Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

PYTH Airdrop’u Geldi Çattı. Peki Nedir Bu Pyth Network?

Pyth Network'ün hız odaklı oracle hizmeti, Chainlink'e meydan okumayı amaçlıyor.

21 Kasım 2023 11:43

Güncellenme: 21 Kasım 2023 11:51

JPMorgan ve Visa, "merkeziyetsiz defter" teknolojisini ve diğer kripto kavramlarını sistemlerine entegre eden "TradFi" firmaları olarak öne çıkıyor.


Chainlink (LINK) gibi oracle hizmetleri de eski ve yeni arasındaki bu birleşmeye liderlik etmede önemli bir rol oynuyor, blok zincirlerinin kripto borsalarından ve diğer gerçek dünya veri kaynaklarından bilgi çekebilmelerine olanak tanıyor.


Ancak merkezi ve merkeziyetsiz finansın birlikteliği için kripto altyapısının da göreve el atması gerekiyor. Bu da trader’ların anlık olarak piyasa verilerine erişebilmeleri gerektiği anlamına geliyor.


İşte burada, tıpkı Chainlink gibi, blok zincirlerine veri ulaştıran oracle hizmeti Pyth devreye giriyor. Ancak Pyth'in pazar odaklı "gerçek zamanlı veri" etkileşimleri Chainlink’inden çok daha hızlı.


Solana blok zinciri 

Asıl olarak hız odaklı Solana (SOL) blok zinciri için tasarlanan ancak daha sonra Solana teknolojisiyle kendi zinciri Pythnet’te geliştirilen proje, veri akışlarını 300-400 milisaniye aralıklarla yenilediğini iddia ediyor. Chainlink'in yenileme hızı ise dakikalar ile saatler arasında değişebiliyor.


Chainlink’in hızı üçüncü taraf veri sağlayıcılarından oluşan "merkeziyetsiz" konsorsiyumlara  bağlıyken Pyth, verileri doğrudan Jane Street ve Binance gibi hem geleneksel hem de kripto merkezli birinci taraf finans kurumlarından alıyor. Bu kurum güdümlü sistem “merkezileşme” yatkınlığı gösterirken modern finans denilen şeyin taleplerini karşılamak adına rakip hizmetlerden çok daha hızlı çözümler sunuyor.


Resmi sitede yer alan belgelere göre, Pythnet ağı fiyat ölçümlerini birden fazla kaynaktan topluyor ve doğru bir şekilde bildirilmesi için çeşitli kriptografi uygulamaları kullanıyor.


Örneğin, Pyth blok zincirine veri aktarmak amacıyla kullanılan “köprü” hizmeti Wormhole, sayıları blok zincirlerine bildirmeden önce gereken kontrolleri otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bu doğrulama hizmetleri Pyth’i bazı yönlerden korusa da sistem, birden fazla kaynağın yanlış sayı bildirmesi gibi durumlarda ölçüm hataları riskiyle karşı karşıya kalabilir.


PYTH airdrop

Yeni kripto para birimi, protokolün yönetişim sisteminde oy olarak kullanıldığında ikiye katlanacak, bu da tokenlerin Pyth'in teknolojisinin nasıl geliştiğini tartmak isteyen kullanıcılar tarafından "stake edilebileceği" anlamına geliyor.


Arzı yaklaşık 90 bin kripto cüzdanına dağıtılacak olan token şu anda 1,5 milyar dolarlık toplam değer (TVS) ile dördüncü en büyük oracle projesi.


Ancak Pyth, hizmet verilen ağlar açısından Chainlink’in hemen arkasında yer alıyor.


Daha Fazla Oku

    ChainlinkPythoracleAirdropSolana

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk