Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Metaverse Sanatı ve Dijital Dünyada Kültür

Metaverse, teknoloji ve kültürün uyum içinde çalıştığı ilham verici bir vizyon sunuyor.

9 Kasım 2023 17:08

Güncellenme: 9 Kasım 2023 17:12

Özellikle NFT'ler gibi dijital varlıklar, sanatçıların yaratıcılıklarını gösterebilecekleri yeni ortamlar oluştururken, sanat eserleri ve kültürel içeriklerin dijital dünyada birleşmesine olanak tanıyor. Bu teknoloji, geleneksel sanat ve dijital dünya arasındaki sınırları ortadan kaldırıyor. Sanatçılar ve koleksiyonerler için yeni bir oyun alanı olan metaverse, geleceğin sanat ve kültürünü şekillendiriyor.


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Metaverse Melodisi: Kültürü, Sanal Gerçekliği ve NFT'leri Birleştirme” panelinde konuşan The Sandbox Co-Founder & COO Sebastien Borget, Medieval Empires oyununda "Ertuğrul" karakterine hayat veren Engin Altan Düzyatan ve MoonGaming Co-Founder & Chief Visionary Officer Assad Dar, Maven Global Access CEO & Managing Partner Sarah Omolewu’nun sorularını yanıtladılar. Oturumda, yeni yaratıcıların ve teknologların metaverse dünyasına adapte olabilmeleri için neler yapılabileceğini tartıştı.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Sebastien Borget - The Sandbox Co-Founder & COO:


 • 2018 yılında Sandbox olarak işe başladığımızda ünlüleri ya da sanatçıları buraya çekmek amacımızdı. Kendi karakterlerini alıp kendi oyunlarını yapmalarını sağlamak istiyorduk ama başlangıçta bu kolay değildi. Bu yaklaşımımız ünlülere de yeni bir yaratıcı deneyim sağladı. Globalde Snoop Dog gibi şarkıcılarla çalıştık, Peaky Blinder ile yaptığımız anlaşmayı daha dün duyurduk. Türkiye’den de yepyeni anlaşmalarımız var. Yerel içerik üreticileriyle çalışıyoruz. Ünlüler içeriği keşfediyor ve topluluk büyüyor.

 • Çalıştığımız her ülkede yerel içerik üreticilerini nasıl platformumuza alabileceğimizi araştırıyoruz. Bazen video oyun yarışmaları düzenliyor, içerik üreticilerin bizler için oyun geliştirmelerini istiyoruz. Örneğin burada Türk tarihine ilişkin… Ardından bu oyuncuların lanse edilmesini sağlıyoruz. Böylece aramızda çok güçlü bir duygusal bağ kuruluyor çünkü oyunu kendileri yaratıyor. Avatar koleksiyonu ise yüz binlerce kullanıcı için bir giriş noktası oluyor. Türkiye’de bunu ilk kez Engin ile yapacağız. Böylece diğer sanatçıları da çekeceğini ümit ediyoruz.

 • Son dönemde sadece ünlülerle değil bazı moda markalarıyla da çalıştık. Örneğin, Gucci Cosmos Land yaptık. Bu uygulamaların da farklı oyuncuları çekeceğini düşünüyoruz. Yarın da ilk kez en Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biriyle gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle gelişen Sandbox üzerinde yeni bir oyunu sunacağız. Türkiye dünyada bu alandaki üç ülkeden biri; burada gençler metaverse’ün önemini anlamış durumdalar ve kariyerlerini de burada kurmak için çalışıyorlar.

 • Artık işbirliği iki yönlü. Artık bazı markalar bize geliyor ve birlikte çalışmak istiyorlar. Beş yıl önce biz anlatmaya çalışıyorduk onlara. Doğru eğlence markalarıyla bir araya gelmek de çok önemliydi. Onları platforma gelmek için ikna etmek kolay olmadı. Ünlülerin ya da birlikte çalıştığınız markanın dilini konuşmanız lazım. Onlar için sürekli olarak geleceği de çizmelisiniz. Kullanıcının üreteceği içerik önemli, oraya gidiyor dünya. İçerik üreticilere odaklıyız ve gelecek onların elinde.

Engin Altan Düzyatan - Medieval Empires “Ertuğrul”:


 • Bu dünya biz sanatçılar, oyuncular için de yepyeni bir artistik alan açıyor. Ben aslında bir süredir blok zincir oyunlarını keşfediyordum. Ertuğrul dizisiyle zaten buradaydım. Sandbox işbirliğiyle TurkishVerse’te olmak da benim için çok heyecanlı.  

 • Aslında burası bizi izleyenlerle iletişim kurmak için yepyeni bir alan açıyor. Medieval Empires ile bunu yapıyoruz. Örneğin tarih seven izleyicilerim buraya geliyor. Oyuncular ortaçağda bir zamana gelerek kendi kasabalarını kuruyor, ordularını kuruyorlar. Sadece izlemiyor aynı zamanda kendileri de oyunun içinde yer alıyorlar.  

 • TurkishVerse, Moon Gaming tarafında Asad daha çok şey söyleyebilir. Medieval Empire ise hala gelişme aşamasında. Yeni yılda yeni bir lansman yapmayı düşünüyoruz; bu nedenle Sandbox tarafı için de çok heyecanlıyım. Burada çok farklı NFT’lerimi, bambaşka karakterleri yarattık; açıkçası ben de kendimi hiç öyle görmemiştim.  

 • Tüm bunlar olurken ben de bir yandan yeni teknolojileri öğreniyorum. İki çocuğum var ve gelecekte onların da bunu kullanacaklarını bildiğimden daha da ilgi duyuyorum. Özellikle pandemi sürecinde burayı çok çalıştım. Kripto, NFT’ler vs almaya başladım. Kendimi biraz kaybetmiş de olabilirim bunları alırken. Benim için yeni dünyalar bunlar, daha neler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunlar aynı zamanda daha da üretken olabilmek için bir fırsat.

Assad Dar - MoonGaming Co-Founder & Chief Visionary Officer:


 • Bu noktada eğitimin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela Engin blok zincirinde baya bir zamandır var ve geniş bir koleksiyonu var. Bizim için Web3 oyunları önemli ancak henüz birçokları Web3’ü bilmiyor. Onlara da oyun içinde anlatıyoruz Web3’ün ne olduğunu. Bunu yapabilmek için farklı yaklaşımlar da kullanıyoruz; sosyal medya üzerinden anlatımlar yapıyoruz mesela. Ama söz ettiğimiz hala küçük bir topluluk. Dünyada çok oyuncu olmasına rağmen Web3’te daha gelişmedi. Eğittikçe dahası gelecek. Farklı yaklaşımları anlatıyoruz, sahiplik her şeyi değiştiriyor. İnsanlar da neden çok ilginç olduğunu anlıyorlar.

 • Eşim Türk olduğu için Türkiye pazarıyla daha fazla çalışmaya başladım. Ünlülerle çalışmak kolay değil. İyi bir şeyler yapmak istedik oyunlar için. Engin çoktan blok zinciri biliyordu. Bu harika bir şeydi bizim için. Onun bu konuda bilgili olması işimizi kolaylaştırdı. Engin Türkiye’de çok ünlü ama İslam dünyasında da Michael Jackson gibi. Pakistan’da da Bangladeş’te de çok ünlü.  

 • Sanal gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmeler bugünlerde el ele gidiyor.  Bunlar geliştikçe insanlar da metaverse’de daha fazla zaman geçirecekler. Bunlar metaverse’in büyümesi için fırsat. Yapay zekânın gelmesiyle içerik üreticisi olmak daha da kolaylaşıyor. Herkes avatarlar üretebilecek ve gelecekte herkes içerik üreticisi olacak.  

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk