Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Metaverse ile Nasıl Bir Dönüşüm Yaşayacağız?

Ball, metaverse geleceğine inandığını ve bunun trilyonlarca dolarlık bir dönüşüm olduğunu söyledi.

14 Ekim 2022 12:03

Güncellenme: 14 Ekim 2022 12:43

Epyllion’un CEO’su Matthew Ball, CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği Yeni Paradigma etkinliğinde metaverse devrimi hakkında konuştu.


  • Metaverse nedir sorusunu yanıtlamak için internete dönüp bakmamız gerekiyor. İnternet yaklaşık 200 ülkeyi, 40 bin farklı ağı, 10 binlerce farklı sunucu tedarikçisini, milyonlarca sunucuyu, milyarlarca web sayfasını, altı milyar insanı ve 25 milyar cihazı bir araya getiren bir dizi protokol ve teknoloji standardı. Tüm bu farklı varlıklar, bireyler ve cihazlar istikrarlı ve kapsamlı bir şekilde birbiriyle veri alışverişi yapabiliyor. 

  • İnterneti 2D, eş zamansız ve statik olması gibi nedenler oldukça sınırlıyor. Metaverse kavramı ile interneti 3 boyutlu versiyona yükseltmeyi hayal ediyoruz. Metaverse eylemleri kolektif bir şekilde deneyime dönüştürüp ulaşılabilir hale getiriyor.

  • En devrimci sistemler her zaman ekosistemlerdir ve birçok farklı unsurun kesişmesinden ortaya çıkarlar ve metaverse’ün kesişen sayısız farklı inovasyonla oluşacağı söylenebilir. Böyle olsa da bilgi işlem verimliliğinden dolayı bazı sistem değişikliği getirecek büyük ilerlemelere ihtiyaç duyulacak.

  • Şu an dünya çapında kullanılan internet 80’lerde oluşturulan ve 90’larda resmileştirilen standartlara dayanıyor o zamanlardan beridir nerdeyse hiç değişmedi. Eğer hayalini kurduğumuz metaverse’ü inşa edeceksek olursak tüm bu yapıların güncellenmesi gerekiyor.

  • Dijital ve internet ekonomisi şu anda GSMH’sının yüzde 20sine karşılık geliyor. Metaverse devrimine başlarken son 50 yılın en önemli teknolojisi ve insan tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olan bu temel teknolojiyi nasıl değiştirmemiz gerektiğine bakmalıyız. Burada da bilgi işlem ağ altyapısı ve tasarımı, KCP, IP ve internet protokolünde ilerlemeler gerekiyor. Devrim yaparken birbirini takip eden dönüşümler beklemeliyiz.

  • Ne zaman bilgi işlem ve ağ paradigmalarında temel bir değişim görsek yeni yazılım konvansiyonu, bilgisayarları ve ağları farklı yerlerde, farklı nedenlerle ve farklı sorunları çözmek için kullanan kişiler anlamına geliyor. Bu da yeni iş modellerini ortaya çıkarıyor.

  • Metaverse geleceğine inanıyorum ama bunun trilyonlarca dolarlık bir dönüşüm olduğunu düşünüyorum.

  • Metaverse için kullanılan cihazlar bulunduğumuz yerden oldukça uzak. Cihazlar hem maliyet açısından hem de alan gereksinimi ortalama bir hane halkı için pratik değil ama bu olağanüstü ürünler mevcut ve pek çok kişinin sadece Jetgiller'de bulunduğunu iddia ettiği bir teknolojiyi sunuyorlar. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk