Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kaspersky’den NFT Bilinirliği Araştırması

Kaspersky’nin yaptığı bir ankete Türkiye’den katılanların yüzde 70’i NFT’ler hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtti.

28 Mart 2023 13:43

Güncellenme: 28 Mart 2023 16:57

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, bireylerin blokzinciri aracılığıyla tokenize edilen dijital varlıklar hakkında ne düşündüğünü anlamak için bir araştırma yaptı.


Ankete Türkiye’den katılanların yüzde 70'i NFT kavramı hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Ancak NFT'leri duyanların yüzde 24'ü bunlar hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti. Kaspersky, bu farkındalık eksikliğinin finansal ve siber risklerle karşılaşma olasılığını artıran bir tehdit unsuru olduğunu düşünüyor.


Öte yandan, NFT'leri duyanların üçte biri bu teknolojinin dijital alanda spekülasyon yapmak için kullanıldığını düşünürken, yüzde 17'si NFT'nin insanları çevrimiçi ortamda dolandırmak için kullanılan bir teknoloji olduğu görüşünü paylaşıyor.


Bununla birlikte katılımcıların yüzde 74'ü NFT’nin dijital varlıkların ticareti için yeni ve geleceğe dönük bir yol sunabileceğini, yüzde 65'i de dijital varlıkların benzersizlik sağlayabileceğine ve fikri mülkiyete atıfta bulunabileceğine inanıyor.


Çoğunluk yaygınlaşacağını düşünüyor

NFT'nin geleceği söz konusu olduğunda katılımcıların yüzde 70'i bunun daha önemli hale geleceğini ve yaygın olarak uygulanacağını düşünürken, yüzde 27'si bunun bir aldatmaca veya balon olduğu görüşünde.


Kaspersky Teknik Uzmanlık Başkanı Emad Haffar konu hakkında şunları söylüyor: "NFT'ler günümüzün gözde konuları arasında. Ancak insanlar NFT piyasasında dolandırıcılık girişimleriyle karşı karşıya kalabilir. Kullanıcılardan bu konuyla ilgili herhangi bir haber veya spekülasyon söz konusu olduğunda dikkatli olmalarını istiyoruz. Yeni bir teknoloji veya trend ortaya çıktığında konu mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek, finansal olanlar da dahil olmak üzere tüm riskleri analiz etmek ve böyle sıcak konuların siber suçlular için her zaman özel bir çekiciliğe sahip olduğunu akıldan çıkarmamak çok önemli."


NFT sahipleri, diğer İnternet kullanıcıları gibi kimlik avı, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve çevrimiçi dolandırıcılık gibi farklı siber tehditlerle karşılaşabiliyor. 


Kaspersky, NFT dolandırıcılığının kurbanı olmamak için şunları öneriyor:


  • Güçlü bir parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Kaspersky Total Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü eşliğinde sistemlerinizi koruma altına alarak temel siber güvenlik kurallarına uyun.

  • Kripto paranızı borsalarda saklamak uygun görünse de soğuk bir cüzdanda, yani anahtarların ve varlıkların çevrimdışı olarak saklandığı bir donanım cihazında saklamak daha güvenlidir.

  • NFT'lere önemli miktarlarda yatırım yapmadan önce, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için önce küçük bir miktar parayla ilk işleminizi gerçekleştirin.

  • Yabancıların cüzdanınıza gönderdiği DM'ler veya garip NFT'ler gibi spam mesajlarını dikkate almayın. Bunlara kötü niyetli sözleşmeler eklenmiş olabilir.

  • NFT satın almadan önce hem bilgilerinizi hem de kripto paranızı nasıl güvende tutacağınızı araştırın. Piyasayı ve ilgili riskleri anlamak için çevrimiçi kılavuzlara, incelemelere ve referanslara başvurun.

Daha Fazla Oku

    Kasperskysiber güvenliknft

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk