Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kriptoda Yol Haritası Belirlemek

CoinDesk Türkiye Kurucusu Serdar Turan’ın moderatörlüğündeki etkinlikte kripto sektörü her yönüyle ele alındı.

9 Eylül 2022 18:10

Güncellenme: 10 Eylül 2022 14:01


CoinDesk Türkiye ve Crypto.com iş birliği ile düzenlenen etkinlikte CoinDesk Türkiye Kurucusu Serdar Turan’ın moderatörlüğünde sektörün önde gelen isimleriyle hızla büyüyen kripto varlık sektörü, yapılması gereken düzenlemeler ve sektörün güvenli bir alanda gelişmesine katkı sağlamak için neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. 


Etkinliğin açılış konuşmasında söz alan Turan, dünya çapında tecrübe edilen belirsizlik sürecini açıklayarak yalnızca merkeziyetsiz finans değil, birçok alanda izlenmesi gereken yol haritasının planlanmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. “Bu bağlamın gerçeklerini öğrenip, kabul edip, iş birliği içinde hareket edilmesi gerekir” diye konuşan Turan, burada toplulukların öneminin öne çıktığını belirtiyor. Verilerin kısıtlı ve riskin yüksek olduğu anlarda iş birliği içinde farklı senaryolara açık ve değişime uyum sağlamak konusunda yetkin olunması gerektiğini de sözlerine ekliyor Turan. 


Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ve CoinDesk Türkiye Kurucusu Serdar Turan kripto piyasasının geleceği ve yol haritasına dair genel bir çerçeve çizdiler. 


  • Etkinliğin konuklarından Kadir Has Üniversitesi, Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat kripto piyasasının geleceği ve yol haritası ile ilgili genel bir çerçeve çizdi. Polat, “Kripto, dijital okuryazarlığın da ötesinde merkeziyetsiz mimarilerin anlaşılması gereken interdisipliner bir alan, yalnızca alım-satım yani para piyasası ile ilgili değil” diyor. Bu yolculuğun sosyal, fiziki ve ekonomik etkilerin anlamlandırılmasıyla başlamasının ardından gittikçe derinleştiğini belirten Polat, hayatlarımızın çoğunluğunu taşıdığımız dijital dünya ile fiziksel dünya arasında sürdürülebilir bir denge bulunması gerektiğini belirtiyor. Dijital dünyada mahremiyeti korumak için merkeziyetsiz yapılara ihtiyaç duyulmasının yanında, merkeziyetsiz dünyayı düzenlemeyi sağlayacak modeller geliştirmenin de bu yol haritasında gerekli bir adım olduğunu savunuyor Polat.

  • Etkinliğin sponsoru Crypto.com Genel Müdürü Onur Güven’e Türkiye’de kripto piyasasını ve buradaki fırsatlar ile beklentiler soruldu. Güven, global düzeydeki ve Türkiye’ye de yansıyan bu dalgalanmaların ileriye dönük, uzun vadeli planlar yapan şirketler için sağlıklı olduğuna inandığını söylüyor: "Çünkü bu süreç şirketlerin kendi ana ve kuvvetli değer tekliflerine dönmelerini sağlamasının yanı sıra yapısal anlamda güçlü olmalarını mümkün kılacak."

Önümüzdeki dönemde bu alanda Türkiye’yi bekleyen nasıl fırsatlar var? 


Ülkemizin nüfusunun çok genç olması nedeniyle, mobil bankacılık ve sosyal medya platformlarını kullanmada lider konumda olmamız gibi, kripto alanında da organik bir adaptasyon deneyimledik. Diğer ülkelere kıyasla kripto kışını da daha az yaşadığımızı görüyoruz. Türkiye’deki fintech ekosistemindeki şirketlerin bu mevcut liderlik potansiyelini daha fazla değerlendirebileceğine inanıyorum.


Crypto.com olarak siz de bu ekosistemin kritik oyuncularından birisiniz. Platform olarak kripto endüstrisi içerisinde nasıl bir rol üstleniyorsunuz? Nasıl değer yaratıyorsunuz?


Misyonumuz Web2’den Web3’e geçerken bu geçişin hem sürecini hem de müşteri deneyimini kolaylaştırmak ve kitlesel yayılımı öncelemek. 350 milyon kadar kriptoya dokunan kullanıcı sayısının iki-üç yıl içinde 1 milyara ulaşıp kitlesel adaptasyona ulaşacağına inanıyoruz.


Cryptocom Genel Müdürü Onur Güven


Türkiye özelinde baktığımızda önümüzdeki dönemde ajandanızın üst sıralarında hangi maddeler yer alıyor? Hangi konular ön plana çıkıyor?


Güvenlik meselesi kitlesel yayılımın önündeki en büyük engel konumunda. Dolayısıyla yakın gelecekteki ana temellerimizden biri güvenlik mekanizması, bu alandaki tüm sertifikaları alıyoruz ve regülasyona uyum sağlıyoruz. 50 milyon kullanıcıya ulaştığımız platformu bankalar fintech'ler, yenilikçi gaming şirketleri ve sosyal alanlardaki girişimlerle yaptığımız iş birlikleri ile geliştirmek istiyoruz.


  • DeFi ve kriptoda güvenlik, uyumluluk ve uygulamaların tartışıldığı panelde ise Defterhane Blockchain Kurucusu Cemil Şinasi TürünBlockchain Metaverse Akademi Kurucusu Devrim Danyal ve BTS & Partners Kurucu Ortağı Av. Tuğrul Sevim söz alıyor.

Ekosistemdeki kullanıcı ve kurumlar tarafında kripto okuryazarlığının mevcut durumu hakkında Devrim Danyal, özellikle 2000’li yıllar öncesi dönüşmeye çalışan kitle olarak adlandırdığı kesimin dijtal alandaki yenilikçi gelişmeler bombardımanına tutulduğunu, bu yüzden de dijital okuryazarlıktan ziyade finansal okuryazarlığa yöneldiğini söylüyor. Akademik bir perspektiften bakan Danyal bu nedenle kamu, kurum ve bireylere bu açılımları anlatmaya çalışan bir akademi kurduğunu ve bunun, 2000 yılı sonrası Z ve Alfa kuşaklarına yönelik de yeni yetenekleri kazandırmaya çalışan bir yapı olduğunu belirtti.


Eğitim tarafındaysa Cemil Şinasi Türün ekosistemdeki önemli eksiklerden birinin üniversite öğrencisi gençlerin blokzincire ilgi duymaması olduğunu söylerken, bu konuyu kripto para ekosistemindeki önemli kuruluşlarla tartıştığını dile getirdi. Türün ayrıca, regülasyonların oturması ve endişelerin ortadan kaldırılması gerektiğini ve yaşanan büyük dönüşümü halka anlatmakta eğitimden yararlanılması gerektiğini söyledi.Kripto dünyasında en çok tartışılan konularından regülasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Tuğrul Sevim, AB, ABD ve Türkiye’nin çalıştığı taslakların yakın zamanda regülasyona dönmesini beklediğini ve metinlerde denetçilerin karşılarındaki yeni yapıyı geleneksel yapılara benzeterek reaksiyon gösterdiğini dile getirdi. 


Sevim, regülasyonların ortak noktasının ise yeterince bilgi ve tecrübe sahibi olmayan kullanıcıları korumak olduğunu vurguladı. Diğer taslaklardan farklı olarak Türkiye’de ödemeler ile ilgili düzenlemelerin de olduğunu ekledi. Ayrıca yeni düzenlemelerde şirketlerin şahsi sorumluluklarından bahsedilmesinin sıra dışı olduğunu ve ortaya çıkan yeni aktörlerin hak ve yükümlülükleri üzerine çalışıldığını belirtti. Düzenlemeler ve inovasyondaki momentum arasındaki dengeyi korumak konusunda ise, riski tespit etmenin çok önemli olduğunu, farklı tespit yöntemlerinin denetleyici otoriteler tarafından benimsenip ilk olarak küçük ölçekte denedikten sonra genele uygulamanın en doğru yöntem olacağını açıkladı.


Son olarak panel katılımcıları seyircilerden gelen soruları cevapladı:


Merkeziyetsiz adıyla yola çıkan dünya, konvansiyonel dünyaya bağlı hale geldi. Bu noktada merkeziyetsiz dünya kurma konusunda karnemiz iyi değil mi?


Danyal: Bu konuya teknik ve insan algısı olarak iki perspektiften bakmalıyız. Bu durumun nedeni hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik üçgenini aynı anda sağlayamamak. Hız ve güvenliği sağlayamadığımız noktada merkeziyetsizliği görmezden gelmek zorunda kalıyoruz.


Türün: Konjonktürde özgürlükçü, merkeziyetsiz taraf ve devlet, düzenleyiciler arasında bir gerilim var. Her şeyi bu gerilimin sonucu belirleyecek ve yepyeni olanaklar çıkacak. Bekleyip görelim. Önümüzdeki altı ay oldukça kritik.


Bir yandan kripto daha genel ölçeğe yayılsın diyoruz diğer yandan da örneğin ödeme yasaklanıyor. Önümüzdeki günlerde ödemelerde kripto kullanacak mıyız?

 

Sevim: Böyle bir değişiklikle ilgili bir işaret henüz bulunmuyor ancak Merkez Bankası'nın düzenlemesi sonrası bir değişiklik olması oldukça muhtemel. Bu yasakların ise şikayetler ve mağdurlara yönelik reaksiyonlar olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede düzenlemeler ve piyasa bilincinin artmasıyla bu yasakların kalkacağını düşünüyorum. 


Danyal: Bu noktada halkın teknolojik ve finansal okuryazarlığını artırıp, sürü psikolojisinden çıkarak konuları kendi hakimiyetlerine alması gerekiyor: eğitim şart.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Altcoin Boğası Ne Zaman? Tek Bir Veriyle İnceleyelim: OTHERS!

1 Mart 2024 12:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk