Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

RWA Tokenizasyonu: Gerçek Dünya Varlıklarını Tokenleştirmek Ne Demektir?

Geleneksel finans devleri; değerli metaller, sanat eserleri, evler ve daha fazlası gibi varlıkları blok zincirine koyma fikrinden heyecan duyuyor.

15 Kasım 2023 11:54

Güncellenme: 15 Kasım 2023 12:00

Bir Andy Warhol sanat eseri satın almak istediğinizi hayal edin. 


Çoğumuz bir Marilyn tablosu için 195 milyon dolar veya Kraliçe Elizabeth'in bir resmi için 850 bin dolar gibi rekor meblağlar harcamayı göze alamayız. Pek çok insan ya zevk için ya da bir yatırım olarak sanat eseri satın almak ister ancak fiyatı karşılayamaz. 


Peki ya halka açık bir şirketin hisselerini satın alabileceğiniz gibi bir sanat eserinin "hisselerini" satın alabilseydiniz? İşte gerçek dünya varlıklarının tokenize edilmesinin arkasındaki fikir budur.


Warhol durumu gerçektir: Freeport adlı bir şirket, Andy Warhol tablolarının parçalara bölünmüş hisselerini sunarak, eserin herkesin satın alabileceği şekilde hisseleri temsil eden 1,000 token geliştirdi. Örneğin, 200 doların biraz altında bir fiyata Warhol's Rebel Without a Cause'un 1/1000'ine sahip olabilirim.


Gerçek dünya varlıklarının (RWA'lar) bu tokenizasyonu sadece sanatta değil; tahvillerde, arabalarda, altınlarda, evlerde ve daha fazlasında oluyor. Bu, geleneksel finans oyuncularının ilgisini çeken ve yükselmekte olan bir kavram.


Bu yazımızda, gerçek dünya varlık tokenizasyonunun nasıl çalıştığını ve yatırımcılara sunduğu avantajları inceleyeceğiz.


Gerçek Dünya Varlıkları Nasıl Tokenleştirilir? 

Gerçek dünya varlık tokenizasyonunun temel fikri; emlak, değerli metaller, sanat ve koleksiyon parçaları gibi somut şeylere bağlı blok zincirinde sanal bir yatırım aracı oluşturmaktır. 


Yani bir evin tapusu fiziksel bir kağıt parçası olmak yerine, mülkiyet zincirine konur. Bu varlık doğrudan iki taraf arasında alınıp satılabilir veya parçalara bölünebilir ve birçok kişiye satın alması için sunulabilir.


Gerçek dünya varlıklarının sahipliğini blok zincirde tutmanın birçok avantajı vardır:

  • Avukatlar, komisyoncular, bankalar vb. aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri düşürür.

  • Geleneksel olarak yalnızca "çalışma saatleri" içinde ticareti yapılabilen varlıkların 7/24, hızlı ve verimli ticaretinin yapılabilmesini sağlar.

  • Giriş engellerini düşürür ve daha fazla likidite yaratır.

  • Sahip olduğu şeffaf süreç trader’ların gözünde güveni ve hesap verebilirliği artırır.

Warhol tablosuna geri dönersek, eğer 1,000 kişi tek bir sanat eserinin hissesine sahipse, insanlar diğer sahiplerle koordinasyona ihtiyaç duymadan istedikleri zaman bu hisseler üzerinde spekülasyon ve ticaret yapabilirler. 


Bir satıcı satış yapmak için komisyon talep edecek bir galeri, değerleme uzmanı, avukat veya banka gibi aracılar ile çalışmak zorunda kalmaz. Bu sayede satıcı ve alıcı birbirleriyle doğrudan ticaret yapabilir. Böylece yalnızca varlığı anında transfer etmek için gerekli minimum gaz ücretini öderler. Tokenleştirilen varlıklar yalnızca eski model arabalar, emlak ve altın gibi yüksek değerli varlıklar olmak zorunda değildir. 


Aynı zamanda ABD Hazineleri, para birimi ve hisse senetleri tokenize edilmektedir. 


Borsa ve dijital varlık ekosistemi Sologenic'in kurucu ortağı Bob Ras CoinDesk'e verdiği röportajda gerçek varlıkların tokenize edilmesinden bahsetti. Hisse senetleri gibi varlıklara göre tokenize edilmiş gerçek dünya varlıklarının kısmi mülkiyetleri daha verimli bir şekilde hesaba katabileceğini söyledi. Ayrıca geleneksel pazarların 72 saate varan uzlaşma süresini de hesaba katınca daha hızlı takas süreleri oluşturabileceğini söyledi. 


Bu hız ve verimlilik, daha az fonu olan daha küçük yatırımcıların, normalde ulaşamayacakları yatırımlara katılmalarına yardımcı olacaktır. 


Fiat para birimi söz konusu olduğunda stabilcoin’ler gerçek dünyadaki varlık tokenleştirilmesinin en bariz versiyonudur. Tether veya USDC gibi token’lar, tokenleştirilmiş dolarlardır. Her token, şirketin rezervinde bulunan gerçek bir doları temsil eder. Böylece taraflar arasında daha hızlı ve doğrudan ödemelerin gerçekleşmesine olanak sağlar. 


Gerçek Dünya Varlıklarını Tokenleştirilmesinde Sırada Neler Var?

Geleneksel finans firmaları halihazırda ticaretini yaptıkları altın, hisse senetleri ve emtialar gibi varlıkları tokenleştirme fikrinden heyecan duyuyor.


Yatırım fonu devi Franklin Templeton, 2021'de Stellar'da Franklin OnChain ABD Devlet Para Fonu'nu başlattı ve 2023'te Polygon'a genişledi. Bu fon, işlemleri işlemek ve hisse sahipliğini kaydetmek için halka açık bir blok zinciri kullanan ilk ABD kayıtlı yatırım fonu oldu. Bank of America kısa süre önce RWA tokenizasyonunu "dijital varlık benimsemenin temel itici gücü" olarak nitelendirdi. 


Rapora göre tokenize altın piyasası 1 milyar doların üzerinde yatırım elde etti. 


CoinDesk tarafından derlenen verilere göre, tokenize edilmiş para piyasası fonlarının birleşik piyasa kapitalizasyonunun 500 milyon dolara yaklaşmasıyla, tokenize edilmiş ABD Hazine tahvillerine yönelik artan bir talep bulunuyor. Küresel iş danışmanlığı firması Boston Consulting Group, tokenize edilmiş varlıklar piyasasının 2030 yılına kadar 16 trilyon dolara yükselebileceğini tahmin ediyor. Bu da tokenizasyonun geleceğinin parlak göründüğünü gösteriyor.


Daha Fazla Oku

    TokenleştirmeGerçek Dünya VarlıklarıStabilcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk