Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kısa Kısa: Dr. Soner Canko ile Kripto Paraların Ödeme Aracı Olması Konusu…

Canko: "Düzenleme adımlarıyla birlikte yaygınlık artabilir."

1 Temmuz 2022 10:50

Güncellenme: 5 Eylül 2022 14:33

Kısa kısa formatımız, gündemdeki konulara birkaç soruyla fikir önderlerinden görüş almayı hedefliyor. Bu bölümde FinTech İstanbul Danışma Kurulu üyesi Dr. Soner Canko ile kripto paraların ödeme sistemlerinde ve ana akım ödeme süreçlerinde etkin kullanımına odaklanıyoruz.


Kripto paraların ödeme sistemlerinde etkin bir araç olması sürecinde ne noktaya geldik? Küresel resim ve Türkiye pratiği bize ne gösteriyor?


Aslında bu konuyu ikiye ayırmak daha doğru olur.


a. Mevcut ödeme sistemlerinde blokzincir temelli kripto paraları fon olarak kullanmak

b. Ödeme sistemleri teknolojilerini merkeziyetsiz blokzincir teknolojileri üzerine taşımak


Yaklaşık on yıl önce “ödeme sistemleri sektörüne alternatif olur mu?” diyerek gündemimize gelen blokzincir teknolojileri bugüne kadar kripto paralar öncülüğünde kullanım alanları buldu. Bu nedenle tüm dikkatler ödeme sistemleri için blokzincir teknolojileri kullanmak yerine ödeme sistemlerinin fon kaynağı olarak kripto paraların kullanımına kaydı.


Bugün gelinen noktada kripto paralar ağırlıklı olarak değer saklama, alım/satım (işlem) yapma suretiyle spekülatif yatırım aracı olarak kullanıldığı için ödeme sistemleri ilişkisi fon aktarmak ya da fon çekmek amacıyla kullanılıyor.


Birçok sohbette geçtiği üzere pizza ya da kahve ödemek için kripto para kullanmak yönünde bir beklenti şimdilik görünmüyor.


Burada en temel darboğazlar nelerde oluşuyor? Neden beklediğimiz ivme gerçekleşmiyor? Yeni nesil blok zinciri yapıları ile bu alanda ivmenin artması söz konusu olabilir mi?


Aslında kripto paraların ödemeler için kullanılmasının önünde teknolojik bir engel bulunmuyor. Çünkü kripto paraların hızlı gelişimi karşısında devletler ve uluslararası finans kuruluşları hazırlıksız yakalandı ve geç kaldı. Hal böyle olunca merkeziyetsiz kripto paralar karşısında net bir tavır sergilenemedi. Bunun doğal sonucu olarak kripto paralar gerçek hayattan kopuk sanal bir yatırım alternatifi olarak büyüdü ve gelişti. Önümüzdeki dönemde bazı ülkeler CBDC ve Stabil Paralar özelinde düzenleyici adımlar atabilir. Bu sürecin ardından ödemelerde dijital varlıkların kullanımı için daha geniş katılımlı kullanım alanları (use case) doğacaktır.


Mevcut ödeme sistemleri teknolojilerini merkeziyetsiz blokzincir teknolojileri üzerine taşımak konusunda ise henüz bir adım atılmadı. 


Bugüne kadar geliştirilen blokzinciri teknolojileri böylesi bir yük için yeterli değildi. 


Son dönemde geliştirilen daha hızlı ve ekonomik yeni teknolojiler ise henüz test bile edilmedi. 


Yeni nesil blokzinciri yapıları kendilerinden önceki örneklerin önemli kısıtlarını aşmak üzere teknolojik altyapı stratejileri ile kurgulandıkları için ödeme sistemleri için daha çok tercih edileceklerdir. 


Zaman içinde bu konuda da çabalar göreceğimize eminim.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Serdar Turan

Serdar Turan CoinDesk Türkiye'nin kurucu genel yayın yönetmenidir. 20 yılı aşkın süredir iş dünyasına yönelik yayın ve içerik projelerinde yer alan Serdar, Bloomberg BusinessWeek Türkiye, Harvard Business Review Türkiye gibi yayınların içerik sorumluluğunu üstlendi. Birçok etkinlikte konuşmacı ve moderatör olarak görev alan Serdar, mühendislik ve işletme yüksek lisans derecelerine sahip. Çalışma alanları arasında strateji ve iş modelleri, yıkıcı inovasyon, yeni nesil teknolojiler ve bilgisayar oyunları ön plana çıkıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk