Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

MetaMask, Ethereum'un Lider Projeleriyle Mücadele Etmek için 'Akıllı İşlemler' Sunacak

Bu, iddialı bir yol haritasının yalnızca ilk adımı.

6 Mayıs 2024 17:59

Güncellenme: 6 Mayıs 2024 18:24

Ethereum'un en popüler kripto cüzdanı MetaMask, kullanıcıların maksimal çıkarılabilir değerin (MEV) sonuçlarına maruz kalmamarına yardımcı olmak için tasarlanan yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.


Akıllı İşlemler olarak adlandırılan ve opsiyonel olan bu özellik, kullanıcıların işlemleri kesinleştirmeden önce "sanal bellek havuzuna" göndermelerine olanak tanıyacak. MetaMask'ın arkasındaki şirket Consensys'e göre, sanal bellek havuzu bazı MEV stratejilerine karşı koruma sağlayacak ve kullanıcıların daha düşük ücretlere tabi tutulmasına yardımcı olmak için simülasyonlar kullanacak.


MEV, blok zinciri operatörlerinin işlemleri ağa geçirilmeden önce önizleyerek veya yeniden sipariş ederek kullanıcılardan elde edebilecekleri ekstra kârdır ve geleneksel finansal piyasalardaki ön siparişlere benzetilir. MEV, Ethereum'un çalışma prensipleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir; kullanıcılar için fiyatlar artırır, işlem hızlarını yavaşlatır ve hatta belirli ağ koşulları altında işlemlerin başarısız sonuçlanmasına neden olur.


Consensys'in Özel Mekanizmalar Grubu bölümü yöneticisi Jason Linehan: "Her yıl 400 milyon dolar, işlemleri geri almak, asla sonuçlanmayan işlemlerle uğraşmak ve MEV saldırılarından kurtulmak için resmen israf ediliyor."


"Herkes bunun büyük bir sorun olduğu konusunda hemfikir. Kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında hiçbir işe yaramayan bir işlem için ödeme yapılması fikri tam bir saçmalık."


MetaMask'ın çözümü (sanal bellek havuzu), işlem gizliliği ve MEV'e karşı koruma sağlamak için giderek daha popüler bir strateji haline gelen özel bellek havuzuna benzer bir sistemi içeriyor. Ayrıca bu adım, platformun işlemleri Ethereum'a yönlendirme şeklini kökten değiştirmeye yönelik iddialı bir yol haritasının yalnızca ilk adımı.


Özel bellek havuzu hizmetleri, aracıların Ethereum'da yayına girmeden önce işlemlere erişebilmelerine izin verdiği için teknolojiye dair merkezileşme endişelerini artırabilir. Ancak Consensys, sanal bellek havuzunun farklı olduğu ve Ethereum'un yüksek maliyetlerini karşılamak için gerekli olduğu konusunda ısrarcı.


Linehan: "Ethereum'u ele geçirmeye falan çalışmıyoruz. Ancak her yıl kullanıcıların 400 milyon doları israf ediliyorsa, bunun küresel ekonominin geleceği için temel katman haline gelmesine imkan yok. Kelimenin tam anlamıyla hiçbir katkı sağlamayan ücretler, tamamen israf."


'Akıllı İşlemler' nasıl çalışır?

Bir kullanıcı bir blok zinciri cüzdanına Ethereum gibi bir zincire işlem göndermesini söylediğinde, genellikle bu işlemi merkeziyetsiz bir bot ve trader ağı tarafından işletilen, henüz onaylanmamış işlemler için bir bekleme alanı olan halka açık bir bellek havuzuna gönderir. "Blok oluşturucular" ve "araştırmacılar", işlemleri blok zincirinin dijital defterine yazılan, blok adı verilen paketler halinde birleştirmek için birlikte çalışırlar.


Geliştiriciler ve araştırmacılar, kârlı ticaret fırsatları bulmak için bellek havuzunu araştırır ve bazen ekstra kâr elde etmek amacıyla işlemleri yeniden sıralar. Bu "maksimal çıkarılabilir değer" olgusu, günlük blok zinciri kullanıcıları için bazen daha yüksek maliyetlere, başarısız işlemlere ve yavaşlamalara yol açabilir.


Metamask, sanal bellek havuzunu güçlendirmek için aynı operatörlerin (geliştiriciler ve araştırmacılar) bazılarından yararlanacak. Ethereum'un halka açık bellek havuzundan farklı olarak, sanal bellek havuzunun geliştiricileri ve araştırmacıları, MetaMask'ın kullanıcılara teklif ettiği fiyatlarla işlem yürütmede başarısız olmaları durumunda ceza alacak.


Linehan, şu anda Ethereum'u işleten geliştiricilerin ve araştırmacıların %95'inin bu hafta boyunca aşamalı olarak uygulanmaya başlayacak olan sanal bellek havuzu programını benimsediğini söylüyor. Bu yeni teknolojinin daha sınırlı bir versiyonu olan "Akıllı Takaslar" birkaç aydır zaten mevcut.


Daha Fazla Oku

    MetaMaskEthereumConsenSys

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk