Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

ICP.Hub Turkey’den Türkiye Web3 Ekosistemine Merhaba!

Hub, Türkiye’nin önde gelen Web3 etkinliklerinden Istanbul Blockchain Week (IBW)’de konuşmacı olarak yer almanın yanı sıra etkinlik alanındaki standında yüzlerce katılımcıyı ağırladı.

11 Eylül 2023 09:37

Güncellenme: 11 Eylül 2023 09:58

ICP Turkey Nedir?

ICP.Hub Turkey için geçen hafta yoğun ve bol tanışmalı geçti. Türkiye’nin önde gelen Web3 etkinliklerinden Istanbul Blockchain Week (IBW)’de konuşmacı olarak yer almanın yanı sıra etkinlik alanındaki standında yüzlerce katılımcıyı ağırladı. 24 Ağustos ise ICP.Hub Turkey için bir milat oldu ve Web3 ekosisteminden değerli isimlerle geliştiricilerin bir araya gediği ICP.Hub Turkey’nin açılış etkinliği Kolektif House Maslak’ta gerçekleştirildi.


IBW’den Küçük Notlar

IBW, 4000’in üzerinde katılımcının dahil olduğu, 20’den fazla etkinlikte 120’nin üzerinde uluslararası konuşmacının katkı sunduğu önemli bir etkinlik. Etkinliğe hem yerel hem de uluslararası katılım yüksekti.


IBW’de genç katılımcıların Web3’e ilgisi oldukça fazlaydı. Yoğun öğrenci katılımı vardı, sordukları sorular çok detaylıydı, ilgileri en üst seviyedeydi. Bunun Türkiye Web3 ekosisteminin gelecekteki potansiyeli için çok önemli bir gösterge olduğuna inanıyorum.


ICP.Hub Turkey, etkinlikte standı ile yer aldı, ekipten Emilio Canessa ve Daria Chernozub panellerde konuşmacıydı. Bu etkinlik, ICP.Hub Turkey’nin yer aldığı ilk etkinlikti ve topluluğun Türkiye’ye yeni bir ekosistemin daha giriş yapıyor olması nedeniyle ilgisi üst seviyedeydi. Ekip yüzlerce katılımcı ile tanışma,  ICP teknolojisini tanıtma ve ICP.Hub Turkey’i anlatma fırsatı buldu. 


ICP.Hub Turkey Açılış Etkinliği

ICP.Hub Turkey açılış etkinliği 24 Ağustos 2023’de Kolektif House Maslak’ta 130’un üzerinde davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk oturumunda Emilio Canessa ve Daria Chernozub ile sahnedeydik. ICP’ye dair bilgiler, DFINITY Foundation’ın Türkiye ekosistemine bakışı, ICP.Hub Turkey ve kime nasıl katkı sağlayacağı ile başlayan etkinliğin ikinci kısmında ise çok kıymetli panelistler ağırlandı. Enes Özkan, Hakan Kesler, İsmail Hakkı Polat, Kriptofati ve Tansel Kaya ile gerçekleştirilen panelde Web3’ün felsefesinden ve iyi kullanım senaryolarından başlandı, NFT’lere ve içerik üretimine değinildi, Web3’te bugünün resmini çekildi, şimdiye kadar doğru yapılanlar ve yanlış yapılanlar irdelendi, en son ise Web3 projelerine dair çıkarımlar ve tavsiyeler ile panel noktalandı.


Sunumlarda Öne Çıkanlar

Internet Computer, akıllı sözleşme kodu kullanarak bulut hizmetleri, veritabanları ve web hizmetleri gibi unsurlara ihtiyaç duymadan doğrudan online sistemler ve servisler oluşturulabiliyor.


ICP’de son kullanıcı için gaz ücreti bulunmuyor, bu da kullanıcı edinimini kolaylaştırıyor.


İşlem ücretleri sabit ve rakiplerine göre en ucuzu: 0,0001 $ICP


Zincir üzerinde veri saklama maliyeti de oldukça ucuz, böylece uygulamaların bulut servislerini kullanmasına gerek kalmıyor. 1 GB verinin blok zinciri üzerinde 1 yıllık depolama maliyeti 5,5 dolar.


ICP, Hub yapılanması ile stratejik öncelikli olan ülkelerde ekosistem yaratmayı hedefliyor. Mart 2023’de lanse edilen Hub yapıları ile 15 ülkede faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye de ICP.Hub Turkey ile en önemli ekosistemlerden biri olarak ön plana çıkıyor.


Hub’ların ana amaçlarından biri Web3 ekosisteminin çeşitliliğini artırarak büyütmek; Web3 ekosistemine geliştiricileri, ürün yöneticilerini, iş analistlerini, UI/UX tasarımcıları, girişimcileri, influencer’ları, blockchain kulüplerini, üniversiteleri, medyayı ve kullanıcıları dahil ederek projelerin ortaya çıkabileceği ve büyüyebileceği uygun ortamlar sağlamak.


Hub’ların diğer bir amacı da oluşan ekosistemi sürekli olarak geliştirecek aksiyonlar ile beslemek. Bu gelişim workshop’lar, Webinar’lar, Bootcamp’ler ve  Hackathon’lar ile sağlanacak.


Bu aktivitelerin sonucunda ortaya çıkan fikirler ve projeler de acceleration programları ve grant’ler (burslar) ile desteklenerek bir üst seviyeye taşınacak. Başarılı projelerin büyümesi sürecinde de Hub’lar yine destek olmaya devam edecek.


Patika.dev ekibi olarak Türkiye Web3 ekosisteminin potansiyeline inanıyor ve ICP.Hub Turkey’nin ana partnerlerinden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  


ICP’nin geliştiricisi DFINITY Foundation ile Patika.dev’in ilk iş birliği kadınlara yönelik açılan Internet Computer Bootcamp’iydi. Bu programda 322 kadın geliştirici Bootcamp’e başladı ve eğitimlerine devam ediyorlar. Bu iş birliğindeki karşılıklı memnuniyet bir sonraki adım olan ICP.Hub Turkey’de de iş birliğini beraberinde getirdi.

ICP.Hub Turkey’nin ilk etkinliği olan ICP.Hub Turkey Açılış Etkinliği’ne ekosistemin ilgisi çok yüksekti.


ICP.Hub Turkey ekibi bundan sonra da etkinliklerin hiç hız kesmeden devam edeceğini belirtti.


Etkinlikte ICP.Hub Turkey’nin aktiviteleri 3 ana başlık altında sınıflandırıldı.


  • Öğren: Developer’lar, ücretsiz Web3 ve Internet Computer derslerine ulaşılabilir ve kendilerini geliştirebilirler.

  • Kazan: Ekosistemin gelişiminde grant’ler çok önemli araçlar olarak ön plana çıkıyor. İlgi alanınıza göre developer grant’lerine başvurabilir ya da ICP’yi daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedefleyen birçok aktivite (içerik üretimi, etkinlik düzenleme vb.) için community grant’lerine başvurabilirsiniz.

  • Katıl: Topluluk ürettikçe, tanıştıkça ve paylaştıkça büyüyor. ICP.Hub Turkey’nin etkinlikleri artarak devam edecek. Bu etkinlikleri Telegram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Oku

    dfinityicp.hub turkeyTürkiyebootcampPatika.dev

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Mert Can

Mert Can, teknoloji eğitimlerini geniş kitleler için erişilebilir hale getiren ve fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen Patika.dev’de satış ve iş geliştirme direktörüdür. Farklı sektörlerde satış, iş geliştirme ve strateji geliştirme alanında uzmanlığı vardır. Blockchain teknolojisinin dönüştürücü gücüne tutkulu bir şekilde inanan Mert, merkeziyetsiz teknolojilere doğru küresel bir kaymanın hayali için bugünden doğru adımlar atmanın gerektiğinin bilinci ile ekosistem oluşturma çalışmalarını etkinliklerde konuşmacı, moderatör ve organizatör olarak görev alarak desteklemektedir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk