Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Washington'daki İtibarını Nasıl Onarabilir?

Sektörde güven tüm zamanların en düşük seviyesinde. Ancak kilit paydaşlar, güven duyma ihtiyacının olmayışına odaklanarak düzenleyiciler ve politikacılarla ilişkileri yeniden kurabilirler.

15 Aralık 2022 10:41

Güncellenme: 15 Aralık 2022 21:29

Rahatsız edici bir gerçeği, kriptonun başkent Washington'daki itibarının zarar gördüğünü fark etmek için sektörü yakından gözlemleyen biri olmanıza gerek yok. Sektör, her iki partiden, son birkaç yılda genişleyen bir grup milletvekiliyle kalıcı ilişkiler geliştirmişken, ahiren yaşanan karmaşa ve FTX International'ın çöküşünün süregiden hikayesi sektörün her geçen zaman daha da büyük bir kısmını lekeliyor.


Birçok ABD'li kanun yapıcı ve düzenleyici, sektöre karşı daha temkinli hale gelerek daha katı düzenlemeler ve denetim çağrısında bulundu. Bu, zorlu bir durum olmanın yanı sıra, sektörün Washington'la ilişkisini yeniden kurmasına yardımcı olacak, merkeziyetsiz sistemlerin gizlilik, şeffaflık ve ekonomik özgürlük gibi temel faydalarına geri dönebilmek için de bir fırsat.


Kriptonun temel faydalarına ilişkin anlatıyı yeniden devreye sokmanın anahtarı, merkeziyetsizliğin sektördeki birçok kişinin bu teknolojiyi ilk etapta benimsemesinin asıl nedenini oluşturan sayısız kabiliyetidir. Kripto para biriminin kalbi ve ruhu, bireyler arasında merkezileşmiş bir aracıya ihtiyaç duymaksızın işlem yapabilme yeteneğidir. Bu ayrıca, birkaçını saymak gerekirse, FTX ve Celsius Network da dahil, son zamanlarda yaşanan karmaşaların çoğuna cevap teşkil ediyor.


Bu başarısızlıkların her biri, kriptoya güç veren ve temelini oluşturan teknolojiye değil, merkezileşmeye aitti.


Borsalar ve emanetçiler gibi güvenilir aracıların merkeziyetsizliğe giden yolda önemli rol oynadıklarını biliyoruz. Ancak, bu sektörün temel amacı yalnızca eski finansal sistemin veya Web2'nin kenarlarında küçük değişiklikler yapmak değil, bugünün kusurlu altyapısını temelden inşa etmek.


Bazıları merkezileşme yolunda çok ileri gitmiş olabilir, ama işte sonuçlarını görüyoruz. Eski sektörlerde yaşanmış olayları anımsatan olağanüstü kazalar ve ticari başarısızlıklar...


Kriptonun iyi bir amacı var, ancak kripto, değiştirmeye çalıştığımız sistemden daha iyi olabilir, hatta olmalıdır.


FTX International'ın başarısız olmasının ardından, kanun koyucuların bir şeyler yapmak istemeleri normal karşılanabilir. Ancak, konu bağlamında, yarardan çok zarar verecek bir ivedilikle yasa geçirmeye karşı da temkinli durmalılar.


Böyle bir önlemden ziyade, Kongre, şahit olduğumuz sorunları araştırmak için zaman ayırmalı ve herkese fayda sağlayacak çözümler bulmak için kripto sektörüyle yakın işbirliği içinde çalışmalı. Ancak, gerekli özeni göstermesi beklenenler yalnızca milletvekilleri değil. Kripto sektörünün, endişeleri gidermek ve yeniden güven inşa etmek için oynayacağı çok önemli bir rolü var. Peki bunu nasıl yapacağız?


Güvenin yeniden inşası

Öncelikle, Washington'daki mevcudiyetimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Halihazırda güçlü bir müdafaa mekanizmamız var, ancak geleneksel finanstaki rakiplerimizin hala çok gerisindeyiz. Gerek bireysel şirketler gerek avukatlık derneklerinde müdafaa ekiplerine yapılacak daha fazla yatırımla, kanun koyucuların önüne geçerek akıllı politika çözümlerini teşvik etme konusunda daha büyük başarı elde edeceğiz.


İkincisi, eğitim konusunda ısrarcı olmalı ve kripto ağlarının sağladığı toplumsal faydaları göstermeliyiz. Merkeziyetsiz finans veya DeFi, yetersiz hizmet alan toplulukların finansal erişimini genişletme, iş fonksiyonlarını düzenleme ve dijital ekosistemi demokratikleştirme gücüne sahip. Bu hikayeyi brifingler ve toplantılar aracılığıyla kilit politika paydaşlarına sunarak, kripto paranın gerçekten faydalı olduğunu gösterebilir ve olumlu bir düzenleyici ortamı teşvik edebiliriz.


Son olarak, kanun yapıcılarla yeni ilişkiler geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Bu, milletvekilleriyle görüşerek, olabilecek zor sorularını yanıtlayarak ve faaliyetlerimiz ile değerlerimiz hakkında şeffaf olarak yapılabilir. Ayrıca, karşılıklı yarar sağlayan bir politika anlayışına bağlılığımızı kanıtlamak için masaya iyi politika fikirleriyle de gelmemiz gerekiyor.


Kriptonun, varlığını yıllardır sürdüren ve yıllarca sürdürecek olan kolektif sesi, bir adam veya şirketten çok daha büyük bir şeyi temsil ediyor. Herkes için daha iyi bir internet amacıyla çalışan mucitleri, inşa edenleri ve geleceğimizin yatırımcılarını temsil ediyoruz.


İtibarımız birkaç darbe alsa da, bizi müstakbel başarılara hazır hale getirecek politikaları geliştirmek amacıyla, ilişkileri yeniden canlandırmak ve güveni yeniden tesis etmek için ısrarcı olmalıyız.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Kristin Smith

Kristin Smith, kripto endüstrisinin en önde gelen ve saygın kuruluşlarını temsil eden Washington DC merkezli ticaret birliği Blockchain Association'ın İcra Direktörüdür.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BNB Chain, 200 Bin Dolarlık DAU Teşvik Programını Başlatıyor

8 Aralık 2023 13:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk