Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Hacker Topluluğunun Yeni Dress-Code’u: Apple Vision Pro

Solana blok zincirinin Salt Lake City'deki en büyük topluluk tarafından işletilen ortak çalışma buluşması mtnDAO'da öne çıkanlardan biri de Apple'ın pahalı VR gözlüğü oldu.

16 Şubat 2024 11:43

Güncellenme: 16 Şubat 2024 11:55

Herkesin Apple Vision Pro taktığı bir ofis nasıl gözükür?


Bu sorunun cevabını Salt Lake City’de gerçekleştirilen Solana blok zinciri topluluğunun planladığı mtnDAO etkinliğinde bulabilirsiniz. 


Bir ay sürecek bu ortak etkinliğin 20'den fazla katılımcısı Apple Vision Pro satın aldı ve buradaki günlerini şık gözlüklere bakarak, gerçekliğin dijital rekreasyonları ile yalnızca kendilerinin görebileceği devasa çalışma alanları arasında gidip gelerek geçiriyorlar.


MtnDAO, Apple CEO'su Tim Cook'un buluşma ortamlarının dijital gözlüklerle geliştirildiği "uzamsal bilgi işlem çağına" iyi bir bakış sunabilir. Cook’un Haziran 2023’te tanıttığı Vision Pro, şu anda çalışmak, oyun oynamak ve hatta sosyalleşmek için kullanılıyor.


Bunun en ilginç yanı ise tüm bunlar influencer’lar veya kurumsal sponsorluklar olmadan, kendi doğalında gerçekleşiyor.


Bu insanlar VR teknolojisi geliştiren tek bir şirket için çalışmıyorlar, neredeyse hepsi kripto endüstrisindeki bağımsız teknoloji çalışanları. Günlerini kripto para birimleri, NFT'ler ve Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir dünya olan "finansın geleceği" için ürünler geliştirerek geçiriyorlar.20'li ve 30'lu yaşlardaki pek çok kişinin Vision Pro'ları karşılayabilmesi, ancak kriptodan zengin olmayla mümkün olabilir gibi duruyor. Ekim ayından bu yana blok zincirinin yerel token’ı SOL, 10 kattan fazla yükselerek 2023'ün en iyi performans gösteren yüksek hacimli kripto parası oldu. Solana'ya gönülden inanan mtnDAO katılımcılarının da harcayacak çok sayıda SOL'u bulunuyor.


Airdrop’ları da unutmak olmaz. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Solana üzerinde bulunan birçok finans uygulaması kendi token’larını geliştirdi ve öne çıkan kullanıcılarını çok büyük meblağlarla ödüllendirdi. Vision Pro alıcılarından bazıları, Jupiter gibi platformlarda token ticareti yaparak on binlerce dolar değerinde airdrop aldıklarını söyledi.Kitlesel benimseme

Netflix ve Disney'in eski animatörü ve mtnDAO'daki birkaç Vision Pro sahibinden biri olan MJ: “Şu ana kadar hiçbir mekanda bu kadar fazla Vision Pro’ya sahip kişinin bir araya gelmediğini düşünüyoruz.”


Headset sahiplerinin satın alımları, merak kadar kıskançlıktan da besleniyor. Sahiplerin yalnızca birkaçı Vision Pro’yu ön siparişle alırken, geri kalanlar FOMO etkisiyle satın alıyor.


Bir kripto fitness oyununun ürün müdürü olan Marbius, “kutuya girdiğinde” iş yapma zamanı geldiğini hissettiğini söylüyor. Anlattığına göre VR içinde birkaç masaüstü oluşturuyor ve oldukça az gerçeklik ayarı bırakıyor.


 MtnDAO’nun sunucularından biri olan kripto borç verme protokolü MarginFi’ın iş geliştirme müdürü Anders Jorgensen ise ürüne beklediğinden daha fazla zaman harcadığını belirtiyor ve ekliyor:


“Tamamen içine çeken ve sürükleyici bir ortam – dikkat dağıtıcı hiçbir unsur yok.”


MtnDAO'nun bir başka müdavimi olan ve kulaklığını ön sipariş olarak satın alan eski bir Apple çalışanı TJ Littlejohn, ortak çalışma etkinliğinde kendi Vision Pro'larını satın almaları için birçok kişiye ilham verdiklerini söylüyor. Hatta iki kişi Littlejohn’da görür görmez kendilerine de almak için etkinlikten ayrılıp aldıktan sonra dönüyor.


Etkinlikteki söylentilere göre, bu durum Vision Pro satışlarında yerel bir artışa sebep olduğundan  Apple’ın yerel mağazasındaki stok tükeniyor.Hangi gerçeklik?

mtnDAO'daki her Vision Pro sahibi bir kripto geliştiricisi değil. Örneğin bunlardan ikisi, cihazın kendisi için program geliştiriyor. Kulaklıklara sahip olan ilk mtnDAOer'lardan animatör Littlejohn ve MJ, satın alım çılgınlığını başlatan FOMO'nun tohumlanmasına yardımcı oluyor.


Şu anda MJ ile Middle Curve adlı bir VR oyun stüdyosu girişimi işleten Littlejohn, "Şu anda tek amacımız Vision Pro'ya çok iyi uyum sağlayabilecek şekilde yapılandırabileceğimiz ilgi çekici deneyimleri bulabilmek" diyor.


Kısa vadeli planları ise Vision Pro için uzamsal video oyunları oluşturmak ve daha sonra bu teknolojiyi "profesyonel" alandaki diğer uygulamalar için Vision Pro kullanıcılarının menüler yerine danışabilecekleri karakter avatarlarını oluşturabilmek.


Littlejohn, diğer birçok mtnDAO katılımcısının Vision Pro'ları satın almasına şaşırdığını söylüyor. Söylediğine göre birçok insan tüm günlerini karma gerçeklikte geçiriyor.


Katılımcılar CoinDesk'e verdikleri röportajlarda, Vision Pro'yu ofis ortamında kullanmanın güçlü bir yanı olduğunu belirtiyor. Kullanıcılar saniyeler içinde işlerine odaklanabiliyor ve etraflarındaki sayısız dikkat dağıtıcı şeyi geride bırakabiliyor.


Daha Fazla Oku

    apple vision prokarma gerçeklikmtndao

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk