Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Paul Krugman: “Kripto Sektörü İtibar İllüzyonu Yaratıyor”

Ünlü ekonomist New York Times’daki makalesinde sektörün kendini itibarlı kurumlara ve bireylere nasıl pazarladığını incelemiş.

12 Temmuz 2022 21:08

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 08:14

Ekonomist Paul Krugman, New York Times’daki yazısında kripto para sektörünün “teknolojiyi tam anlamayan ve liberal takılan” yatırımcıları etkileyerek bir itibar illüzyonu yarattığını söyledi.


  • Nobel ödüllü ekonomist, köşe yazısında sektörün kendini itibarlı kurumlara ve kişilere nasıl pazarladığını analiz etti.

  • Krugman, “Sektör kendini pazarlamada muazzam başarılı. Hem en yeni teknoloji olduğuna dair hem de saygın bir imaj yarattı” diyor.

  • Ekonomist, örnek olarak dijital ödeme uygulaması Venmo’nun web sitesinde kullanıcıları “kripto yolculuğuna başlamaya” davet etmesini ve önde gelen üniversitelerin kripto konusunda eğitimler açmasını gösteriyor.

  • “Bir dolandırıcılık olduğundan şüpheliyim. Ancak işin sonunda finansal ödüller olduğu da bir gerçek. Venmo, insanlar platformunda kripto alıp sattığı için ne kadar para kazanıyor bilemem ancak bu hizmeti hayrına sunmadığı da malum. Örneğin M.I.T.’den bir kripto kursu almak isterseniz 35.000 doları gözden çıkarmanız gerekli.”

  • Krugman’a göre büyük bir kabul gören kripto düzenlenemeyecek kadar büyük bir fenomen haline geldi.

  • “Kripto piyasalarında yaşanmakta olan çalkantılar etkin düzenlemeleri politik olarak mümkün kılsa da kripto bir kumar olmaktan çıkıp finansal sisteme risk oluşturmadan önce merkez bankalarının ve diğer kurumların devreye girmesi iyi olacaktır.”

  • Krugman 2013 yılında kripto için “kötücül” sıfatını kullanmıştı ve o günden beri kriptoya eleştirel bir açıdan yaklaşıyor. Bu yıl Ocak ayında bir yazısında kripto ile 2000’lerdeki mortgage krizi arasındaki paralelliklere işaret etmişti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk