Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Starknet, Sıfır Bilgi Kanıtı Teknolojisine Sahip Ethereum Sanal Makinesine Kavuşuyor

Halihazırda test aşamasında olan Kakarot adlı zkEVM, Starknet Stack aracılığıyla sunulacak.

22 Mayıs 2024 17:20

Güncellenme: 22 Mayıs 2024 17:34

Layer-2 blok zinciri Starknet'in arkasındaki ana geliştirici firma StarkWare, mevcut Ethereum altyapısıyla uyumlu sıfır bilgi kanıtı roll-up’ına dair planlarını paylaştı.


Halihazırda test aşamasında olan Kakarot adlı zkEVM, geliştiricilerin kendi özelleştirilmiş uygulamaya özel zincirlerini oluşturmalarını kolaylaştıran bir dizi yazılım aracı olan Starknet Stack aracılığıyla sunulacak.


Starknet'in kendi sıfır bilgi sanal makinesi (zkVM) olsa da, Cairo adlı bir programlama dili kullanıyor. Geliştiriciler, zkEVM ile Ethereum akıllı sözleşmeleri için en yaygın programlama dili olan Solidity ile kod yazabilecek ve Starknet blok zincirini daha geniş bir proje portföyü için daha erişilebilir bir hale getirebilecekler.


Basın açıklamasına göre Kakarot şu anda "halka açık beyaz liste" aşamasında. Bu, yalnızca seçilmiş birkaç geliştiricinin, mainnet öncesinde yeni protokol değişikliklerini test etmek adına Kakarot zkEVM'ye erişebilecekleri anlamına geliyor.


Starkware CEO'su Eli Ben-Sasson, gelişmelere dair şunları söylüyor: "Bu gelişme Starknet'in büyümesi ve olgunlaşması için önemli bir adım. Starknet farklılaşma cesareti göstererek Solidity yerine Cairo dilini kullandı. Bununla birlikte, bazı geliştiriciler zkEVM yaklaşımını benimsemek istiyor ve bu gelişme, ağ için harika bir haber."


Daha Fazla Oku

    starknetlayer-2kakarotsolidity

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk