Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Sahra Altı Afrika'da Yavaş Yavaş Büyüyor: Chainalysis Raporu

Convexity'in kurucusu Adedeji Owonibi, düşük iş olanakları nedeniyle kriptonun yüksek eğitimli gençler için “ailelerini beslemenin bir yolu” olduğunu söylüyor.

2 Ekim 2022 14:00

Güncellenme: 3 Ekim 2022 11:40

Blokzincir veri firması Chainalysis'in bir raporuna göre, dünyada bin doların altında en yüksek kripto bireysel ödeme oranına (yüzde 80) sahip Sahra Altı Afrika'da yapılan küçük miktarlı bireysel ödemeler, kriptonun sıradışı bir şekilde benimsenmesine ve kullanılmasına destek sağlıyor. 


Rapor ayrıca Sahra Altı Afrika'da eşler arası (peer-to-peer) işlemlerin dünyanın her yerinden daha yaygın olduğunu vurguluyor. Afrika, tüm kripto işlem hacminin yaklaşık yüzde 6'sına tekabül eden eşler arası işlemlerde, ikinci sırada yer alan Orta ve Güney Asya ile Okyanusya bölgesini geride bırakıyor.


Rapor, pek çok Afrikalının kriptoyu günlük hayata entegre ettiğini belirtiyor. Bireysel işlemlerin yanı sıra, havaleler ve ticari işlemler de Afrika'nın kriptoyu yoğun şekilde benimsemesi ve kullanması için temel etkenler haline geldi.


Rapor, "Kripto kullanımı özellikle yerel itibari para birimlerinin değerlerinin düştüğü ülkelerde, zenginlerin spekülasyonlarının aksine, Nijerya ve Kenya'daki gibi günlük ihtiyaçlar tarafından yönlendiriliyor" ifadelerine yer veriyor.


Afrika'yı farklı kılan ne?


Chainalysis raporunda yer alan üst düzey rakamlardan bazıları ilk bakışta dünyanın en düşük kripto para işlem hacmine sahip bir kıtanın hikayesini anlatıyor (Chainalysis'e göre Temmuz 2021 ila Haziran 2022 arasında zincir içi işlem hacmi 100,6 milyar dolara ulaştı.)


Bununla birlikte daha derine indikçe, rapor öncelikle Afrika'nın değişen kullanım ve benimseme oranlarına sahip çok farklı bir bölge olduğunu, ikinci olarak da kriptoya gerçekten ihtiyaç bulunduğunu ortaya koyuyor.


Afrika'daki farklı kripto kullanımı ve benimseme oranları


Chainalysis raporu, Burkina Faso ve Malavi gibi ülkeleri Nijerya ve Kenya gibi diğer Afrika ülkeleriyle karşılaştıran, Chainalysis tarafından hazırlanmış Küresel Kripto Kabul Endeksi'yle bağlantı kuruyor. 


Endeks, 146 ülke arasında Burkina Faso ve Malavi'yi 133 ve 137, Nijerya ve Kenya'yı ise 11 ve 19'uncu olarak sıralıyor. Bu geniş yelpaze, Afrika kıtasında kripto kullanımının ve benimsenmesinin farklılığını vurguluyor.


Kriptoya duyulan gerçek ihtiyaç


Chainalysis, servetlerini artırmak için kripto para kullanan zengin Batılı ülkeleri, elverişsiz ekonomik koşullarda varlıklarını korumak ve artırmak için kripto kullanan yoksul Afrika ülkeleriyle karşılaştırıyor.


Nijerya merkezli blokzincir danışmanlık şirketi ve ürün stüdyosu Convexity'nin kurucusu Adedeji Owonibi, Chainalysis'e verdiği röportajda, "Sahra Altı Afrika'da kurumsal düzeyde büyük yatırımcılarımız yok. Burada piyasayı yönlendirenler bireyler. Yüksek işsizlik oranlarına sahip Nijerya'da bir sürü yüksek eğitimli genç mezun var, ancak uygun iş yok, kripto onlar için kurtuluş. Bu, ailelerini beslemenin bir yolu" dedi.


Fırsatlar çok


Günlük hayata entegre edilmiş kriptoya sahip bir piyasa, girişimciler ve startup'lar için benzersiz fırsatlar sunabilir. Rapor, bireysel kullanımın ayı piyasası karşısında istikrarlı kaldığını ve hatta arttığını açıklıyor.


Raporda ayrıca, "Küçük bireysel transferlerin sayısı aslında mayıs ayındaki ayı piyasasının başlangıcından itibaren arttı" deniliyor.


Bireysel, ticari ve eşler arası işlemleri kolaylaştırabilen girişimlerin Afrika'da başarılı olma şansı yüksek görünüyor. Chainalysis'e göre, popüler bir eşler arası borsa olan Paxful, havale yapanların sayısında, en büyük pazarı Nijerya'da %55, Kenya'da ise %140 seviyesinde yüksek büyüme oranlarıyla karşılaşıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk