Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi'nden Sonra Madenciler Ani Bir Değişimle Karşı Karşıya

JPMorgan, proof-of-stake’e geçişten en çok Ethereum Classic madencilerinin faydalanacağını belirtiyor

11 Ağustos 2022 16:12

Güncellenme: 12 Ağustos 2022 08:21

JPMorgan’ın yayımladığı bir araştırmaya göre Ethereum ağının proof-of-stake konsensus mekanizmasından proof-of-work sistemine geçişi madencileri alternatif gelir kanalları arayışına sokuyor.


Ethereum Birleşmesi olarak da bilinen söz konusu değişiklik blokzincir üzerinde yapılması planlanan beş iyileştirmenin ilki. Birleşmenin Eylül ayında gerçekleşmesi bekleniyor.


Ethereum madencilerinin kullandıkları grafik işleme üniteleri Bitcoin madenciliğinde kullanılandan çok daha esnek yapıda ve diğer coin’lerin kazılmasında yapılacak ayarlamalar daha kolay. Grafik işleme üniteleri Ethereum Classic, Ravencoin ve Ergo gibi uyumlu kripto paraların madenciliğinde kullanılabiliyor.


JP Morgan’ın raporunda Ethereum madenciliğinin kârlılığı sebebiyle rağbet gördüğünü ve başka bir kripto paranın madenciliğine geçmenin kısa vadede kârları etkileyebileceği ifade ediliyor. Raporda buna ek olarak, farklı bir coin’in madencilik havuzlarına ani bir kitlesel akının madencilerin kâr marjlarını daraltabileceği ifade ediliyor.


JPMorgan raporunda Birleşme’den en çok Ethereum Classic madencilerinin faydalanacağı belirtiliyor. Bunun sebebi ise Ethereum 2.0’ın onaylayıcısı (validatörü) olmaya karar veren Ethereum madencilerinin ellerindeki ikinci el madencilik donanımlarına rağbetin artma ihtimali.


Banka, Haziran ortasından beri artış kaydeden hash oranındaki kayda değer artışla birlikte Ethereum Classic’e geçişin halihazırda başladığını belirtiyor. 


JPMorgan bazı yatırımcıların ise Ethereum blokzincirinde proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçişte meydana gelebilecek olası aksaklıkta Ethereum Classic’i bir önlem aracı olarak gördüğünü söylüyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk