Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Proof-of-Stake'e Geçişten Önce Son Toncoin Kazıldı

Şu andan itibaren, yeni toncoinler yalnızca PoS doğrulaması ile dolaşıma girecek ve ağa giren yeni TON'un günlük yaklaşık %75 oranında azalmasıyla 200.000'e düşecek.

28 Haziran 2022 10:27

Güncellenme: 28 Haziran 2022 13:46

TON'un son coin'i, 28 Haziran'ın erken saatlerinde çıkarıldı ve toncoinin büyük ölçüde roof-of-Work (PoW) modelinden Proof-of-Stake (PoS) modeline geçişinin sinyalini verdi.


Şu andan itibaren, yeni toncoinler yalnızca PoS doğrulaması ile dolaşıma girecek. Bu, ağa giren yeni TON’ların yaklaşık %75 azalarak günlük 200.000'e düşmesine neden olacak.


TON blokzinciri zaten PoS teknolojisi üzerinde çalışıyor, ancak ilk token dağıtımı, PoS coin’lerinin genellikle kullandığı token teklifinin aksine madencilikle sağlandı. Madencilik unsuru, sadece birkaç katılımcının önemli sayıda coin biriktirmesini engelledi.


Salı günü TON Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “PoW konsensüs mekanizmalarında, uygun donanıma sahip herkes bir madenci olabilir ve bir ağdaki katılımcılar arasında dürüst ve eşit bir token dağılımı yaratabilir” denildi.


Toncoin ve çevresindeki ekosistemden sorumlu olan TON Vakfı, bu kombinasyona “öncü Proof-of-Work” (IPoW) mekanizması diyerek atıfta bulundu ve PoW ile PoS arasında her iki dünyanın en iyi yaklaşımını yarattığını iddia etti.


Bitcoin ağı tarafından kullanılan mekanizma olan PoW, enerji yoğun ve yavaş olması, sistemi pahalı hale getirmesi ve işlemlerin doğrulanması için çok zamana ihtiyaç duyması gibi dezavantajlara sahip. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether (ETH) de PoS modeline geçiyor.


Geçiş, TON Vakfı'nın, mesajlaşma uygulaması Telegram'ın ABD Sermaye Piyasaları Kurumu'nun (SEC) açtığı bir dava sonrasında 2020'de terk ettiği blok zinciri projesinin geliştirilmesinin devamına işaret ediyor.


Ancak TON topluluğu üyeleri, Ton Vakfı'nı kurdu ve Toncoin projesini orijinal TON'dan yeniden markalaştırarak blok zincirini geliştirmeye devam etti.


Reenkarne TON, Telegram ile bağlantılı olmasa da, mesajlaşma uygulamasının onayına sahip.


Nisan ayında, uygulamanın “@wallet” botu kullanılarak TON'daki kripto ödemeleri Telegram'a eklendi.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk