Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Lido Kurucu Ortakları ve Paradigm, EigenLayer’ın Rakibini Destekliyor

EigenLayer liderliğindeki yeni blok zinciri "restaking" protokollerinin popülaritesi, likit staking platformu Lido'nun yöneticilerinin ilgisini çekti.

15 Mayıs 2024 10:28

Güncellenme: 15 Mayıs 2024 10:42

Ethereum'daki en büyük likit staking protokolü olan Lido'nun kurucu ortakları, bu yıl merkeziyetsiz finansta önemli bir güç haline gelen "restaking" hizmeti EigenLayer'ın rakibini gizlice finanse ediyor.


Konuyla ilgili bilgi sahibi birkaç kişiye göre, proje Symbiotic olarak adlandırılıyor ve sadece Lido'nun kurucu ortakları Konstantin Lomashuk ve Vasiliy Shapovalov’dan değil, aynı zamanda Lido'nun önde gelen yatırımcılarından biri olan kripto risk sermayesi şirketi Paradigm'den de destek alıyor.


CoinDesk tarafından incelenen şirket içi belgelere göre, daha önce Stakemind adlı bir staking hizmeti oluşturan ekip tarafından geliştirilen Symbiotic, "merkeziyetsiz ağların node operatörlerini ve ekonomik güvenlik sağlayıcılarını koordine etmesi için esnek mekanizmalar sağlayan izinsiz bir restaking protokolü" olacak.


Belgeler paylaşıma açık olmasalar da, AVS'ler (actively validated services) ve EigenLayer üzerinde geliştirilen likit restaking hizmetleri de dahil olmak üzere restaking ekosisteminde çalışan birkaç ekip, şimdiden protokolle entegre olmak için görüşmelerde bulunduklarını bildiriyor.


Paradigma, Symbiotic ve Cyber Fund temsilcileri anlaşma hakkında yorum yapmayı reddediyor.


Ekosistemin çaylağı

Lido, yalnızca birkaç yıl önce kullanıcıların Ethereum'da kripto para birimi stake etmelerine izin veren bir protokol geliştirdiğinde DeFi ekosisteminde büyük bir sansasyon yaratmıştı. Proje o kadar popüler oldu ki, şu anda 27 milyar dolar değerinde mevduatla Ethereum'daki en büyük merkeziyetsiz finans protokolü olarak öne çıkıyor ve o kadar baskın bir konuma ulaşıyor ki, bazı oyuncular bu büyümenin operasyonel riskleri konusunda endişeleniyor.


Ancak son zamanlarda Lido’nun pazar payı, kullanıcıların varlıklarını diğer ağların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için Ethereum'un yerel ETH token’ını restake etmelerine olanak tanıyan EigenLayer'a kayıyor.


EigenLayer, geçen yıl yatırımcılara açıldığından bu yana yaklaşık 16 milyar dolar değerinde mevduat çekerek yakın zamanda tanık olunan en büyük kripto başarı öykülerinden biri haline geldi.


EigenLayer'a benzer şekilde Symbiotic, "AVS'ler" olarak adlandırılan merkeziyetsiz uygulamaların toplu olarak birbirlerini güvence altına almaları için bir yol sunacak. Kullanıcılar, bu AVS'lerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için diğer kripto protokollerine yatırdıkları varlıkları (rollup’lar, birlikte çalışabilirlik altyapıları veya oracle'lar) ödüller karşılığında geri alabilecekler.


Symbiotic ve EigenLayer arasındaki temel fark, kullanıcıların Ethereum'un ERC-20 token standardına dayalı herhangi bir varlığı doğrudan Symbiotic'e yatırabilecek olmaları. Yani protokol, Lido'nun stake edilmiş ETH (stETH) token’ının yanı sıra ERC-20 standardını kullanan diğer binlerce varlıkla doğrudan uyumlu olacak. EigenLayer ise yalnızca ETH token’larını kabul ediyor.Konuyla ilgili birkaç kaynağa göre, kripto girişim devi Paradigm, EigenLayer’ın kurucu ortağı Sreeram Kannan’a projesine yatırım yapmayı teklif ettiğinde Kannan bunu reddetti. Paradigm de o zaman rakip bir projeye yatırım yapacaklarını söyledi.


Kannan, bu konuya dair yorum talebine henüz yanıt vermedi.


Potansiyel büyük bir pazar

EigenLayer’a potansiyel bir rakibin ortaya çıkması, şirketlerin ve yatırımcıların endüstrinin trend konularından biri haline gelen restaking konusunda oldukça hevesli olduklarını gösteriyor. Haber platformu Blockworks, nisan ayında bir diğer restaking girişimi olan Karak’ın, lider kripto borsalarından biri olan Coinbase’den yatırım aldırdığını bildirmişti.


Symbiotic ile entegre olmayı planlayan ancak proje gizli kaldığı için anonimlik koşuluyla CoinDesk’e konuşan bir restaking altyapı operatörüne göre, “Alan birden fazla oyuncunun lider olabilmesi için yeterince büyük. Uber ve Lyft’in mükemmel bir örnek olduğunu düşünüyorum, aynı durum burada da var. Restaking sektörü büyümeye devam edecek.”


Lido'nun kurucu ortakları tarafından yönetilen Cyber Fund'ın ve Paradigm’in desteği, Symbiotic'i EigenLayer'a meydan okumak için güçlü bir konuma getirebilir. Aynı zamanda bu gelişmeler, Lido gibi şirketlerin EigenLayer’ın restaking yaklaşımını potansiyel bir tehdit olarak algıladıklarını kanıtlıyor.


Lido Ethereum'daki en büyük merkeziyetsiz finans protokolü olmaya devam etse de, projenin restaking stratejisi genel staking alanındaki liderliğini koruyup koruyamayacağı konusunda önemli bir rol oynayacak.


Daha Fazla Oku

    eigenlayerdefiEthereumLidorestaking

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk