Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Merkeziyetsiz Finans Geleneksel Finansı Nasıl Evrimleştirecek?

CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği Merkeziyetsiz Finans Geleneksel Finansı Nasıl Evrimleştirecek? adlı webinar De-Fi hakkında uzman isimleri bir araya getirdi.

11 Ağustos 2022 22:19

Güncellenme: 30 Eylül 2022 15:21

CoinDesk Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan:


 • Bugün alışkın olduğumuz klasik mekanizmalar gerek toplumların gerek bireylerin ihtiyaç duyacağı değeri daha yukarı çıkarabilmekte ve bunları adil paylaşabilmekte yetersiz kalmaya başladı. Kapitalizmi sorgulamaya başladık. Nereye gidiyoruz? Küreselleşme aşağı doğru mu yönelmeye başladı? Son beş yılda jeopolitik ortamda kutuplaşmanın çok öne çıktığı, ülkelerin kendi içlerine çekildiği ve koruyucu duvarların yükseldiği genel bir yaklaşım görüyoruz.

 • Artık katmanların olgunlaştığını ve bu katmanlardaki çeşitliliğin arttığını, modern alternatiflerinin gitgide çeşitlendiğini görüyoruz. Merkeziyetsiz dünyada finansın yeni araçlar ve mekanizmalarla daha zenginleştiğini, kaldıraç etkisinin daha da oluştuğunu görüyoruz.

 • Küresel finans sektörünün 5,5 trilyon dolarlık pastadan De-Fi’ın nasıl bir pay alacağına dair en konservatif tahminler bile milyarlarca dolarlık bir değerden bahsediyor. Bunun kapısını aralamış vaziyetteyiz.

Dr. Artunç Kocabalkan:


 • Kapitalist sistemde pek çok olumsuzluktan ve geriye gidişten bahsedebiliriz. Bir sürü CEO’nun bile ‘sermayenin tekrar dağılmasını sağlamamız gerekiyor yoksa sistem toptan sıfırlayacak’ diye konuştuğu bir ortamdayız. İnsanlar De-Fi'la özgürce yeni bir umuda yelken açabildiler.

 • Makroekonomik olarak dünyada siyasetçilerin parasal sistemin sıkıştığı noktada fazla seçenek ortaya koyamaması bir şekilde finansçıları tekrar öne çıkardı. Merkez bankaları çokça para bastı ve kripto paralara bir ümit olarak herkes sarıldı.

 • Burada biraz anarşizm var. “Mevcut sistemin bana dayattıklarını istemiyorum ve kabullenmiyorum” düşüncesi hakim. Ben neden bu kadar ciddi paralar ödeyip bankalara finansal sisteme para kazandırıp zorluklarla karşı karşıya kalayım?

 • Beni çok mutlu eden bazen de mutsuzluğa düşüren bir şey var: Finansal sistemde mutlaka birileri kazanır birileri kaybeder. Kapitalist sistemde belli köşeler tutulmuş ve bunların üzerinden ilerliyoruz. De-Fi’la bu değişecek mi?

dYdX Foundation Ülke Lideri Doruk İşmen

 • Merkezi otoritelerde kurumların güçlendiğinde nasıl problemler çıkardıklarına hepimiz şahit olduk. Geleceğin merkeziyetsiz şekilde olacağını düşünüyoruz. Kim olduğunuzun hiçbir önemi olmadan buradaki alternatif finans sistemini kullanabileceksiniz.

 • De-Fi sayesinde finansal katılım daha çok büyüyecek ve bir nevi finansal farkındalık da oluşacak. Sadece kısıtlı bir zümre tarafından kullanılan Wall Street araçları artık herkesin kullanımına açılacak.

 • Erken aşamadaki kullanıcılar ödüllendiriliyor. Siz bir De-Fi protokolü kullanıyorsanız çok yüksek miktarlarda airdrop alabilmeniz mümkün. dYdX olarak 2020 yılında erken aşamadaki kullanıcılarına birkaç bin dolarlık dYdX token’ı verdik. De-Fi tarafında airdrop uygulamalarının devam edeceğini düşünüyorum.

 • De-Fi’ın bir ruhu var. Bu ruh sayesinde dünya çapında oldukça akıllı, dünyaya katma değer sağlamak isteyen kişiler bu alanda çalışıyor. Bu ruh sayesinde bir şeyleri değiştirme ihtimalimiz var.

Yazar Turan Sert:


 • Borç verme, kripto alım satımı, sigorta gibi klasik finanstaki birçok uygulamanın De-Fi’da neredeyse birebir gerçekleştiğini görüyoruz.

 • De-Fi çok ciddi bir şekilde hem serbestliğin hüküm sürdüğü hem de sistemlerin birbiriyle çalışabildiği bir dünya.  

 • Legoların birbirleriyle birleşerek farklı farklı ürünlerin çıkabildiğini ve temelindeki açık kaynak felsefe dolayısıyla yeni gelişmelerin baş döndürücü bir hızda gerçekleştiği bir dünyadayız. 

AP Capital Ülke Müdürü Baran Yıldırım


 • De-Fi finansal ilişkide tüzel kişiye duyulması gereken güven ilişkisini bireylere, yani köprünün iki tarafında duran ihtiyaç sahibine dağıtıyor. Riski dağıtırken akıllı kontrat teknolojisiyle bunu minimize ediyor. De-Fi tüzel kişilikten ziyade akıllı kontratı kodlamaya doğru bizi götürüyor.

 • De-Fi’ın en önemli potansiyellerinden birinin banka hesabı olmayan geniş kitlelere ulaşmasında olduğunu düşünüyorum. Bankaların da De-Fi protokolleriyle flört dönemine gireceklerini tahmin etmek güç değil. Fakat bundan bağımsız tek başına hareket eden ve bankacılıkla tanışmamış kişilerin de De-Fi aracılığıyla bu dünyaya dahil olacaklarını öngörüyorum.

Solak & Partners Yönetici Ortağı Elçin Karatay

 • Her De-Fi protokolü bizim gördüğümüz ve olmasını istediğimiz kadar merkeziyetsiz değil. Bazı De-Fi protokolleri açık gözükse de birtakım kontrol mekanizmaları var. Sistemdekilerin eşit derecede katıldığı değil, daha çok token tutan ya da akıllı kontratla tasarlanan yapının daha baskın olduğunu görüyoruz. Bu tür De-Fi protokollerini ayrı tutmak gerek.

 • Gerçekten merkeziyetsiz bir yapınız varsa regülasyonların uygulanması çok zordur. Karar veren mekanizmalar (DAO gibi) varsa uygulanabilir elbette.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk