Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

NFT Alım Satımlarının Yarısından Fazlası Sahte Hacim Oluşturmak için Yapılıyor

Dune Analytics tarafından yapılan bir araştırmaya göre NFT alım satım işlemlerinin yarısından fazlası ‘wash trading’.

26 Aralık 2022 10:23

Güncellenme: 26 Aralık 2022 11:23

NFT piyasalarının en büyük sorunlarından birinin ‘wash trading’ olduğu bir sır değil. Wash trading, trader’ların özellikle bir ürüne ilişkin işlem hacmini arttırmak için kendi kendilerine alım ve satım emri vermelerini anlatan bir terim. Yani trader’lar bu kapsamda bir hesaptan satış emri çıkartırken bir başka hesaptan da alış emri veriyor. 


Wash trading, ABD kanunlarına göre yasa dışı bir eylem. Ancak şu an bu eylemleri yapanları takip etmek kolay değil. Blokzinciri araştırma şirketi Chainalysis’e göre 110 kişilik bir wash trader grubunun el ettiği kâr toplamda 8.4 milyon dolar.


Blokzinciri veri sitesi Dune Analytics, bu problemin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösteren bir araştırma yayınladı.

Araştırmaya göre wash trading, 2022 yılında Etehereum üzerinde yapılan tüm NFT alım satım işlemlerinin yüzde 58’ini oluşturdu. Bir başka değişle Eteherum üzerinden yapılan NFT alım satımlarının yarısından fazlası sahte hacim yaratmak için yapılan işlemlerdi. Wash trading en fazla yüzde 80 oranıyla Ocak ayında yapıldı.


Araştırmada en son 16 Aralık verileri kullanılmış. Raporda bu tarihe kadar Ethereum üzerinden yapılan tüm zamanlardaki NFT alım satımlarının 30 milyar dolarının wash trading kapsamında olduğu değerlendiriliyor. Bu rakamın Ethereum’da tüm zamanlarda yapılan NFT alım satımlarının sadece yüzde 1.5’unu oluşturduğu düşünüldüğünde durumun şok edici olduğu anlaşılıyor. Öte yandan bu rakamlardan alım satım işlemlerinin büyük çoğunluğunun yasalara uygun olduğunu ancak bu meşru alım satım fiyatlarının wash trading’den daha düşük olduğu anlaşılıyor. Çünkü wash trade’ler NFT koleksiyonlarının fiyatlarını arttırmayı da amaçlıyor.


Raporu hazırlayan hildobby takma isimli araştırmacı, “Sıklıkla duyduğumuz inanılmaz alım satım işlemlerinin aslında yarısı trader’ların sistemle oynadığı bir oyun” diyor.


Verilere göre LooksRare (yüzde 98) ve X2Y2 (yüzde 87) NFT pazaryerleri wash trading oranlarında başı çekiyor. Bu platformların ikisi de yapılan işlemler için kullanıcılara token hediye ediyor.


Hildobby, NFT pazaryerleri arasındaki rekabetin de wash trading’i arttırdığını belirtiyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk