Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Moda Markaları NFT’lerin Büyük Potansiyelini Açığa Çıkarıyor

Moda markalarının tekliflerini, gelirlerini, pazarlama kanallarını ve müşteri tabanını büyütmekte NFT’ler önayak olabilir

7 Temmuz 2022 15:09

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:13

NFT’ler gittikçe daha fazla sektör tarafından benimsenirken, moda markaları bu yepyeni dünyanın iş modelinden somut faydalar sağlamaya başlamış olabilir.


Kripto para borsası Huobi’nin konu hakkında düzenlediği rapora göre, NFT'ler moda markalarının üretime geçmeden önce NFT'lerin dijital biçiminde fiziksel ürünler satarak gelir modellerini yenilemelerine olanak sağlıyor. 


Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Ayrıca tüketicilerin ikincil piyasada ürünleri serbestçe ticaret yapmalarını kolaylaştırdılar. NFT'lere yerleştirilmiş akıllı sözleşmeleri kullanan markalar ve tasarımcılar, yeniden satış fiyatının yüzde 5 ila yüzde 10'u arasında değişebilen ikincil yeniden satışlardan sürekli bir telif hakkı akışı kazanabilirler.”


Moda markalarının sadık bir müşteri tabanı oluşturmak için NFT'leri bir pazarlama aracı olarak kullandığını belirten raporda tüketicilerin, yalnızca NFT sahiplerine özel Discord grupları veya toplulukları aracılığıyla birbirleriyle kolayca bağlantı kurdukları hatırlatılıyor: “Shopify tarafından oluşturulan token-girişli e-ticaret platformları, ayrıcalıkları yeni bir düzeye taşıyarak sahiplerine özel online vitrinler, indirimler ve deneyimler getirdi.”


“NFT teknolojisini entegre eden daha fazla moda ürünü kategorisi görmemiz muhtemel” ifadelerinin yer aldığı raporda, kategoriden bağımsız biçimde moda markalarının NFT yolunda başarıya ulaşması için altı temel değer ortaya konuyor: Satılabilirlik, özgünlük, ayrıcalık, topluluk, kimlik ve etkileşim.


Raporun yazarı Huobi Araştırma Enstitüsü araştırmacısı Hanson Chan konu hakkında şunları söylüyor: “Küresel moda endüstrisi ana iş alanlarında NFT'lerden yararlanmanın henüz başlangıç aşamasında. Vogue Business Index’teki moda markalarının yalnızca yüzde 17'si NFT'leri keşfetti veya ürünlerine dahil etti. NFT'lerin potansiyeli, moda markalarının tekliflerini, gelirlerini, pazarlama kanallarını ve müşteri tabanını büyütmelerine yardımcı olma konusunda sınırsız olabilir.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
2024 ABD Seçimlerinde Kripto: Cumhuriyetçilerin Yeni Silahı

22 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk