Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ronin Hackerları Çaldıkları Etherlerin Bir Kısmını Bitcoine Çevirdi

Saldırganlar para akışlarını gizlemek adına kullanılan karıştırıcılar vasıtasıyla çaldıkları Etherleri Bitcoin'e çevirdiler.

22 Ağustos 2022 14:44

Güncellenme: 22 Ağustos 2022 15:34

Blok zinciri güvenlik şirketi Slowmist’e göre, bu yılki 625 milyon dolarlık Ronin köprüsüne yapılan saldırının arkasındaki saldırganlar, para akışlarını gizlemek adına kullanılan karıştırıcılar vasıtasıyla çaldıkları varlıkları Ether'den (ETH) bozup Bitcoin'e (BTC) çevirdi.


Popüler oyunlardan Axie Infinity ve Axie DAO’nun yayımcısı Sky Mavis’in hedeflendiği, Mart ayında gerçekleşen saldırıda 173 bin 600 adet ether ve 25,5 milyon USDC çalınmıştı.


Ronin geliştiricilerinin aktardıklarına göre saldırgan, Ronin köprüsündeki iki işlem üzerinde “hacklenmiş özel anahtarları kullanarak sahte para çekme işlemi yapıyormuş gibi gösterdi.”


SlowMist’in araştırmacısı BliteZero attığı tweet’te, saldırganın Tornado Cash kullanarak 6 bin 249 adet ether'i kripto para borsası Huobi’ye yolladığını ve burada da Bitcoin’e çevirdiğini söylerken, 28 Mart’ta 5 bin 28 ether'in de FTX’e yollandığını aktarıyor.


Huobi’de tutulan şu anki piyasa değeriyle 20,5 milyon dolarlık 439 bitcoin, Bitcoin gizlilik aracı Blender’e yollanmış durumda. Kullanıcı adreslerini maskeleyerek işlemleri daha gizli hale getiren Blender, ABD hükümeti tarafından Mayıs ayında yaptırıma uygulanan ilk Bitcoin karıştırıcısı.


Araştırmacı BliteZero, Ronin hackerlarının kullandıkları adreslerin ABD hükümetinin Blender’a uyguladığı yaptırımlardaki aynı adresler olduğunu söylüyor.  

Söz konusu hack vakası Kuzey Koreli hacker grup Lazarus’la ilişkilendirildi.


Bunun yanı sıra, araştırmacıya göre, Tornado Cash’le yollanan 113 bin adet ether ise merkeziyetsiz borsalar Uniswap ve 1inch üzerinden Ethereum ağı üzerinde Bitcoin’i temsil eden token renBTC’ye çevrildi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin ve VeChain için Yükseliş Görünümü

16 Şubat 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk