Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: "İnsanlar Önümüzdeki Yüz Yılda Değer İletmek İçin Kullanacağımız Teknolojileri Düşünmüyor"

Basın Özgürlüğü Vakfı Başkanı başkanı Edward Snowden, “İnternet Gizliliğine Giden Uzun Yolda” oturumunda CoinDesk Yönetici Editörü Marc Hochstein’ın sorularını yanıtladı.

11 Haziran 2022 19:22

Güncellenme: 11 Haziran 2022 22:08

Edward Snowden, Consensus 2022'de gizlilik ve şifreleme üzerine konuştu. Oturuma ABD’de hakkında çıkarılan arama kararı nedeniyle ikamet ettiği Rusya’dan video konferans ile bağlanan Snowden, bitcoin'i 2013'te gizlilik için kullandığını, WikiLeaks sunucusunun ücretini bitcoin ile ödediğini anlattı. Snowden, sektöre yönelik "Herkes bugün kripto paraların finansallaşması nedeniyle cemaatlere ayrılıyor. Kripto paradan para kazanmaya çalışıyorlar. Önümüzdeki yüz yılda bize değer iletmek için hizmet edecek teknolojileri düşünmüyorlar" eleştirisinde kulundu.


Snowden'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:


 • (2013) bir dönüm noktasıydı. Konu elbette halen problematik. Ancak şu an işler iyi gidebilir. Çünkü şu an tehditi alıyoruz. 2013’te internet üzerinde sistematik toplu gözetimin mümkün olduğunu, muhtemelen yaşandığını anlayan uzmanlar, akademisyenler vardı. Bu bir gerçekten çok bir şüpheydi. 2013’te internet uygulamalarında şifrelemenin her yerde yayıldığını görüyorsunuz. Çünkü iletişim kurduğumuz yolun düşman olduğunu anladık. O zaman kadar bunu bilmiyorduk. Bu bize söylenmedi. 
 • Eğer bunu yapmasaydım ne olurdu? Finansın bağımsız formu neden önemli? Biz neden buradayız? Altın çok iyi ama altın sınır ötesine taşınabilir, havale edilebilir değil. Bitcoin ve kripto ile genellikle bu mümkün. Dünyanın nasıl olduğunu anlamalıyız. Biz temelden adil olmayan bir sistem oluşturduk. Ekonomiye bakın; kaynaklar çok az sayıda bir elde toplanıyor. 


 • Zcash’in arkasındaki teknolojiyi Zcash  olmadan önce de seviyordum. Zcash Zcash  olmadan önce orijinal paper’i okudum. Gerçekten etkilendim. Çünkü uzun zamandır söylüyorum, uzun vadede bitc’in'in neden başarısız olacağını tartışıyorum. Çünkü özel değil. Bir konsept olarak saygı duyuyorum ama bir elokronik para sistemi olarak başarısız oluyor. Çünkü para transferinde gizliliği sağlayamıyor. Zcash , bitcoin’i taklit etti ama yeni bir matematiksel teknik kullandı. 

 • Zcash ’e baktığımız zaman onun duyurusu artık eskidi, artık bir önemi yok. Bu nedenle kuruluşunda benim rolümün bulunması artık sorun değil. Benim katkıda bulunduğum pek çok proje bugüne kadar ismimi sömürdü. İnsanların benim yüzüme değil argümanlarıma güvenmesi daha önemli.


 • İlginç olanı ben kişisel olarak da Zcash’i defalarca kullandım. Genellikle insanları bir teknoloji olarak kripto paralara birikimlerini koymasını yüreklendirmem. 2013’te bitcoin’i gerçekten kullanmak için kullandım.  Benim serverlar için ödeme yolumdu. Basın mensuplarına beni korumaları için güvenemezdim. Çünkü yeterli teknik birikimleri yok. Bağımsız bir altyapı kurdum, dosyaları o ağdan yayımladım ve çuvallasalar bile bana ulaşılamıyordu. Ve bu çalıştı.


 • Herkes bugün kripto paraların finansallaşması nedeniyle cemaatlere ayrılıyor. Kripto paradan para kazanmaya çalışıyorlar. Önümüzdeki yüz yılda bize değer iletmek için hizmet edecek teknolojileri düşünmüyorlar. Bize karşı kullanılan bizim kimliğimizin kullanılmasından dolayı endişeliyim.  Bize karşı bizim paramızın kullanılmasından endişeliyim. Her şeyden çok… Her şeyden çok ihtiyaç duyduğumuz şey serbest para. Bedava anlamında değil, bağımsız anlamında söylüyorum. 


 • Büyük devletler kriptonun ödemelerde kullanılmasına karşı. Çünkü bunu tehdit olarak görüyorlar. 

 • 2013 öncesindeki dünyaya bakarsak bir teknolojist gözünden bugüne kadar çok uzun bir yol geldik. Şifreleme iletişimimizin bir parçası oldu. İnsanlar e-Mail’i terk ediyor. İnsanlar artık Signal kullanıyor, WhatsApp (Ben bu merkezi servislerin ullanılmasını önermezdim) kullanıyor. 2013 öncesinde pek çok tarayıcıda bastığınız her tuş arama motoruna şifresiz olarak iletiliyordu. Ben NSA’da bunları saniye saniye görebiliyordum. Artık bu iletişimler şifreli. 

 • (Devletler) Hala sinyalleri, bağlantıları izleyebiliyor. Aktif olup olmadığınızı, belirli bir server’a bağlanıp bağlanmadığınızı görebiliyor. İstisnalar olmakla beraber ne yaptığınızı göremiyorlar. Biz sadece problemin bir tarafını çözebildik. İlettiğiniz mesajı göremeseler de kurduğunuz bağlantıları takip edebiliyorlar. Metadata hala şifresiz. 

 • Metadata problemine odaklanmak zorundayız. Genel olarak bitcoin’e baktığımızda finansal akımlar açık ve herkes görebiliyor. Hala kimin kime ne kadar para gönderdiği bir iş modeli. Bu büyük bir sır değil. Bunun üzerine çalışıyorlar hala, ama artık 2013 değil, 10 yıl olmasına bir yıl var.
   
 • Temel soru parayı kimin kontrol ettiği. Eğer bir merkez bankası buna sahipse orada problem var. Bir çok insan kripto ile ilgili ilginç noktayı kaçırıyor. Bircok kripto para, para birimi olmaktan çok geleneksel paraya daha yakın. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
OKX TR Uygulaması İlk Ayında Yaklaşık 200 Bin Kişi Tarafından İndirildi

29 Mart 2024 18:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk