Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Yol Ayrımında

Küresel kripto para piyasalarında güçlü bir yapı için stratejiler, gerçek hayat varlıkları ve düzenlemeler önemli.

8 Kasım 2023 11:36

Güncellenme: 8 Kasım 2023 11:40

Küresel dengeler hızla değişirken kripto dünyasının da bu değişimlerde nasıl konumlanacağı merak konusu oluyor. Yerel girişimlerin küresel pazara etkileri ve güçlü Web3 temelleri oluşturmanın gereklilikleri öne çıkıyor. 


Binance BlockchainWeek İstanbul’da “Crypto: A Global Crossroads” başlıklı panelde TRON DAO Ecosystem Development Leader Dave Uhryniak, Mindstone Blockchain Labs CEO Tansel Kaya, Binance Head of Regional Markets Richard Teng ve Binance TR Marketing Director Harika Eldoğan kriptonun geleceğini tartıştılar.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Dave Uhryniak - Ecosystem Development Leader:


 • Toplulukların kripto ve blok zinciri eğitimlerinde öne çıkan şu olmalı: İnşa etmek, birlikte inşa etmek ve onlar için inşa etmek.”

 • Kripto topluluğunun yenilikçi potansiyelini tamamen ortaya çıkarabilmesi için ihtiyaç duyduğu tek şey düzenleme.”

 • Gerçek hayat varlıklarına dair yorumlara katılıyorum ve eklemek istiyorum ki buradaki en önemli uygulama paralar olacak. Yani stabil paralar. Bu çok değerli bir senaryo.

 •  Meydan okumalar açısından baktığımızda regülasyon önemli bir konu başlığı. Bir diğeri ise eğitim. Kripto konusunda henüz eğitim veren bir okul yok. Herkes kendi kendini eğitiyor. Bu bir meydan okuma ama aynı zamanda bir fırsat. Kripto olgunlaştıkça düzenleme ihtiyacı da artıyor.


Tansel Kaya - Mindstone Blockchain Labs:


 • Son yıllarda hep bir sonraki ürünü tanıtmaya ve x10 getiri sağlamaya odaklandık. Artık daha öteye gidip insanların gerçekten kullanacakları ürünler geliştirmeye odaklanmalıyız.

 • Yerel ekiplerin bulacağı çözümler global ekiplere de ilham olur. Bunlar bir yerde geliştirilip dünyanın farklı yerlerinde de pozisyonlandırılır.

 • GameFi sektörünün potansiyelinin yüksek olduğunu söylemem gerek. Gamer’lar sabırsız ve hızlı sonuç istiyorlar. Henüz buna karşılık verecek altyapıya sahip değiliz. Ama daha kullanışlı cüzdanlar ve uygulamalar blok zincirine yeni katılım getirir.

 • Bir sonraki boğa gerçek hayat varlıklarının kriptoya girmesiyle olur. Evlerden klasik arabalara her alanda fırsat var. Bu noktada net bir düzenleme gerekli. MiCA bu konuda önemli bir adım.

 • Bazı şirketler gıda ve tarım ürünlerini tokanize ediyorlar. Örneğin Türkiye tarım ürünlerinde güçlü bir ülke ama çoğu ürünün fiyatını belirleyemiyor. Tokenizasyon bu konuda ciddi bir fırsat verebilir.

 • Bir ülkede olan bir güzel düzenleme diğer ülkelere örnek olabilir. Bu karşılıklı iletişim çok önemli.

 • Bence ne büyük sıkıntılardan biri kullanıcı deneyimi. Çoğu zaman sunulan ile istenilen arasında fark oluyor. Bir oyun şirketinin yöneticisi “oyuncu bir düğmeye basmak istiyor o kadar” demişti. Her şeyin hızlı ve kolay olması lazım. Kripto bu konudan henüz uzak. Cüzdanlardan altyapıya, ödemeye bu konforu sağlamalıyız. Kriptonun özünde bu kolaylık var. Bunu göstermeliyiz.


Richard Teng - Binance Head of Regional Markets:


 • Kriptoda hedefler küresel ama uygulamalar ve hayata geçirme süreci yereldir. Bu denge önemli

 • İlk paydaşlarımız kullanıcılar. Onların ürünleri iyi anlamaları önemli. İkinci kilit grubumuz iş ortakları. Bankalardan medyaya tüm yerel ortaklarla etkin ilişki kurmamız elzem. Üçüncü paydaş gurubu da kanun yapıcılar ve düzenleyiciler. Bu üç paydaşın etkisinin önemli olduğunu düşünüyorum.

 • Biz kripto dünyasında her zaman “kendi araştırmanızı kendiniz yapın” deriz değil mi? Burada sonuçta sizin paranız söz konusu. Binance Academy’de binlerce güzel içerik ücretsiz sunuluyor. Ayrıca farklı kullanım alanlarına dair kaynaklarımız da önemli bir değer. Binance Masterclass da değinmek istediğim bir uygulamamız. Tron gibi biz de üniversitelerle işbirliğine gidiyoruz. Ayrıca düzenleyiciler ve politika yapıcılarla da ortak programlar yaparak bilgi aktarımında bulunuyoruz.

 • İnsanlar deneyim odaklı yaratıklardır. Bu nedenle deneyim önemli. Düzenlemeler konusuna gelince düzenleyicilerin kripto varlıkları bildikleri ve alışık oldukları çerçevelere sokmaya çalıştıklarını ve bunun tanımsal ve uygulamalar açısından bir tutarsızlık oluşturma riskini vurgulamak isterim. Bu da kriptonun yaygınlaşmasının önünde bir engel.

 • Üç yıl önce birçok kişi kriptonun geçici bir moda olduğunu düşünüyordu. Bugünse resim tamamen farklı. Bugün hemen hemen tüm önde gelen finansal kuruluşun kripto ajandası var. Kripto çok kendine has bir varlık sınıfı. Kripto bireyden başlayan bir zincir. Bunu iyi anlamak lazım.  

 • Küresel hizalanma ve standartlaşma elzem. Bu konuda MiCA tutarlı olan ve Avrupa’daki 27 ekonomiye ışık tutan bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk