Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ölçeklendirme Teknolojileri Şirketi StarkWare, Ethereum’u Modernize Ediyor

Zincir dışındaki yüzlerce NFT işlemini tek bir potada toplayabilen teknoloji, Ethereum ağını hızlandıracak.

16 Ağustos 2022 10:50

Güncellenme: 16 Ağustos 2022 14:31

Blokzincirini daha hızlı ve çevre dostu yapmak adına, Ethereum büyük bir değişim içerisine girerek Birleşme’ye doğru yol alıyor. Blokzincirde ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alan StarkWare, layer 2 ölçeklenebilirliğini hızlandıracak on milyonlarca NFT mint’ini tek bir sepette toplayabileceğini açıkladı.


CoinDesk’e konuşan StarkWare’in başkanı ve kurucu ortağı Eli Ben-Sasson, “Geçen haftaki yinelemenin ardından on milyonlarca NFT mint’ini artık tek bir çatı altında yapabiliyoruz ve bunu da tek bir Ethereum işleminde gerçekleştirmemiz mümkün. Yinelemeyi şu anda yoğun bir şekilde kullanmıyoruz fakat teknoloji hayata geçtiğinde ve trafik de yükseldiğinde bunu yapacağız. Blokzincir ölçeklendirmesi aslında bundan ibaret: gelecekte meydana gelebilecek tıkanıklıkları önleyebilmek” dedi.


Çalışma biçimi


Ölçeklendirme teknolojileri, zincir dışında gerçekleşen yüzlerce işlemi tek bir işlemde toplayarak ana Ethereum zincirindeki yükü hafifletmeye yarıyor. “İyimser Toplama” (optimistic rollups) adındaki ölçeklendirme teknolojisi, doğrulayıcılar (validatör) ağı kullanarak her bir veri sorgusunda yaşanacak gecikmeleri ortadan kaldırır. Zero-knowledge (zk) yöntemi ise paketin Ethereum’a erişmesinden önce matematiksel onaylamasını yapacak kriptografiden yararlanır.


StarkEx adındaki ölçeklendirme motoru ve merkeziyetsiz uygulama (dapp) geliştiricilerini ölçeklendiren ürünü StarkNet 7, Ağustos’ta faaliyete alındı. Tüm işlemler hem StarkEx hem de StarkNet’te gerçekleşebilecek. NFT’ler ise söz konusu ürünlerin kullanımına dair verilecek örneklerden sadece biri. STARK’ın ürünleri Ethereum ana ağında 11 Ağustos’ta canlıya alındı.


Ölçeklendirme teknolojileri hem geliştiriciler hem de risk sermayesi yatırımcıları tarafından yoğun ilgi görüyor. Mayıs ayında StarkWare 100 milyon dolar daha yatırım toplayarak 8 milyar dolarlık değerlemeye ulaşırken, geçen Kasım ayındaki yatırım turundaki değerlemesini dörde katlamış durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk