Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Starknet, Solana'nın Hız Özelliğini Denemek Adına Bir “Paralel Yürütme” Planlıyor

"Rollup'lar için çoklu görev" olarak tanımlanan yeni özellik, Starknet'in bugün yayımlanan ikinci çeyrek yol haritasında yer alıyor.

20 Mart 2024 16:14

Güncellenme: 20 Mart 2024 16:25

Geçen ay 2,3 milyar dolarlık STRK token airdrop'u ile ekosistemin dikkatini çeken Ethereum layer-2 ağı Starknet'in arkasındaki geliştiriciler, “paralelleştirme” olarak bilinen özelliği eklemeyi düşünüyor. Ağın bu sayede rakip blok zinciri Solana gibi hızlı ve ucuz işlemler gerçekleştirmesi hedefleniyor.


Bu özellik, ikinci çeyrek için uygulanacak yükseltmenin bir parçası olacak ve Starknet'in “aynı anda daha fazla işlemi gerçekleştirmesine izin vererek, daha iyi bir verim elde edecek.”


StarkWare CEO'su ve Starknet Vakfı'nın yönetim kurulu üyesi Eli Ben-Sasson: “Paralel yürütme, temel olarak rollup’ların görevleri çoklu bir şekilde eşzamanlı olarak tamamlayabilmesidir. Sistem sayesinde ağdaki tıkanıklıklar (bottlenecks) ele alınır ve işlemlerin daha hızlı, daha verimli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Tek bir girişe sahip metro istasyonunun kalabalık/tıkanıklık sorununu çözmek için istasyona birden fazla giriş eklemek gibi düşünebiliriz.”


Açıklamaya göre, paralel yürütmede öne çıkan bileşenlerden biri de Starknet’in ardıştırıcısı olacak. Ardıştırıcılar, ağ üzerinde gerçekleştirilen işlemleri bir araya getiren ve bunları sonuçlandırmak üzere Ethereum ağına ileten bir bileşendir.


L2Beat platformunun verilerine göre Starknet, layer-2 ağları sıralamasında Arbitrum One ve OP Mainnet’inin epey gerisinde kalıyor. Altıncı sırada yer alan ağ, 1,4 milyar dolarlık toplam kilitli değere (TVL) sahip.


Önümüzdeki çeyrek planlarının duyurulduğu basın açıklamasına göre, Volition ve DA sıkıştırması gibi projeler kullanılarak ağdaki veri erişilebilirliği ve ağ ücretlerinin düşürülmesi gibi sorunlar ele alınacak.


Daha Fazla Oku

    starknetSolanalayer-2strk

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Bradley Keoun

Bradley Keoun CoinDesk'in piyasalardan sorumlu yönetici editörüdür. Loeb Ödülü'nde iki kez finalist olan Keoun, daha öncesinde TheStreet'de küresel finans ve ekonomi yazarlığı, Bloomberg News'da editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk