Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Merge Ethereum Madencileri İçin Ne Anlama Geliyor?

Ethereum Classic’e yönelmeye dair bir spekülasyon olsa da Merge sonrasında neler olacağı belirsizliğini koruyor.

7 Ağustos 2022 10:00

Güncellenme: 7 Ağustos 2022 10:00

Ethereum madencileri, Ethereum üzerinde madencilik yapamamaya başladıklarında nereye yönelecekler? İşte bu 19 milyar dolarlık bir soru.


Eğer her şey planlandığı gibi giderse Eylül sonunda Merge gerçekleşecek ve Ethereum’un proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake’e (PoS) geçişi tamamlanacak. Ethereum dünyasında uzun zamandır beklenen bu olay, araştırma şirketi Messari’nin öngörülerine göre 19 milyar dolar hacminde olan madencilik sektörünün para kazanmak için yeni yollar aramasına neden olacak.  

Öncülüğünü Bitcoin’in yaptığı madencilik uygulaması, işlemleri onaylamak ve blok zincir üzerinde işlemleri kaydedebilme hakkı edinmek için karmaşık matematik problemlerini çözme sürecinin özünü oluşturdu. Madenciler, bu zaman ve kaynak kullanımına karşın üretilen paranın belirli bir miktarını ödül olarak alıyor. Merge ile birlikte bu kayıt sistemi daha az bilgi işlem gücü ve enerji gerektiren staking sistemiyle değiştirilecek.


Bu durumda madencilerin önündeki seçeneklerden biri pahalı ve güçlü özel bilgisayarlarını Ethereum Classic üretmek için kullanmak. Ethereum Classic, 2016’daki sert çatallanma sonucunda oluşan bir ağ. 2016 yılında Ethereum ağı üzerindeki ilk merkeziyetsiz otonom organizasyonlardan (DAO) birinden 60 milyon dolar çalınmış ve Ethereum ağı ikiye ayrılmıştı. Bu ayrışımdaki yeni ağ, DAO saldırısı sanki hiç olmamış gibi davrandı ve Ethereum adını aldı. İlk ağ Ethereum Classic olarak yoluna devam etti. 


Ethereum Classic tarihi boyunca adının verdiği itibara dayanarak yol aldı. Ancak geçen ay ayın token’ı ETC yüzde 150 yükseldi ve 4 Ağustos itibarıyla piyasa değeri 4 milyar dolara ulaştı. 


Farklı kaygılar

 

Madenciler, Merge sonrası döneme hazırlık için farklı yaklaşımları değerlendiriyorlar.


Madencilik sistemleri devi Bitmain ile ilişkili madencilik havuzu AntPool geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Ethereum Classic’e yönelik geliştirmeler ve uygulamalar için 10 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti. Ethereum’daki en büyük madencilik havuzu olan EtherMine staking havuzu hizmeti EtherMine Staking’in beta versiyonunun duyurusunu yaptı. Ayrıca Ethereum madencilerinin Merge’ü protesto etmek için bir sert çatallanma yapacağına dair dedikodular da var ancak bunun gerçekleşme ve başarılı olma olasılığı çok düşük. 


Uçtan uca Bitcoin madencilik yazılımları ve hizmet sağlayıcısı olan Luxor Technology konsensüs mekanizmasının değişme olasılığına rağmen Ethereum’a yatırım yapmaya devam ediyor. 


Şirketin kurucu ortağı ve operasyon üst yöneticisi Ethan Vera’nın CoinDesk’e verdiği bilgiye göre Luxor, blok zincirini mevcut konsensüs modelinde tutmaya yönelik bir PoW lobi grubu oluşturdu.


Vera bu oluşumun kurulmasının nedeninin PoS geçişine dair kaygılar olduğunu belirtiyor. “Herkesin farklı kaygıları olmasına karşın ortak kaygımız PoS geçişine dair yeterince test yapılmamış olması. Merge’ün başarısız olma ihtimali de var. Bu, Ethereum’a zaman, sosyal enerji ve finansal kaynak ayıran herkesi endişelendiriyor.”


Vera’ya göre şu anda milyarlarca dolar söz konusu ve Ethereum’un yazılım gelişimini koordine eden Ethereum Foundation PoS’e geçiş sürecinde oldukça hızlı ilerliyor ve bu durum ETH sahiplerini ve madencileri kaygılandırıyor. 


Vera, Ethereum için PoW’ün en iyi seçenek olduğuna inansa da PoS geçişinin başarılı olması durumunda ekosistem için mutlu olacaklarını ve desteğe devam edeceklerini belirtiyor. “Ethereum’la ve onun üzerinde geliştirilen tüm ilginç uygulamalarla entelektüel boyutta ilgileniyoruz. “


Vera, Luxor’un Ethereum Classic’in daha iyi bir alternatif olup olmadığı konusunda görüş bildirmiyor. 


ETC kullanım alanları

 

Halka açılan ilk madencilik şirketi olan Hive Blokchain de CoinDesk’e verdiği yorumda Merge sonrası dünyada Ethereum’a dair zorlukları vurguluyor. Ethereum Classic’in Merge sonrası dünyada daha değerli olup olmadığını sorduğumuz şirketin başkanı ve CEO’su Aydın Kılıç “Bu, Ethereum Classic’in kullanım alanlarına göre değişir” yorumunda bulundu. 


Kılıç, “Şu anda merkeziyetsiz finans projelerinin yüzde 95’i Ethereum blok zinciri üzerinden yer alıyor. Eğer NFT ve DeFi geliştiricileri kod temelli projeleri için en iyi oyun alanının proof-of-work temelli bir katman 1 blok zinciri olduğunun farkın varırlarsa Ethereum Classic blok zinciri üzerinde uygulamaların sayısının arttığına şahit olabiliriz” diyor ve ekliyor: “Merge gerçekleşirse Ethereum Classic’in sahip olduğu merkeziyetsiz PoW yapısının değerli olabileceğine inanıyoruz.”


Yani Ethereum Classic’in Merge sonrası dünyada öne çıkıp çıkmayacağına karar verilme sürecindeyiz. Şu anda madenciler arasında üzerinde uzlaşı sağlanan tek ortak görüş hangi konsensüs mekanizması kullanılırsa kullanılsın Ethereum’un başarılı olması. Ancak madencilerin PoW ile devam edilmesini istediği de ortada. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk