’su Murat Erkan şirketin 2. çeyrek sonuçlarının duyurulduğu basın toplantısında sorumuza verdiği cevapta blok zinciri konusuna uzun zamandır yatırım yaptıklarını ve bu yatırımları devam ettireceklerini söyledi.


  • Erkan, “Blok zinciri teknolojisini hâlihazırda kullanıyoruz. Örneğin “fraud” konusunda blok zinciri teknolojisini kullanarak operatörler arasında işbirliği yapıyoruz. Kimse kimsenin verisini görmeyecek şekilde veriler blok zincir üzerinden paylaşılıyor ancak bir fraud vakası olduğunda blok zinciri teknolojisi alarm üretiyor ve aksiyon alabiliyoruz diyor. 

  • Erkan, Proov adlı kişisel kimlik çözümlerine dair ürünün altyapısında da blok zinciri teknolojilerinin kullanıldığını vurguluyor. Proov, farklı kurum ve kuruluşlardaki öğrenci, çalışan, kulüp üyeliği gibi kimliklerin diğer kurum ya da kuruluşlara kanıtlanmasını sağlayan; blok zincir teknolojisi ile geliştirilmiş bir dijital kimlik yönetim uygulaması.

  • Murat Erkan bu tür (blok zinciri temelli) ürünlere ve hizmetlere yönelik müşteri ilgisinin ve talebinin de artmaya başladığını vurguluyor.

  • Kripto para konusuna dair görüşlerini açıklayan Erkan, “kripto para işine girmeyi düşünmedik, düşünmüyoruz da. Ama zaten blok zinciri bir tek kripto paradan ibaret değil. O yüzden biz bu konuda yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyor.

  • Turkcell dijital hizmet sağlayıcı olma vizyonu çerçevesinde dijital servisler ve Techfin alanlarına yoğun biçimde odaklanıyor. Bu alanların blok zinciri ile kesiştiği noktalar şirket için önemli bir fırsat alanı oluşturabilir. 

  • Şirketin yayınladığı bültene göre Turkcell Grubu, 2022 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 46,0 artışla 12,5 milyar TL gelir elde etti. FAVÖK ise ikinci çeyrekte Grup bazında yüzde 45,1 artışla 5,0 milyar TL olarak gerçekleşti. Turkcell, yılın ikinci çeyreğinde 579 bin yeni müşteriye daha ulaşarak, ilk yarıyılda 1,2 milyon yeni müşteri kazandı. Fiber yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Turkcell, 284 bin yeni hane erişimiyle toplam fiber hane erişimini 5 milyona ulaştırdı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk