Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

TradFi Ayı Piyasasına Meydan Okurken ve Kriptoyu Benimserken Nasdaq BlackRock'a Katılıyor

Büyük oyuncular Buffett'in ünlü, "yalnızca diğerleri korktuğunda açgözlü ol" kuralını takip ederek sektöre doluşmaya devam ederken, ayı piyasası TradFi'ın kriptoya girişini durduramadı.

22 Eylül 2022 17:08

Güncellenme: 26 Eylül 2022 15:32

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett kripto para birimlerinden hala nefret ediyor olabilir, ancak geleneksel finansın (TradFi) diğer güçlü oyuncuları bu yılın rotasına uygun şekilde dijital varlıklara doluşarak Buffet'ın "başkaları açgözlü olduğunda korkulu ve yalnızca başkaları korktuğunda açgözlü ol" şiarını takip ediyor.


Kasım ayındaki zirvesinden bu yana Bitcoin'i (BTC) % 70'ten fazla düşüren son kripto kışı, sektörün ne kadar volatil olabileceğinin acı bir hatırlatıcısıydı. Bununla birlikte, TradFi'ın düşüş sırasında kriptoya verdiği taahhütler, bu kışı öncekilerden farklı kılıyor.


Son olarak ABD'nin ikinci büyük borsa işleticisi Nasdaq (NDAQ) bu hafta, kurumsal yatırımcılar arasında kriptoya dönük artan talepten yararlanmayı amaçladığı için, finans jargonunda yatırımcıların varlıklarını korumak ve güvende tutmak amacıyla kullanılan bir "kripto velayet hizmeti" başlatacağını duyurdu. Bu hamle, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock'un (BLK) geçen ay kurumsal müşterilerine kripto para birimleri sunacağını açıklamasının ve temel olarak tüm ABD hisse senedi işlemlerini yapan Depository Trust & Clearing Corp.'un işlemlerin tasfiyesini hızlandırmak için kendi blokzincirini piyasaya sürmesinin ardından geldi.


Bunlar, bu yıl kripto piyasasına giren büyük TradFi oyuncularından sadece bazıları. Ancak hepsinin ortak noktası, tamamının kurumlardan gelen yoğun talebe atıfta bulunması. Daha küçük yatırımcılar hala bu yılki fiyat düşüşünden kaynaklanan yaralarını sarmaya çalışırken, hikaye, büyük ölçüde birçok kişinin finansın geleceği olarak gördüğü bir alanı benimsemeye başlayan TradFi'ın bu yeni endüstriden nasıl para kazanabileceğine doğru kaydı.


Kenardaki Nakit

TradFi kriptoya girişini tamamlamaktan muhtemelen halen çok uzak. Nasdaq ve diğer büyük TradFi oyuncularının ayı piyasası sırasında kripto endüstrisine girmesi, sektörün kesinlikle ölü olmadığını açıkça gösteriyor.


Yeni kripto borsası EDX Markets'in CEO'su Jamil Nazarali bu hafta CoinDesk TV'ye verdiği röportajda, "Kenarda bekleyen çok fazla yatırımcı olduğunu düşünüyoruz" dedi. Nazarali'nin kendisi de kriptoya TradFi'den geçiş yaptı. Daha önce ABD'nin en büyük hisse senedi işlemcilerinden biri olan Citadel Securities'te üst düzey bir göreve sahipti. Destekçileri arasında Citadel Securities ile Charles Schwab ve Fidelity Investments gibi diğer büyük isimler bulunduğu göz önüne alındığında, EDX'in, TradFi'dan kriptoya geçiş trendinin bir parçası olduğu anlaşılıyor.


Nazarali, kriptoya girmek isteyen büyük yatırımcıların bunu yeni bir aracı kurum veya diğer ticaret hizmetleri sağlayıcısı yerine mevcut ortakları aracılığıyla yapmak isteyebileceklerini ifade ediyor. Birçok TradFi bankası, sektörde çeşitlilik amacıyla kurumsal müşterilerine seçenekler sunmak için kripto bağlantılı ürünlere erişimlerini genişletiyor. Çarşamba günü, aktif olarak dijital varlık teklifleri geliştiren Fransız kredi kuruluşu Societe Generale (GLE), sektöre yatırım yapmak isteyen varlık yönetimi şirketleri için yeni hizmetler sunduğunu açıkladı.


Nazarali "Nasdaq'ın bu haftaki hamlesi daha fazla kurumsal oyuncu getirecek ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz" diyor. Genel anlamda, TradFi'ın yavaş yavaş kriptoya el atmasının iyi bir başlangıç olduğuna ve eninde sonunda kriptonun daha yaygın şekilde benimsenmesine yol açacağına inanıyor.


‘Düzenleyici Netlik’

TradFi topluluğu arasında kitlesel kabulü önleyen ana engellerden biri düzenlemeler konusundaki belirsizlik. Birçok kripto hizmeti hangi mevzuata uyulacağına dair bir yönlendirme için hala düzenleyicileri bekliyor, ancak süreç yavaş ilerliyor. ABD'de, hangi düzenleyicinin hangi kripto varlıkları ne kadar sıkı denetleyeceğine dair belirsizlikler bile var. 


Kripto varlık yönetimi platformu Hashdex'in küresel genişleme başkanı Bruno Ramos de Sousa, "Birkaç yıldır piyasada bulunan ve düzenleyici netlik bekleyen girişimcileri görüyorsunuz, uğraşıyorlar" diyor.


ABD'de kripto paraların gözetim sorumluluğunu üstlenen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisinin daha spesifik bir yönlendirmeye ihtiyacı olmadığını savunuyor. Düzenleyiciler, sektörü uygun şekilde nasıl yöneteceklerini belirlemeye çalıştıkça geleneksel yatırımcıların kafası karışıyor. Bu daha fazla netlik sağlanmazsa ve kripto daha da önemli bir piyasa haline gelirse küresel bir finansal güç olarak ABD'nin rolünü baltalayabilecek bir durum.


Apple Örneği 

Başka bir soru: TradFi, kriptoyu daha çok eski usul finans gibi görünmesini sağlayarak benimseyecek mi, yoksa finansın işleyişini temelden tekrar şekillendiren kriptoyla başka bir yöne mi gidecek? Geleneksel finans oyuncularının dijital varlıklara girmesi ve düzenleyicilerin piyasaları yönetmek için daha muhafazakar bir yol benimsemesiyle birlikte, kriptonun Wall Street türleri tarafından özümsenme ve finans statükosuna benzeme şansı var.


Kripto şirketleri de TradFi'nin etki alanına giriyor. Örneğin, borsa devi FTX'in ABD bölümü bu yıl hisse senedi ticareti başlattı. Ramos de Sousa, büyük kripto borsalarının borsa satın almak için yeterli paraya sahip olduğunu iddia ediyor. Her türlü geleneksel varlığın tokenleştirilmesinden, esasen, finansal sistemin geneline bir kripto değerler sistemi getirmekten bahsediliyor.


Buffett burada da bir ders veriyor. Yıllarca teknoloji hisse senetlerinden, onları anlamanın kendi kavrayışı dışında olduklarını savunarak çok iyi kaçındı. Birkaç yıl önce ise, markasının tüketiciler arasındaki gücünün, beğendiği diğer şirketlerin baskın konumuna benzediğini fark ederek, teknolojiyle en ilişkili hisse senetlerinden biri olan Apple'a ortak oldu.


Onun bu değişimi çok büyüktü; Apple artık Berkshire Hathaway'in en büyük yatırımlarından biri. Buffett'in bir zamanlar tereddüt ettiği bir sektöre geçişi, kriptoda TradFi'a yol gösterebilir.


Buffett bir defasında CNBC'ye Apple hakkında “Muhtemelen dünyada bildiğim en iyi iş. Daha önce takdir etmeliydim” demişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk