Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Para Borsası Kılığındaki Saldırganların Sayısında Artış

Kimlik avı yöntemini kullanan siber saldırganlar kripto para yatırımcılarını kurbanları olarak seçiyor

28 Haziran 2022 10:38

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:25

Kripto para piyasasının maruz kaldığı siber saldırılar gittikçe daha fazla sofistike bir hâl alıyor. Saldırı yöntemlerinde çeşitlilik söz konusu. Kripto para borsası kılığına giren ve kurbanlarına hediye dağıtırmış gibi yapıp para isteyen ya da orijinal kripto para cüzdanlarını taklit eden dolandırıcılar bu siber saldırganların sadece birkaçı.


Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin paylaştığı verilere göre şirket, geçtiğimiz yılda potansiyel kripto yatırımcılarına veya kripto para madenciliğiyle ilgilenen kullanıcılara yönelik 193 bin 125 kimlik avı girişimi kaydetmiş durumda. Yalnızca Nisan ayında yaklaşık 50 bin saldırı denemesi yapıldığını aktaran şirket, yılık ilk üç ayında da 107 bin girişimle karşılaştığını söylüyor.


Dolandırıcılar, orijinal kripto cüzdanlarının web sitelerini taklit ediyor ve kurbanları parola ve özel anahtarla birlikte cüzdanın güvenliğini sağlayan 12 veya 24 kelimelik koruyucu gizli bilgilerini girmeye yönlendiriyor. Kullanıcı koruyucu gizli bilgisini paylaştığında gerçek web sitesine yönlendiriliyor, ancak hesapları ve tüm birikimleri çoktan dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.


Şirketin keşfettiği kötü amaçlı dosyaların yüzde 75’i Binance borsasından yararlanırken, bunu yüzde 10’la Electrum ve yüzde 9’la Metamask izledi. Çoğu zaman dolandırıcılar, diğer kötü amaçlı programların yeni sürümlerini indiren ve yükleyen programlar olan Truva atı indiricileri dağıtıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk