Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Lido DAO, Öcünü LayerZero Rakiplerini Destekleyerek Alıyor

LayerZero, geçtiğimiz ekim ayında Lido DAO'nun iznini almadan bir Lido stETH köprüsü başlatmıştı. Topluluk ise bu hafta LayerZero’nun en büyük rakiplerinden birkaçını destekleyerek yanıt verdi.

25 Ocak 2024 09:51

Güncellenme: 25 Ocak 2024 13:38

Blok zinciri protokolleri sıklıkla "izinsizlikleri" ile gurur duyarlar - yani herkesin, herhangi bir yerde, açık onay istemeden bir protokolün üzerinde bir şeyler geliştirebilmesi fikri.


Ancak pratikte, izin istemek daha akıllıca olabilir.


Geçtiğimiz ekim ayında, blok zincirleri için birlikte çalışabilirlik altyapısı oluşturan pazar lideri firma LayerZero, kullanıcıların Lido'nun popüler stake edilmiş ETH (stETH) token’ını Binance'in BNB zinciri ve Avalanche blok zinciri dahil olmak üzere diğer ağlara taşımasına olanak tanıyan bir kripto köprüsü kurdu.


LayerZero, protokolü yöneten topluluk Lido DAO'dan onay istese de, grubun resmi onayını beklemeden köprüyü kurmuştu.


Bunda teknik olarak kabul edilemez bir durum yoktu ve hatta tamamen eşi benzeri görülmemiş bir şey bile değildi. Lido, geçmişte kullandığı birçok köprü için topluluk oylamasını beklemeden harekete geçmişti. Ancak Lido DAO'yu sinirlendiren özellikle LayerZero'nun pazarlama stratejisi oldu. Bazıları, LayerZero'nun DAO'nun imzası olmadan kendisini resmi bir Lido ortağı olarak göstermeye çalıştığını düşünüyordu. Lido DAO yönetişim forumunda "Onaylanmamış bir şeyi onaylanmış gibi duyurmak DAO'ya saygısızlıktır ve açık bir ciddiyetsizlik jestidir" yorumları yapılmaya başlandı.


Ayrıca kripto altyapı sağlayıcılarından oluşan bir konsorsiyum tarafından imzalanan bir mektupta, LayerZero'nun kullanıcıları rakiplerinden önce "kilitlemenin" bir yolu olarak, ilk hamle avantajını uygunsuz bir şekilde ele geçirdiği öne sürüldü.


Lido stratejik danışmanı Hasu, Lido DAO forumlarında yaptığı açıklamada, "Tek taraflı bir köprü kurarak ve bunu resmi bir ortaklık şeklinde pazarlayarak, DAO'ya teklifinizi kabul etmesi için baskı yapıyorsunuz, en azından durum böyle görünüyor" dedi. "Kullanıcıları pazarlama yoluyla yönlendirmek, alternatif bir köprü teklifini kabul etmeyi daha acı verici hale getiriyor. Bu eylemler DAO'yu, Lido stake edenleri ve katılımcı zincirleri zor durumda bırakıyor."


Tüm bunların bu kadar tartışmalı olmasının nedeni, blok zincirleri çoğaldıkça zincirler arası "birlikte çalışabilirliğin" daha önemli hale gelmesi.


Zincirler arası birlikte çalışabilirliğin sorun çıkarmaması için gereken temel altyapı olan köprü protokolleri arasında yoğun bir mücadele yaşanıyor. Ancak bu hizmetler aynı zamanda sorunlara da açık oluyor, bu nedenle protokollerin verdiği onaylar önem kazanıyor.


DefiLlama'ya göre Lido, 20,8 milyar dolarlık kilitli toplam değeri (TVL'si) ile en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olduğundan Lido'nun stETH desteği, birlikte çalışabilirlik sağlayıcıları için büyük bir nimet olarak görülüyor.


Lido DAO üyeleri bu haftaki ankette LayerZero'dan memnuniyetsizliklerini dile getiriyor: Oyların %81'i LayerZero'nun en büyük rakiplerinden ikisi olan Axelar ve Wormhole'un rakip köprü önerisi lehine işliyor.


Axelar-Wormhole teklifini değerlendirmeye yönelik resmi bir oylama beklenirken, köprü Lido'nun stETH tokenlerini BNB Chain'e taşımak için "resmi" sağlayıcı olacak.


Axelar'ın ilk geliştiricisi Interop Labs CEO'su Sergey Gorbunov, CoinDesk'e verdiği röportajda, "Axelar ve Wormhole ekipleri, stake edilen ETH'yi bir zincirden diğerine taşımak için güçlü güvenlik elde etmek adına her iki ağın güvenliğinin etkili bir şekilde birleştirildiği ortak bir teklif sunmaya karar verdi" dedi.


LayerZero Labs CEO'su Bryan Pellegrino ise CoinDesk'in yorum talebine henüz yanıt vermedi.


LayerZero, tekliflerini bir araya getirirken rakiplerinin açıkça hedefindeydi. Gorbunov, CoinDesk'e, Axelar-Wormhole önerisinin özellikle "satıcıya kilitlenmeyi" önlemeyi amaçladığını söyledi. Bu sayede hizmet sağlayıcılar, kendilerini bir protokolün altyapısına kalıcı olarak yerleştirmek için ilk hamle avantajlarını kullanabilecek.


Wormhole Foundation'ın CCO’su Robinson Burkey, CoinDesk'e şunları söyledi: "Bence bu, herhangi bir yönetişim oylamasından çok daha büyük bir anlaşma" dedi. "Buradaki gerçek teknolojiden çok prensiple ilgili hale geldi."


"Bir token sahibi olarak ne hissettiğinizi iletebilmek, protokolün yararınadır" diye devam etti. "Bu gücü bir token sahibinden alırsanız, o zaman merkeziyetsizliğin temellerini yıkıp geçmiş olursunuz."


Daha Fazla Oku

    lido daoLayerZeroLidosteth

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk