Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

MetaMask Institutional, Allnodes, Blockdaemon ve Kiln'le Staking Pazar Yeri Başlatıyor

Yeni pazar yeri, Ethereum'un staking hizmetlerini büyütmesi beklenen Shangai sert çatalından sadece birkaç hafta önce başlatılmış olacak.

23 Mart 2023 09:54

Güncellenme: 23 Mart 2023 11:08

Ethereum blok zinciri yazılım geliştiricisi ConsenSys, yaptığı açıklamada, kendisine ait MetaMask Institutional cüzdanının, şirketlerin ve yatırım firmalarının farklı staking hizmetleri alabilecekleri bir pazar yerini faaliyete soktuğunu bildirdi.


Basın açıklamasına göre yeni pazar yerinde, şirketin kendi teknolojisi ConsenSys Staking'in yanı sıra Allnodes, Blockdaemon ve Kiln de hizmet verebilecek.


ConsenSys'e göre yeni pazar yerinin ayırt edici özelliği, hükümlerin ve koşulların standartlaştırılmış olması. MetaMask Institutional'ın ürün lideri Johann Bornman CoinDesk'e verdiği demeçte, ücret oranlarının kolayca görüntülenebileceğini ve karşılaştırılabileceğini söyledi. Bornman, "Kullanıcı deneyimi açısından fazlaca düşünerek hareket ettik" dedi.


Yeni pazar yerinin açılışı, Ethereum'un merakla beklenen ve proje yetkilileri tarafından "Shapella" yükseltmesi olarak da adlandırılan Shangai sert çatalından sadece birkaç hafta önce yapılıyor. Bu dönüm noktası, Ethereum kullanıcılarının ilk kez proof-of-stake ağından ether çekebilecekleri, bunun da staking hizmetlerinde ve yeni nesil staking türevlerinde büyümeyi teşvik edeceği anlamına geliyor. Çünkü yatırımcılar, etherlerini nasıl ve ne zaman çekebilecekleri veya "unstake" edebilecekleri konusunda daha fazla güvene ihtiyaç duyuyorlar.


2015 yılında başlatılan Ethereum blok zinciri, veri güvenliğini sağlamak amacıyla geçen yıl, daha enerji yoğun görülen kendi proof-of-work sistemini terk edip ana mekanizma olarak belirlediği proof-of-stake ağına geçiş yapmıştı.


Kripto borsası Kraken, kendisine yönelik suçlamaları düşürmek amacıyla Şubat ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na 30 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etmesi ve ABD'de kayıt dışı menkul kıymet arzı olarak görülen staking hizmetini sonlandırmasıyla beraber staking bu yıl ekstra incelemeye tabi tutuluyor. Fakat giderilemeyen bir endişe var; o da düzenleyicilerin, Ethereum "staker"larına ödenen ödülleri, yatırım amaçlı menkul kıymetler için verilen faizle bir tutma ihtimali.


ConsenSys yöneticileri 10 Mart tarihli bir blog yazısında, staking ödüllerinin, “fonların ödül kazanmak için nasıl değerlendirileceği hususunda takdir yetkisine sahip uzman bir yöneticinin eylemlerine bağlı efsanevi bir konsept değil”, yalnızca “gönüllüleri ağın güvenliğini sağlamaya teşvikin” bir yolu olduğunu savunuyorlardı. Blog yazısında staking için “yatırım yerine veri doğrulama” tanımı tercih ediliyordu.


Bornman, “Consensys'in yeni staking pazar yerinin, daha fazla kurumun ağa veri doğrulama hizmeti sunduğunu gördüğümüz bir zemin oluşturmaya başlayacağını umuyoruz” diyor.


Daha Fazla Oku

    ConsenSysMetaMaskshapellaallnodesblockdaemon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Bradley Keoun

Bradley Keoun CoinDesk'in piyasalardan sorumlu yönetici editörüdür. Loeb Ödülü'nde iki kez finalist olan Keoun, daha öncesinde TheStreet'de küresel finans ve ekonomi yazarlığı, Bloomberg News'da editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethereum Tabanlı Alan Adı Protokolü ENS Kendi Layer-2'sini Geliştirmeyi Planlıyor

28 Mayıs 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk