Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Metaverse’ün Gizliliği Hakkında Endişeler Artacak

Kaspersky’nin 2023 Gizlilik Tahminleri raporuna göre metaverse gerçekliğimizin bir parçası olacak ve kullanıcılar buradaki mahremiyetleriyle ilgili daha çok endişe duyacaklar.

6 Ocak 2023 08:59

Güncellenme: 6 Ocak 2023 09:11

Siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi Kaspersky, 2023 için Gizlilik Tahminleri raporunu yayınladı.


Rapora göre metaverse gerçekliğimizin bir parçası olacak. Bu durum çeşitli cihaz ve teknolojilerin daha güvenli olması yönünde bir talep yaratacak.


Rapora göre 2022 yılına mahremiyete ilişkin olarak hem kurumsal hem de özel sektörü hedefleyen birtakım düzenleyici faaliyetler damga vurdu. Bu önlemlerden bazıları tüketicilere zarar veren ticari gözetim ve veri güvenliği uygulamalarını ele alırken, diğerleri hassas verileri daha fazla korumak için yayılımcı makine öğrenimi teknolojilerine odaklandı. 


Bununla birlikte, yakın gelecekte, özellikle de mevcut jeopolitik ve ekonomik gündemlerle ilgili olanlar olmak üzere, toplumun karşı karşıya kalacağı pek çok mahremiyet sorunu bulunuyor. Bu tahmin, Kaspersky'nin gizlilik uzmanlarının 2022'de tanık olduğu değişimlere ve eğilimlere dayalı olarak geliştiriliyor. Araştırmacılara göre, gizlilik ve veri toplama konusundaki görüşmelerde çeşitli paydaşlar arasındaki büyük anlaşmazlıklar aşağıdaki çeşitli eğilimlerle sonuçlanacak.


Bunlardan biri de insanların Metaverse'ün gizliliği hakkında daha fazla endişe duymaları olacak. Raporda bu konuda şöyle deniliyor, “İnsanların sadece nakitsiz ödeme yaparak ve gün boyunca cep telefonu taşıyarak ürettikleri veri miktarı, en hassas sonuçları bile çıkarmak için yeterlidir. Akıllı ev cihazları, her yerde video gözetimi olan akıllı şehirler, birden fazla kamerayla donatılmış arabalar, IoT'nin daha fazla benimsenmesi ve hizmetlerin sürekli dijitalleşmesi -en azından şehirlerde- kişisel mahremiyet dediğimiz şeyi geçmişte bırakacak. Bu nedenle, bir metaverse, çevrimdışı deneyimleri çevrimiçi dünyaya getirmeyi vaat ederken, çevrimiçi dünya şimdiden fiziksel dünyayı ele geçiriyor.


Metverse gizlilik uzmanlarının odağında

Kaspersky Gizlilik Uzmanı Vladislav Tushkanov, bu konuda şu yorumu yapıyor, “2022, veri toplamanın vatandaşlar ve hükümetler arasındaki ilişkileri nasıl doğrudan etkileyebileceğini gösteren olaylarla doluydu Metaverse, yapay zekâ veya makine öğrenimi gibi konuların 2023'te gizlilik uzmanlarının ilgi odağı olmaya devam edeceğini inkâr edemeyiz. Yine de 2022'nin jeopolitik ve ekonomik olaylarının yanı sıra yeni teknolojik trendlerin 2023'te gizlilik ortamını etkileyen ana faktörler olacağına inanıyoruz”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk