Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Polygon Özel Blok Zinciri Ölçeklendirme Çözümü Avail'i Kullanmaya Başladı

Ölçeklendirme çözümü, geliştiricilerin Polygon ağında uygulamaya özel blok zincirleri başlatmasına olanak tanıyacak.

29 Haziran 2022 17:25

Güncellenme: 29 Haziran 2022 18:01

Polygon, geliştiricilerin ana Polygon zinciri ve diğer blok zincirleri üzerinde özgün blok zinciri uygulamaları başlatmaları için ölçeklendirme çözümü Avail'i devreye aldı.


Mevcut lider geliştirici Anurag Arjun, CoinDesk'e yeni ürünün geliştiricilerin blockchain verilerine "zincir dışından" erişmesine izin vereceğini, yani Polygon'da dağıtılan bir uygulama için ağdan gelen verileri sürekli olarak kontrol etmeleri gerekmeyeceğini söyledi.


Avail üzerine inşa edilen uygulamalar, geliştiricilere blok zincirlerini idare etme yöntemini güncelleme, çatallama (fork) ve değiştirme yeteneği sunacak.


Arjun, CoinDesk'e “[Ölçeklendirme], hataları düzeltme, uygulamada deneme yapma veya dış zincirlere olan bağımlılıkların azaltılması için DeFi ve Oyun geliştiricileri için kritik öneme sahip” dedi.


Ürünün, ölçeklendirme uygulamalarının karşılaştığı "veri kullanılabilirliği" sorununu gidermesi hedefleniyor. Bu, blok zinciri geliştiricilerinin karşılaştığı karmaşık bir sorun. Node operatörleri, yeni bir blok üretildiğinde, o bloktaki tüm verilerin gerçekten ağa yayınlandığından nasıl emin olabilir? Bir blok üreticisinin o bloğun tüm verilerini yayınlamaması durumunda, o blok içinde gizlenen kötü amaçlı işlemleri tespit etmenin bir yolu yok.


Avail, verileri doğrulamak için tüm düğüm operatörlerinde güvene gerek kalmadan verilerin gerçekliğini belirlemek için node operatörleri tarafından sağlanan blokzinciri verilerini değerlendirmek için gelişmiş matematiksel teknikler kullanıyor.


Arjun, CoinDesk'e “Kullanılabilirlik, toplam veriyi yalnızca çok küçük bir rastgele örneğe indirgeyip; veri kullanılabilirliği sorununu etkin bir şekilde çözerek belirlenebilir” dedi.


Şu anda, Ethereum gibi sözde "monolitik" blok zincirleri, gerçekleştirilecek çok fazla görev (uygulama, yerleştirme ve veri kullanılabilirliği) olduğundan ölçeklenemiyor. Avail gibi ölçeklendirme çözümleri, işlemleri hızlandırmak için tek seferde uygulama isteklerinin yalnızca bir bölümüne odaklanıyor.


Avail, geliştiricilerin Ethereum üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) oluşturmak için kullanabilecekleri herhangi bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu blok zincirinde dağıtılabiliyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"En Önemlisi, Dünyadaki Örnekleri Olduğu gibi Kopyalamak Yerine Bunların Türkiye’nin Şartlarına Uyarlanması"

3 Temmuz 2024 17:35

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk