Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Magic Leap Yöneticileri: "Metaverse Gerçek Dünyaya Odaklanmalı"

Karma Gerçeklik şirketi, metaverse token'larının kısa vadeli kazançlar kaydetmesiyle yaklaşık 4 milyar dolar topladı.

17 Ocak 2024 10:02

Güncellenme: 17 Ocak 2024 10:57

Karma gerçeklik girişimi Magic Leap'in yöneticileri, metaverse'ün ancak piyasa ihtiyaçları ile doğru bir şekilde uyum sağladığında başarılı olacağını belirtti. Magic Leap, 3.9 milyar dolarlık bir yatırım topladı ve bu paranın içinde yakın zamanda Suudi Arabistan'ın Kamu Yatırım Fonu'ndan alınan 590 milyon dolar da bulunuyor.


Magic Leap CEO'su Ross Rosenberg ve CTO'su Daniel Diez, Venture Beat ile yaptıkları röportajda, metaverse’e yönelik ilk heyecanın fiziksel dünyadan kopuk sanal gerçekliklere çok dar bir perspektiften odaklandığını söyledi. 


Diez, “Metaverse'ün gerçek kapasitesi, fiziksel dünya ile iç içe geçmiş veya ona gömülü dijital deneyimlerden oluşan bir ortam olarak hayata geçtiğinde ortaya çıkacak” dedi.


Rosenberg, “Konuştuğumuz müşterilerin çoğu bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir şey tamir etmeye, birini eğitmeye, bir şey tasarlamaya çalışıyorlar” diye ekledi. “Kullandıkları kelimeler bunlar. Cümleye hiç 'Metaverse'ünüz hakkında bilgi verir misiniz’ diye başlayan yok.”


2023 yılında, metaverse'e yapılan girişim sermayesi yatırımları çok düşük bir seviyeye geriledi, genel olarak VC yatırımlarının zayıf olduğu bir yıldı. İnsanlar Apple Vision Pro gibi teknolojilerin lansmanlarını beklerken epey geride kaldı.


Birçok metaverse platformu kullanıcıların dikkatini çekmekte zorlanırken, tabii ki de endüstride hâlâ yeşeren bazı alanlar bulunuyor.


Örneğin metaverse token’ları büyük bir yükselişe şahit oluyor. Bu kategorideki en büyük 45 token, kripto boğa piyasasının başlaması sayesinde yükselişte olsa da CoinDesk Metaverse Select Endeksi (MTVS) son bir yılda %37.5 düşmüş görünüyor.Diez, “Bu hype döngülerinden bir türlü kaçamıyoruz. Asıl ilginç olan ise insanların başlarını eğip ne yapacaklarını düşündükleri paydos zamanları” diyor.


Bununla birlikte Magic Leap, metaverse'e kripto para entegre etmeden önce bile birçok hype döngüsünden sağ çıkıyor.


Birçok gerilemeye rağmen şirket her zamankinden fazla yükseliş kaydeden bir metaverse pazarına adım atıyor. IDC'nin yakın zamanda yaptığı tahminlere göre, 2022'de 13.8 milyar dolar olarak kaydedilen küresel AR/VR harcamaları 2026'ya kadar 50.9 milyar dolara çıkacak.


Daha Fazla Oku

    magic leapmetaverse

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokratlar, Fed'in Faiz Oranını Düşürmesi Gerektiğini Düşünüyor

11 Haziran 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk