Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Kışı, Risk Sermayesi Yatırımcılarını Web3’e Yatırım Yapmaktan Korkutmuyor

Araştırma analisti Robert Le, önümüzdeki aylarda yapılacak yatırımların dökümünü çıkartırken sektörün hangi alanlarının büyüme kaydettiğini açıklıyor.

19 Aralık 2022 11:47

Güncellenme: 19 Aralık 2022 12:15

Kripto kışı, sektörün her bölümünü farklı şekilde etkiledi. Veri ve araştırma şirketi PitchBook’ta kıdemli bir analist Robert Le’ye göre, risk sermayesi yatırımcıları hala Web3'te şanslarını deniyor.


Kıdemli araştırma analisti Robert Le, CoinDesk TV'nin First Mover programında, risk sermayesi finansmanının bankalar ve borsalar gibi merkezi kripto faaliyetlerinden hızlı bir şekilde uzaklaştığını, Web 3'ün yayılması için çaba gösteren şirketlere yönelik yatırımda bir artış kaydedildiğini belirtti.


Le, metaverse, oyun ve diğer blok zinciri tabanlı teknolojiler de dahil, "Web 3, yatırımcıların son altı ay içinde çok daha fazla para yatırdığı bir alan oldu” dedi. 


2022'nin üçüncü çeyreğinde risk sermayedarları Web3 tabanlı şirketlere yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiler.


PitchBook'un bu yılın üçüncü çeyreğinde, gelişen teknolojilerle ilgili son raporuna göre, 2027 yılına kadar Web3 tabanlı içerik platformları, 2022'nin sonunda ulaşılması tahmin edilen 3,4 milyar ABD dolarına oranla tahminen 39 milyar ABD doları gelir getirecek.


Robert Le, gelir beklentilerindeki yükselişe rağmen “Yine de görünen şey, merkezi kripto hizmetlerinden uzaklaşmadır” ifadelerini kullandı.


Le, rapordan alıntı yaptığı bölümde, borsalar, saklama cüzdanları, kripto rampaları ve çok sayıdaki merkezi borç verme ve borç alma hizmetleri alanında yatırım yapan VC'nin yaklaşık yüzde 85 oranında düşüş kaydettiğini söylerken bu sert düşüşün Celsius Network ve BlockFİ’nin de içinde olduğu birçok şirketin çöküşlerine bakıldığında hiç şaşırtıcı olmadığını söyledi.


Le, VC finansmanındaki düşüşün, sektörü derinden etkileyen FTX’in çöküşünden de önce gerçekleştiğini belirtirken FTX, CoinDesk’in FTX'in kardeş şirketi Alameda Research'ün FTX'in yerel token'ı FTT tarafından desteklendiğini ortaya çıkarmasından çok kısa bir süre sonra, Kasım ayı içinde iflas koruması başvurusu yaptı.


Le, gelecek döneme bakıldığında, kripto kışının kripto dışındaki yatırımcıları sektörün dışına çıkmaya yönlendireceğini, bu yüzden yatırımların 2023'e kadar düşmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk