Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Protocol Village: Blok Zinciri Dünyasına Dair Haberler

Blok zinciri teknolojisindeki en güncel haberler, duyurular ve gelişmeler.

8 Eylül 2023 12:53

Güncellenme: 8 Eylül 2023 13:10

7 Eylül

 • Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, perşembe günü yayımladığı gönderide “Ethereum’un (ETH) zkSync Era ağıyla entegrasyonunu tamamladığını” duyurdu. Artık Ethereum’daki token’lar zkSync Era ağındaki işlemlere açık.

 • Dfinity Vakfı, Internet Computer blok zincirini geliştirmek amacıyla İsviçre'nin Lugano kentinde yer alan girişimleri desteklemek için bir hibe fonu başlattı.

 • Bloomberg haberine göre, “JPMorgan, sınır ötesi ödemeleri hızlandırmak adına blok zinciri tabanlı bir dijital mevduat token’ı geliştiriyor. Mevduat token’ı, JPM Coin’den farklı bir işleve sahip olacak ve başka bir bankanın müşterilerine kolayca para göndermek için de kullanılabilecek. Ayrıca token, tokenize menkul kıymet ticareti için de uygun.”

 • dYdX Vakfı’nın altı aylık raporuna göre, “dYdX Trading’in v4 Halka Açık Testnet #2’sine katılan 57’nin üzerinde doğrulayıcı (validator) mevcut. Testnetin blok süresi yaklaşık 1,8 saniye ve tesnette 2,9 milyondan fazla işlem ile 2,9 milyon teminatlı (bonded) token bulunuyor.” Cosmos SDK ile oluşturulan blok zincirinin lansmanına yaklaşan dYdX, haziran ayındaki ilk testnetten sonra ağustos oyunda ikinci testneti başlatmıştı.

 • The Block’un haberine göre, Coinbase’in risk stratejileri ve kurumsal DeFi başkanı Anthony DiMartino liderliğindeki Trident Digital Group, seed turunda 8 milyon dolar topladı. (Katılımcılar: White Star Capital, New Form, CMT Digital, Joint Effects, Permit Ventures)

 • Kripto para birimi ve Web3 platformlarına yönelik merkeziyetsiz sigorta distribütörü OpenCover, Ethereum’da bulunan Coinbase’in layer-2 blok zinciri Base’de başlatıldı. Şirketin CEO'su Jeremiah Smith’in söylediğine göre seed turunda 4 milyon dolar toplandı. Coinbase de lansmanı desteklemek adına şirkete 200 bin dolarlık bir finansman sağladı.

 • DeFi kredi sağlayıcısı Compound da Base üzerinde başlatıldı. Ekibin gönderisine göre: “Compound şu anda bir USDC ve ETH pazarına sahip. ETH ve cbETH, köprülenmiş USDC borç almak adına teminat olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra ETH borç almak için cbETH de kullanılabilir.”

 • Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak adlandırılan akıllı cihazları barındırmak için tasarlanmış Ethereum uyumlu (EVM) layer-1 blok zincirini destekleyen IoTeX, ERC-4337 Hesap Soyutlama finansman turuna katıldığını açıkladı.

6 Eylül

 • Fikri mülkiyetin takip edilmesi için kurulan Story Protocol, üçüncü çeyrekte finansmanını 54 milyon dolara çıkardı. Yatırımcılar arasında Andreessen Horowitz (a16z), Hashed ve TPG Capital'den David Bonderman yer alıyor.

 • Akıllı sözleşme cüzdan sağlayıcısı Casa, on-chain ETH adreslerini platforma bağlamak istemeyen kişiler için daha fazla gizlilik sunan “ETH Pay Wallet Relay”i tanıttı.

5 Eylül

 • Premium domain’ler yüz binlerce dolar değerinde olabiliyor. Ancak, alıcı yoksa kağıt üzerinde bir servet değerinde olan tek kelimelik bir domain’den nasıl likidite elde edersiniz? Tokenizasyon. Bu amaçla çalışan D3, finansman turunu 5 milyon dolarla kapattı ve ICANN gibi paydaşlarla birlikte çalıştı.

 • Blok zinciri ağ geliştiricisi Cronos Labs, erken aşamadaki kripto projelerini desteklemeyi amaçlayan 100 milyon dolarlık bir hızlandırma programı için sekiz start-up aramaya başladı. 12 haftalık programın kabul aşaması 10 Eylül’e kadar sürecek.

 • “Bitcoin yazılımının geliştirilmesini merkeziyetsizleştirmeyi” amaçlayan Btrust, 1 Eylül'de Afrikalı Bitcoin ve Lightning mühendislerini eğiten Qala'yı satın aldığını duyurdu. Qala, Btrust Builders Programı olarak yeniden markalaşacak. Btrust, Block ve Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey ve sanatçı Jay-Z tarafından finanse edildi.

4 Eylül

 • Merkeziyetsiz borsa dYdX’in topluluk üyeleri, şu anda Ethereum’un ERC-20 standardında bulunan DYDX token’ının platformun yeni blok zincirinde yönetişim token’ı olmasını onayladı.

 • Ethereum’da gözetimsiz staking konusunda deneyimli bir altyapı sağlayıcısı olan P2P.org, 31 Ağustos’ta kullanıcıların 3,200 ETH’lik stake limitini 12,800 ETH’ye kadar çıkaran bir akıllı sözleşme başlattığını açıkladı.

 • Blok zinciri veri oracle’ı sağlayıcısı Chronicle, MakerDAO ekosistemi dışındaki geliştiricilere de erişim izni verdiğini duyurdu. Basın açıklamasına göre Chronicle Protokolü ilk olarak Ethereum layer-2 ağı Polygon zkEVM’de başlatılacak. Böylece Spark Protokolü’nün entegresindeki temel atılmış olacak.

 • Cosmos SDK kullanılarak oluşturulan layer-1 blok zinciri Akash Network, yapay zeka (AI) uygulamaları için GPU desteği ekleyerek “Supercloud” için “Mainnet 6” yükseltmesini başlattı.

3 Eylül

 • Bitcoin’in Lightning Network’ünde bir likit staking protokolü olan Stroom Network, kullanıcıların Ethereum uyumlu DeFi ekosistemlerinde yield-farming yapmalarını sağlayacak projesi için 3,5 milyon dolar topladı. (Katılımcılar: Greenfield, Lemniscap, No Limit Holdings, Cogitent Ventures, SMAPE Capital)

 • Ethereum akıllı cüzdanı Argent, Starknet Vakfı ile "kriptoda yeni nesil kullanım durumlarını oluşturmayı amaçlayan yeni bir start-up başlatmak üzere” bir ortaklık kurdu. Hito Studios, kriptodaki en iyi ve en parlak kurucuları çekmeye çalışacak.

 • Geliştiricilerin Ethereum'da storage proof teknolojisini kullanmalarına yardımcı olacak altyapı ve araçlar sunan Herodotus, bir “on-chain accumulator” yayımladı. CoinDesk’le paylaşılan basın bültenine göre, “Herodotus’un bu yeni teknolojisi, kullanıcıların Genesis bloğu da dahil olmak üzere Ethereum tarihinin herhangi bir zamanına dair veri okuması yapabilmelerini sağlayacak.”

 • Akıllı sözleşme denetimleri ve on-chain takip konusunda uzman güvenlik firması ChainLight, zkSync ağında veri endeks protokolü olan Relic Protokol’ün ikinci sürümünü başlattı. Birçok protokol, daha önce erişilemeyen bu veri havuzunu kendi projelerini geliştirmek amacıyla kullanabilecek.

31 Ağustos

 • Bankalararası iletişim sistemi Swift ve Web3 hizmetleri platformu Chainlink, yaptıkları deneylerde birden fazla özel ve blok zinciri üzerinden tokenize edilmiş bir değeri başarıyla aktardı.

 • Arbitrum’un ana geliştiricisi Offchain Labs, geliştiricilerin WASM olarak da bilinen WebAssembly endüstri standardı formatıyla uyumlu programlama dillerini kullanarak akıllı sözleşmeler oluşturmalarını sağlayan yeni bir teknik sundu. Arbitrum Stylus’un başlatılması, geliştiricilerin Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu dillerin yanı sıra Rust, C ve C++ gibi popüler kodlama dilleriyle programlama yapabilecekleri anlamına geliyor.

29 Ağustos

 • Casper blok zincirini denetleyen İsviçre merkezli Casper Association, 1.5 yükseltmesindeki “Speculative Execution Endpoint” özelliğinin projeyi “akıllı sözleşmelerdeki hata çözümlerini mainnet üzerinden gerçekleştirebilen tek layer-1 blok zinciri” yaptığını söyledi.

 • Gizlilik odaklı blok zinciri projesi Oasis, Sapphire mainnet’inin ETH, USDC, USDT, WBTC, BNB ve MATIC'in köprülenmesini desteklediğini bildirdi.

 • Web3 uygulamaları geliştirme platformu Alchemy, Base ağı desteği eklediğini açıkladı.

 • Blok zinciri güvenlik çözümleri sağlayıcısı OpenZeppelin, otomatik kod analizi sağlayan ve topluluk yönetişim tekliflerinin otomasyonu için kullanılabilecek Defender platformunun 2.0 sürümünü piyasaya sürdü.

 • Ethereum ölçeklendirme firması Polygon, geliştiricilerin sıfır bilgi (ZK) kanıtlarıyla beslenen blok zincirleri oluşturmalarına yardımcı olacak bir toolkit paylaştı. Zincir Geliştirme Kiti (CDK), geliştiricilerin Polygon'un ZK teknolojisini kullanarak kendi özelleştirilebilir layer-2 zincirlerini oluşturmak için kullanabilecekleri açık kaynaklı bir kod tabanı.

 • Injective ağı üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz emir defteri borsası Helix, "DeFi türev ürünlerinin yasal ve KYC özellikli bir ortamda ticaretini sağlayan" Helix Institutional'ın lansmanını duyurdu.

27-28 Ağustos

 • Shibarium köprüsünde token çekme işlemleri başlatıldı. Birkaç hafta önceki lansman heyecanı, ağda milyonlarca dolarlık belirsizliğe yol açan yazılım hataları sebebiyle kaybolmuştu. Polygon’un çatallanmasıyla (fork) oluşan Shibarium, shiba inu projesinin meme coin olmaktan çıkıp daha ciddi bir blok zinciri projesi olarak anılmak amacıyla geliştirilen bir Ethereum layer-2 ağıdır.

 • Binance Labs, altyapı sağlayıcısı Delphinus Lab’e yatırım yaptığını açıkladı. Fon, Delphinus’un zkWASM tabanlı zkWASM Hub’ın geliştirilmesinde kullanılacak. WASM, Cosmos ve Polkadot da dahil olmak üzere çeşitli blok zincirleri tarafından kullanılan, genellikle Ethereum blok zinciri (ve ilişkili layer-2 ağları) ile Binance Smart Chain ve Avalanche tarafından kullanılan Ethereum Sanal Makinesi’ne alternatif olarak sunulan bir programlama ortamıdır.

22-23-24 Ağustos

 • Stabilcoin geliştiricisi Num Finance, Polygon ağında Kolombiya pesosuna sabitli nCOP token’ını çıkardı.

 • Merkeziyetsiz borsa (DEX) kaynağı 1inch Network, Coinbase’in yeni layer-2 blok zinciri Base’e deploy edildi.

 • Merkeziyetsiz borsa PancakeSwap, Ethereum layer-2 blok zinciri Linea’ya genişledi. PancakeSwap; Ethereum, BNB Chain, Aptos, Polygon zkEVM, zkSync Era ve Arbitrum'da da mevcut.

 • Kripto adreslerini içeren dijital kimlik sağlayıcısı Unstoppable Domains, UD domain sahiplerinin veya herhangi bir Web3 cüzdan adresinin blok zincirinde birbirleriyle sohbet etmelerini sağlayan ve XTMP tarafından desteklenen yeni bir "mesajlaşma özelliği" başlattı. Özellik, her türlü merkeziyetsiz ve uçtan uca şifreli mesajlaşma için kullanılabilecek.

 • Twitter benzeri platform Warpcast de dahil olmak üzere merkeziyetsiz sosyal uygulamaların yer aldığı Farcaster protokolü, Goerli Ethereum testnet’inden Optimism’e ait OP mainnet’e taşındı.

Daha Fazla Oku

  web3defiDEX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Bradley Keoun

Bradley Keoun CoinDesk'in piyasalardan sorumlu yönetici editörüdür. Loeb Ödülü'nde iki kez finalist olan Keoun, daha öncesinde TheStreet'de küresel finans ve ekonomi yazarlığı, Bloomberg News'da editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk