Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: Plak Şirketlerinin Dayattığı Sözleşmelerden Merkeziyetsiz Dünyaya

“Web 3.0 müzik sektörünün sistematik sorunlarının üstesinden gelebilir”

12 Haziran 2022 01:36

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:27

Sanatçıyı merkezine alan ve Web 3.0 teknolojilerinden yararlanan müzik şirketleri gün geçtikçe adlarından daha fazla söz ettiriyorlar. Sadece bağımsız bir plak şirketi gibi değil, büyük plak şirketlerinin de yavaş yavaş adım attığı Web 3.0 dünyası, müzik sektörünün paydaşları için çığır açıcı nitelikte olabilir.


Consensus 2022’de düzenlenen Web 3.0 Müzik Sektörünü Nasıl Şekillendirecek? oturumunda söz alan Nvak Collective PBC’nin kurucu ortağı ve COO’su Alex Salibian, Water & Music’in kurucusu Cherie Hu ve OneOf.com’un kurucusu Lin Dai konuya dair şunları söylediler:


Water & Music’in kurucusu Cherie Hu: 


  • Sadece müzik şirketleri değil tüm sektörler boyunca büyük markaların hepsini teker teker Web 3.0’da görüyoruz. Bunu sadece deneysel bir yaklaşımla yapmıyorlar. İş stratejilerinin bir parçası. Kesinlikle Web 3.0’a doğru belirgin bir geçiş söz konusu.

  • Birçok sanatçı ve müzisyenin NFT piyasasına adım attığını görüyoruz. Hayranları ve koleksiyonerler bu NFT’leri satın aldıktan sonra “Evet, şimdi bununla ne yapıyorum?” sorusunu sorabilirler. Kriptoyla haşır neşir çok niş bir koleksiyoner grubundan çok daha ötesine genişlemek söz konusuysa, Web 3.0’ın arkasındaki teknolojiyi kullanarak bu deneyimi nasıl zenginleştirebilirsiniz? Bu çok önemli bir soru.

  • Hem büyük plak şirketleri hem de bağımsız plak şirketleri dahil olmak üzere tanıdığım birçok olağanüstü pazarlamacı müzik sektöründe çalışıyor. Web 3.0’ta yer alan müzik temelli startup’lar ve dijital sanatçıların birçoğunun bu kişilerin pazarlama uzmanlıklarından yararlandığını görüyoruz. “Kripto plak şirketlerini ortadan kaldıracak” yerine bu bağlamda bir iş birliğinin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Nvak Collective PBC’nin kurucu ortağı ve COO’su Alex Salibian


  • Müzik sektöründe Web 3.0’ın kalıcı olacağını öngörüyorum. Web 3.0’ın müzik sektörünün sistematik gerçek sorunlarının üstesinden gelme yetkinliğinde olduğunu düşünüyorum.

  • Web 3.0 dünyası sanatçılara gerçek manada fayda sağlıyor. Plak şirketlerinin dayattığı sözleşmelerle sanatçılar streaming gelirlerini 12 ila 18 aylık bir süre içerisinde alabiliyor. Fakat bunun aksine Web 3.0’ta kitlelerine daha farklı bir deneyim sunarak buradan gelir elde edebilirler ve buradan yaptıkları kârı birkaç ay, hafta ya da saatler içerisinde alabilirler.

OneOf.com’un kurucusu Lin Dai: 


  • Web 3.0 dünyasına dair hiçbir fikri olmayan son kullanıcıya NFT satın aldırtmak zaten zorken, bir de hayatını sadece sanatına vakfetmiş geleneksel bir müzisyenin NFT’ye dair tüm teknik ayrıntılara hakim olması olağanüstü derecede zorlayıcı.

  • NFT’ye adım atmak isteyen müzisyenlerin karşılaştığı en büyük ve belki de en kolay çözülecek sorunlardan biri ara yüz problemi. Müzisyenler sanki YouTube’a video yüklermişçesine dijital cüzdanlarını NFT’ye kolaylıkla bağlayabilmeliler.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk