Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

İlk Token’ı Bir Haftada %12,000 Artan Deneysel Standart: ERC-404

ERC-404, birden fazla cüzdanın doğrudan tek bir NFT'ye sahip olmasına olanak tanıyor.

9 Şubat 2024 17:12

Güncellenme: 9 Şubat 2024 20:52

Yeni, resmi olmayan ve deneysel bir Ethereum standardına bağlı bir token, kripto pazarında yeni bir multi-milyon alt varlık sınıfının ortaya çıkmasına neden oldu.


İlk "ERC-404" token’ı Pandora (PANDORA), bir haftadan kısa bir süre içinde 250 dolardan 32.000 dolara kadar yükseldi. Yalnızca 8.000 token arzına sahip token, son 24 saat içinde yaklaşık 76 milyon dolarlık işlem hacmine ulaştı.Heyecana kapılan birçok proje şimdiden kendi ERC-404 token versiyonlarını yayımladı.


Bunlardan bazıları, token arzlarının küçük bir kısmını Pandora sahiplerine airdrop yaparak token talebini artırırken kendi projeleri için heyecan yarattı. Bazıları da tamamen farklı bir ekosistemde ilk harekete geçen olmak amacıyla Arbitrum ve Solana gibi farklı blok zincirlerinde piyasaya sürüldü.Lider borsalardan OKX ve Binance, Web3 cüzdanlarında ERC-404 token’larını desteklediğini duyurarak standarda biraz da olsa resmiyet kattı ve heyecanı daha da artırdı.


ERC-404 nedir?

ERC-404, Ethereum ve NFT'ler üzerinde token ihracı için popüler ERC-20 ve ERC-721 standartlarını, geliştiricilerin serbestçe alınıp satılabilen ve açık piyasada kullanılabilen parçalı NFT koleksiyonları oluşturmasına olanak tanıyan bir standartta birleştirir.


Parçalanmış NFT'ler mevcut olsa da, bunlar genellikle NFT'leri bir cüzdanda kilitleyen ve NFT'yi temsil eden bir varlığa bağlıdırlar. Böyle bir durumda ise parçalanmış token’lar serbestçe alınıp satılabilir ve kilitli NFT'nin değeriyle tam olarak eşleşmeyebilirler.


ERC-404 tam da burada devreye girer. ERC-404 standardı birden fazla cüzdanın doğrudan tek bir NFT’ye sahip olmasına ve gelecekte tokenize edilebilmesine olanak tanır.


Standardın geliştiricileri, GitHub sayfalarında, birleştirdikleri iki standardın "bütünleşmek üzere tasarlanmadığını" ve projenin "trade-off’ları en aza indirirken bunu mümkün olduğunca sağlam bir şekilde yapmaya çalıştığını" söylüyor.


Geliştirici 0xacme, Github'da yaptığı açıklamada, "Bu standart tamamen deneysel ve denetlenmiyor, ancak yürütmenin mümkün olduğunca hatasız olmasını sağlamak için gerekli testler yapıldı" diyor. "Bununla birlikte, örtüşen standartların doğası, entegre protokollerin karma işlevlerini tam olarak anlayamayacağını gösteriyor."


Resmiyete adım adım

ERC-404, dijital token’ların belirli bir blok zinciri ekosistemi içinde nasıl davranması ve etkileşime girmesi gerektiğini tanımlayan bir dizi kural ve protokole sahip resmi bir Ethereum token standardı değil.


Şu anda ekip, token standardı için bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) üzerinde çalışıyor. EIP, Ethereum'a yeni bir özellik veya işlevsellik getirme süreci olarak tanımlanıyor. Geliştiriciler, EIP sürecinin zaman alabileceğini ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceğini de sözlerine ekliyor.


“Her şeyi doğru yaptığımızdan emin olmamız ve kusursuz bir teklifle ilerlememiz gerekiyor. Piyasanın gayri resmi tarafında ortaya çıkan yeni bir standart olduğumuzu düşünürsek, bu oldukça önemli.”


Daha Fazla Oku

    erc-404Ethereumpandora

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk