Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Nasıl Kripto 'SAMURAI' Olunur?

Kripto portföyünüzü doğru şekilde mi ölçüyorsunuz? Bunlar, karşılaştırma ölçütünüzün sahip olması gereken yedi özelliktir.

6 Mart 2022 16:18

Güncellenme: 9 Mayıs 2023 14:02

Hollywood filmlerinde gösterilenlerin aksine, portföy yöneticilerinin tüm yaptıkları "bol modelli (manken) ve içkili organizasyonlardan" ibaret değil, ama tabii kastedilen bu içkiler yalnızca aspirin içeriyor ve modellerden de kasıt bir Excel tablosundaki modeller ise o zaman başka.
 

Günün (veya daha büyük olasılıkla, yılın çeyreğinin) sonunda, portföy yöneticileri değer katabileceklerini göstermek zorundalar, aksi takdirde müşteriler değer katabilecek birini bulacak veya kendileri bir indeksli yatırım fonu satın alacaklardır.
 

Kendilerini bu tür kriterlere göre ölçen söz konusu kurumlar şimdi bitcoin'e dönüyor. Bununla birlikte alternatif kripto para birimlerine (altcoin'lere) ilgi de artıyor.
 

Beş yıl önce, piyasada belki de ancak birkaç çeşit kripto para vardı, ancak bitcoin, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin yaklaşık %95'ini oluşturuyordu. 2018'in başlarında kripto piyasa değerinin yaklaşık üçte biri kadardı. 


O dönem ilk coin arzı (ICO) patlaması çok sayıda yeni girişlere neden oldu. İlk ortaya çıkan alternatiflerin çoğu sonlandı ama bazları kaldı (hello, ether). Bir yıl kadar kısa bir süre önce, bitcoin toplam piyasa değerinin %70'ine sahipti. Bugün, bitcoin %40'ın sadece biraz fazlasına sahip.


DACS Nedir?

Yeni giriş yapanlar bir kez daha pazarın dikkatini çekti. Bazıları geçici bir saman alevi değilmiş gibi görünüyor. Birçoğu ise hiç alev bile almayacak belki. CoinMarketCap'in hesabına göre, Cuma sabahı itibariyle New York'ta 15.765 kripto para birimi var ve bu sayı her geçen gün artıyor, ve anlaşıldığı kadarıyla listelenenlerin çoğu hiçbir piyasada işlem görmüyor.


CoinDesk,  DACS adı verilen bir şeyin lansmanını duyurmuştu. Bu standart, ilgili para birimleri evreninde makul bir sınırlama olan piyasa değerine göre ilk 500 kripto para birimini kapsıyor. Amaç, yatırımcılara bir coin'in bu evrende nereye konumlandırıldığı konusunda bir fikir vermek. “Eşdeğerleri nelerdir?” ve “Başlıca rakipleri nelerdir?”  gibi soruları yanıtlıyor.


DACS sektörleri (CoinDesk) Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı

Belirlenen altı sektör para birimi, akıllı sözleşme platformu, DeFi, eğlence, bilgi işlem ve dijitalleştirmedir. Bunlar da sırayla her biri endüstrilerden oluşan endüstri gruplarına ayrılır.


Örneğin; 

DACS, aşağıdakiler gibi endeksler oluşturmak için bir temeldir:  CoinDesk DeFi Endeksi (DFX)  ve  CoinDesk Büyük Tavan Endeksi (DLCX) . Her ikisi de piyasa değeri ile değerlendirilir; birincisi 10 merkezi olmayan finans (DeFi) parası içerirken, ikincisi tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin en az %70'ini oluşturan sekiz kripto para biriminden oluşur.


Doğru endeksin bir fonun performansını değerlendirmeye nasıl yardımcı olduğunu göstermek için basit bir örnek verelim.


Bob adında yüksek net değeri olan bir bankacı düşünün. Tüm bu DeFi olayını duydu ve servetini korumak amaçlı buna para yatırmaya karar verdi. Sonuçta, gerçekten geleceğin dalgasıysa, birkaç yıl içinde işsiz kalabilir.


Bob, kripto alanında portföy yöneticisi olan kızının arkadaşı Alice'i aradı. Alice'in DeFi'de yalnızca iki varlıktan, Uniswap'ın UNI tokeni ve Yearn Finance'in YFI'sinden oluşan bir fonu vardı. Bob, Alice'e yedi haneli bir çek yazdı ve 1 Temmuz 2021'de alım satıma başlandı; bu sırada portföyün her biri UNI ve YFI için %50 ağırlıklıydı.


Çeyreğin sonunda Alice, o yüklü çeki tamamen unutmuş olan Bob'u aradı.


"Tebrikler Bob! DeFi portföyünüz geçen çeyrekte %9,24 arttı. Bu, yatırım yaptığınız portföydeki iki varlığın ağırlıklı ortalamasıdır. %0,29 düşen S&P 500'ü tamamen ezdi. Ben bir dahi değil miyim?” Çok sevinçliydi.


2021 3. Çeyrek getirileri (CoinDesk Research, Yahoo Finance, St. Louis Fed) (CoinDesk Research)

Yüzeyde, Alice gerçekten de harika bir varlık yöneticisi gibi görünüyor. Ama gerçekten değer kattı mı? Evet, ama sandığı kadar değil.


Bir Kripto SAMURAY olmak

Bir portföy için doğru ölçütü bulmaya çalışırken, SAMURAI kısaltması hatırlamaya yardımcı olur. Bu, endeksin şöyle olması gerektiği anlamına gelir:

  • Önceden belirtilmiş

  • Uygun

  • Ölçülebilir

  • Kesin

  • Mevcut yatırım görüşlerinin yansıması

  • Sorumlu

  • Yatırım yapılabilir.


Bunlar, uygun bir kıyaslamanın yedi özelliğidir.



Daha Fazla Oku

    samuraykriptocoinpiyasalar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk