Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Solana Vakfı, Alaycı Meme Coin Sorununu Filtreleyebileceğini İddia Ediyor

Panelistler, BUIDL Asia Zirvesi'nde ırkçı meme coin'lerin bir filtre ile ele alınabileceğini savunuyorlar.

29 Mart 2024 16:19

Güncellenme: 29 Mart 2024 16:49

  • Son birkaç ay içinde, ırkçı hedefleri olan birçok meme coin ortaya çıktı.

  • BUIDL Asia'daki bir tartışma sırasında panelistler, bu sorunla nasıl en iyi şekilde başa çıkılacağına dair görüşlerini ortaya koydu.

Meme coin'ler ne kadar eğlenceli olursa olsun, bu kategori aynı zamanda ırkçı temaları içeren jetonların patlamasıyla bir sorun yaşıyor.


Seoul'deki son BUIDL Asia zirvesinde bir panelde, panelistler sorunu nasıl ele alacaklarını tartıştılar. Cüzdan uygulamaları ve merkezi olmayan borsaların yasaklanmış kelimeleri süzmeleri mi gerekiyor? Yoksa düğümlerin bu jetonları tamamen durdurma görevi mi var?


Solana Vakfı'nın iletişim başkanı Austin Federa, panel sırasında şunları söyledi: "Seçim, bir cüzdan geliştiricisinin bir engelleme listesi uygulama hakkı anlamına gelir. Neredeyse her ekosistemdeki her cüzdan, spam NFT'leri ve spam jetonları süzer. Kullanıcılar istedikleri takdirde her zaman bir şeyi açığa çıkarabilirler, ancak temel ağ izin verici olmalıdır."


Federa, internete bir benzetme yaparak "Bir internet servis sağlayıcısından (ISS) bazılarının rahatsız edici bulabileceği içerikleri süzmesini beklemek mantıksızdır. Sonuçta, internet, kripto gibi genellikle izin verici bir temelde işler." dedi.


İletişim başkanı Web2'de bu durumun örneklerini detaylandırarak "Kimse, Verizon'un bir phishing e-postasının posta kutunuza ulaşmasını engelleme veya muhtemelen ırkçı bir materyale erişmenizi engelleme yasal yükümlülüğüne sahip olmasını beklemiyor. Solana, tümüyle uygulama seviyesindedir. Cüzdanlar, göstermek ve sergilemek istedikleri içerik türü hakkında kararlar verir." ifadelerini kullandı.


Aave Chan İnisiyatifi'nin kurucusu, bir Aave DAO delegesi ve hizmet sağlayıcısı olan Marc Zeller, Avrupa Birliği hukuku çerçevesinde içeriği süzme yükümlülüğü bulunduğunu belirterek farklı bir bakış açısına sahipti. Holokost inkarcılığı örneğini verek Fransa'da ISS'lerin belirli içerikleri engelleme gibi yasal yükümlülükleri olduğunu belirtti. 


Chan, "Bunu iyi bir şey olduğunu söylemiyorum, politik olmaya çalışmıyorum. Farklı kültürlerin aynı soruna farklı yaklaşımları olduğunu belirtmek ilginç. Blockchain'e odaklanarak, biz genellikle özgür konuşmayı destekler ve sansür direncinin rahatsız edici içeriği ortadan kaldırmaktan daha önemli olduğunu düşünürüz" ifadelerini kullandı.


Federa, zaten bazı içerikleri sansürleme yükümlülüğü olan doğrulayıcılar ve düğümlerin olduğunu belirterek Amerika Birleşik Devletleri Mali Varlıkların Ofisi (OFAC) 'nın Tornado Cash işlemlerine ve Kuzey Kore ve diğer kripto cüzdanlarına yaptığı yaptırımları örnek gösterdi.


Bu durum daha önce Ethereum topluluğu içinde ciddi tartışmalarla değerlendirildi. OFAC yönergelerine uygun olarak işlemleri "sansürleyen" veya yaptırım uygulayan önlemler önerilmişti.


Daha Fazla Oku

    BUIDLIrkçılıkIrkçı meme coinlerSolana

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk