Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Jack Dorsey’nin TBD’s, Web 3’e Rakip Getirdi: Web 5

Block’un iştiraki TBD, Web 3’ün blok zinciri temelli modelinin yerine bitcoin’i öne çıkaran bir model öneriyor.

11 Haziran 2022 10:04

Güncellenme: 11 Haziran 2022 10:10

Jack Dorsey’nin Web 3 ile yıldızının barışmadığı sır değil. Dorsey, Web 3’ün (blok zinciri fanatiklerinin sansürden arınmış, mahremiyete odaklı geçeceğin interneti vizyonu) en az selefi Web 2 kadar sorunlu olduğuna inanıyor.


Ve şimdi de bir alternatif ortaya koyuyor.


Dorsey’nin Block şirketinin bir iştiraki olan TBD, CoinDesk’in Austin’deki Consensus konferansında yaptığı bir açıklamayla merkeziyetsiz internet katmanına dair yeni vizyonunu duyurdu: Web 5


TBD, CoinDesk’e verdiği demeçte Web 5 yaklaşımını şöyle özetliyor: “Kimlik ve kişisel veriler üçüncü tarafların elinde bir malzeme oldu. Web 5 merkeziyetsiz kimliği ve veri depolamayı kişilerin uygulamalarına indirgeyecek. Geliştiricilerin keyifli kullanıcı deneyimleri oluşturmaya odaklanmasını sağlarken verinin ve kimliğin sahipliği bireylerde kalacak.”


Web 5, “merkeziyetsiz internetin” bileşenlerinin çok da doğru bir yolda ilerlemediği fikri üzerine kuruluyor. 


TBD yöneticisi Mike Brock, Consensus’da üzerinde 5 yazan sarı bir eşofman takımıyla katıldığı bir panelde Web 5’i açıkladı ve bu yaklaşımın Web 3’den iki gömlek daha iyi olduğunu belirtti. Web 5, rakiplerinin blok zinciri odaklı yaklaşımını bırakıp sansürden arınmış, kimlik odaklı web deneyimine geçerek fark oluşturmayı hedefliyor.


Brock, “Bu, teknolojilerin hangi amaç doğrultusunda inşa edildikleriyle ilgili bir durum. Bence tamamen blok odaklı bir yapı merkeziyetsiz uygulamalar için çok da iyi bir fikir değil” diyor. 


“Web 5 ile ileri yönde bir adım atacağımıza inanıyorum. İtiraf etmem gerekir ki bu yaklaşım, merkeziyetsiz internet konusundaki genel kabul görmüş birçok konuya meydan okumayı gerektiriyor. Tam anlamıyla işin özüne dönmemiz gerekli. Şu anda tamamen merkeziyetsiz olan teknolojiler mevcut. Örneğin bittorrent, Tor ve benzerleri elimizin altında.”


Web 2 + Web 3 = Web 5

 

Web 5’in parasal katmanı blok zincir temelli kurgulanacak. Dorsey’in tam bir bitcoin savunucusu olduğu düşünüldüğünde buna şaşırmamak lazım. Web 5’in temellerini oluşturacak diğer teknolojiler ise kriptografi ve bilgisayar bilimleri dünyasından gelecek. 


Web 5, Web 3’e benzer olarak kullanıcıların aracılar olmadan etkileşimde bulunmalarına imkân saplıyor. Bu, teoride, devletlerden gelecek sansür riskini ortadan kaldıran ve başka birçok avantaj sağlayan bir özellik.


Web’in üzerine merkeziyetsiz bir katman kurgulamaya yönelik diğer çabalara benzer şekilde Web 5 de kullanıcılara bir “merkeziyetsiz kimlik” sağlayacak ve giriş yapma zorunluluğu olmadan uygulamadan uygulamaya geçmelerine imkân verecek. Kullanıcı verileri, üçüncü taraf ürün ve hizmetler üzerinde depolanmayacak, kullanıcılar tarafından kontrol edilecek ve sadece onların izniyle kullanılabilecek.


TBD’nin bu projesi Cuma akşamı açıklansa da henüz açık kaynaklı geliştirme süreci devam ediyor ve resmi bir lansman tarihi de açıklanmış değil.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Celestia'nın TIA Token’ı %25 Artarak Kripto Trader’larını Şüpheye Düşürdü

10 Temmuz 2024 13:15

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk