Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Shanghai Yükseltmesi Yaklaşıyor, Peki Stake Ettiğim ETH'yi Ne Zaman Çekebilirim?

Ethereum blok zincirinin Shanghai sert çatalı 12 Nisan'da gerçekleştirilecek. Ancak, ETH'yi bir stake hizmetinde veya bir stake havuzunda stake ettiyseniz, ödüllerinizi hemen alamayabilirsiniz.

30 Mart 2023 12:46

Güncellenme: 30 Mart 2023 15:55

Ethereum blok zincirinin Shanghai veya daha çok "Shapella" olarak bilinen yükseltmesine sadece iki hafta kaldı. Bu nedenle, stake edenler, yükseltmeden ne kadar zaman sonra ödüllerine kavuşabileceklerini merak etmeye başlamış olabilirler.


Ancak, ether'lerini (ETH) nasıl stake ettiklerine bağlı olarak, bu ödülleri hemen çekemeyebilirler.


Ethereum'da, ETH'nizi doğrudan validatör olarak veya bir staking hizmeti aracılığıyla stake etmenin farklı yolları bulunuyor.


Validatörler, blok doğrulama sürecine katılmadan önce, şu anda yaklaşık 58 bin dolara denk gelen 32 ETH'yi Beacon Chain'de kilitli tutmayı kabul etmişlerdi.


Ancak herkesin 32 ETH'si yok. Bu yüzden, kullanıcılara istedikleri miktarda stake yapmalarını sağlayan staking hizmetleri veya merkeziyetsiz staking havuzları ortaya çıktı. Bu hizmet veya protokol, daha sonra stake edilen ETH'leri bir araya getirerek zincirde kilit altına alacak.

Shapella, validatörler için ETH ödüllerini otomatik olarak serbest bırakacak. Ancak hizmet sağlayıcıları veya staking havuzları söz konusu olduğunda, ödüllerin ne zaman serbest bırakılacağı onlara bağlı. 


Tek başınıza stake ediyorsanız veya kendinize ait validatörü çalıştırıyorsanız:

Stake edilmiş ETH kısmi olarak veya tamamen çekilebiliyor. Kısmi çekim, 32 ETH veya kazanılan ödüllerden sonra elde edilen fazladan karla ilgili. Bu ödüller hemen çekilebiliyor ve validatörleriniz Beacon Chain'e bloklar eklemeye devam edebiliyor.


Kendinize ait validatörü çalıştırıyorsanız, validatörü bir adet 0x01 çekim şifresi içerecek şekilde aktarmanız gerekiyor. Bu şifreyi yüklemezseniz, kısmi çekim işlemleri otomatik olarak gerçekleşmeyecektir.


Kısmi çekim süreci hemen başlatılabilecek olsa da, bu ödüllere erişebilmek, kaç adet çekim talebinin işleme alınması gerektiğine de bağlı. Tek bir slot için yalnızca 16 kısmi çekim talebi alınabiliyor, bu da her 12 saniyede bir gerçekleşiyor. Shanghai'dan sonra kaç talebin işleme alınacağına bağlı olarak kuyruk saatlerce sürebilir.


Öte yandan, tam çekimler, 32 ETH dahil tüm bakiyeyi blok zincirinden çıkardığınızda yapılabiliyor. Bu, validatörünüzün blok doğrulama sürecine katılmayı durduracağı anlamına geliyor. Validatörün, kendisini kuyruğun sonuna eklemek için blok zincire bir mesaj göndermesi gerektiğinden dolayı tam çekim işlemleri otomatik olarak yapılamayacaktır. Bu zaman alacak ve kademeli olarak gerçekleştirilecektir.


Merkeziyetsiz bir havuz veya staking hizmeti kullanıyorsanız:

ETH'lerini bir staking hizmeti aracılığıyla veya merkeziyetsiz bir havuzda stake edenlerin, stake edilmiş ETH’lerini ne zaman çekebileceklerini sağlayıcılarıyla birlikte kararlaştırmaları gerekiyor.


Staking hizmeti veren Coinbase, bu ayın başlarında, çekim taleplerini Shapella yükseltmesi tamamlandıktan yaklaşık 24 saat sonra işleme koyacağını açıklamıştı. Coinbase tarafından atılan tweet'te, "Tüm unstaking talepleri zincirde işleniyor; unstake edilen fonları ve staking ödüllerini Ethereum protokolü tarafından serbest bırakıldığında sahiplerine vereceğiz" denildi.


En büyük likit staking protokolü Lido ise, protokolde Mayıs ortasında bir yükseltme yapılana kadar, stETH sahibi kullanıcıların ETH'lerine erişemeyeceklerini bildirdi. Lido, bu zamanlamayı, protokolün uygun güvenlik kontrollerinden geçebilmesi için belirledi.


Diğer bir merkeziyetsiz staking protokolü Rocketpool, kullanıcıların ETH'lerini unstake etmelerine ne zaman izin vereceğine ilişkin henüz bilgi paylaşmadı.


Bu nedenle, stake ettiğiniz ETH'nin ödülünü çekmeyi umuyorsanız, bunu ne zaman yapabileceğinizi sağlayıcılarınızla birlikte kararlaştırmayı unutmayın. Çünkü ödülünüzü 12 Nisan'da çekemeyebilirsiniz. Ayrıca, kendinize ait validatörü çalıştırıyorsanız, doğru çekim şifresini yüklediğinizden de emin olun.


Daha Fazla Oku

    Ethereumshapellastakeshanghai yükseltmesi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk