Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

İkinci Ethereum Testnet’i, Shanghai Sert Çatalını Başarıyla Gerçekleştirdi

ETH gündeminde Sepolia testnet’i başarıyla gerçekleştirildi. Shanghai yükseltmesi öncesinde son bir Goerli testnet'i var.

28 Şubat 2023 10:45

Güncellenme: 28 Şubat 2023 13:13

Sepolia olarak bilinen Ethereum’un ikinci testnet’i, bugün stake edilen ETH’lerin çekimini başarıyla gerçekleştirerek Ethereum blokzincirinin merakla beklenen Shanghai yükseltmesine bir adım daha yaklaştırdı.

Shanghai yükseltmesi Ethereum’un tamamen proof-of-stake ağı olmasını ve doğrulayıcıların blok ekleme ve onaylama işlemleri sonrası kazandıkları ödülleri çekebilmesini sağlayacak.

Goerli testnet’i, yükseltme öncesi gerçekleşecek son test olacak.

Testnet’ler geliştiricilerin ana blokzincir üzerindeki herhangi bir değişikliği kopyalanan zincir üzerinde gerçekleştirmesine izin veriyor. Sepolia’daki test ise geliştiricilere Ethereum blokzincirinde gerçekleşeceklere benzer para çekme işlemlerinin bir provası olarak tasarlandı.

Böyle bir simülasyondan geçen üç testnet’ten ikincisi olan Sepolia bu ayın başlarında Zhejiang’da gerçekleşen testnet’in aksine kapalı bir ağdaydı. Bu şekilde yalnızca Ethereum geliştiricileri doğrulayıcılar üzerinde işlem gerçekleştirebildi. Ayrıca Sepolia, ağdaki doğrulayıcıların sayısı açısından üç testnet arasında en küçüğü ve bu yüzden en az önemli testnet konumunda.

Son testnet yükseltmesi önümüzdeki haftalarda Goerli’de yapılacak. Bu yükseltme ana blokzincirden ETH çekme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesinden önceki son prova olacak. Ayrıca Goerli, üç testnet arasında en büyüğü olduğundan ve ana zincire en yakın etkinlikleri gerçekleştirebildiğinden açık ara en çok beklenen testnet.

Geliştiriciler üç hafta arayla yükseltmelere devam ederse bir sonraki Goerli yükseltmesi 21 Mart civarında gerçekleşecek ve Shanghai mainnet’i nisan ayına ertelenecek. Durum böyle olursa geliştiricilerin başlangıçta belirledikleri hedef tarihlerde gecikme yaşanacak.


Daha Fazla Oku

    EthereumETHTestnetShanghaiEther

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Alibaba’da Yeniden Yapılanma Dönemi

29 Mart 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk