Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Hodlonaut, Craig Wright’la Arasındaki Nakamoto Davasında Kendine Güveniyor

Kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia eden Craig Wright’ın Hodlonaut mahlaslı kişiye açtığı davanın duruşması yaklaşıyor. Destekçileri Hodlonaut’a 1,2 milyon dolarlık Bitcoin bağışı yaptı.

26 Ağustos 2022 09:59

Güncellenme: 26 Ağustos 2022 13:41

Tanınmış bir Bitcoin topluluğu üyesi, Norveç mahkemesindeki duruşma gününü dört gözle bekliyor.


Bir uzay kedisi ikonunun arkasında bulunan ve Hodlonaut mahlasını kullanan kişi, dün CoinDesk TV’ye verdiği röportajda “Bu işin sonunun ilk etabını” heyecanla beklediğini söyledi. Hodlonaut, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright’ın da taraf olduğu bir hakaret davasından bahsediyordu.


Citadel 21 adlı bir fanzinde editör olarak çalışan Hodlonaut, destekçilerinin yaklaşık 54,2 bitcoin yani 1,2 milyon dolarlık bağış yapmasının ardından kendine daha çok güvendiğini belirtti. Duruşma 12 Eylül’de başlayacak.


Wright ile Hodlonaut arasındaki davanın konusu Hodlonaut’ın 2019 yılının Mart ayında attığı bazı tweet’ler. Bu tweet’lerde Hodlonaut, bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu iddia eden Wright’ı dolandırıcılıkla suçluyor. Wright da bu tweet’lerin itibarının zedelediğini iddia ederek Wright’a dava açtı.Hatta Wrihgt, Hodlonaut’un kimliğini ortaya çıkarana kripto para şeklinde 5 bin dolarlık bir ödül vereceğini bile belirtti.  


Wright’ın Nakamoto olduğuna dair çekişmeleri uzun yıllardır devam ediyor ve hatta bu tek bir ülkeyle de sınırlı kalmadı. İngiltere’de açılan bir başka davada hâkim Wright’ın Hodlonaut’un itibarını ciddi şekilde zedelediği iddialarını reddetmişti.


Yakın zamanda ise podcast sunucusu Peter McCormack’in dâhil olduğu bir davada İngiltere yüksek mahkemesi Wright’a uğradığı nominal zararlar için sadece 1 İngiliz sterlini (o dönemde 1,23 dolardı) ödenmesinde karar kılmıştı. Ancak Wright’ın yanlış kanıt sunduğuna hükmetmiş ve Wright’ın gerçekten de Satoshi Nakamoto olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya varamamıştı.


Hodlonaut, kendi duruşmasının McCormack’la olan davaya benzeyeceğini söylüyor. Ancak Wright’ın ekibinin yeni tanıklar ortaya çıkarıp eskilerini bırakacaklarını ve kendinin attığı yaklaşık 37 bin tweet’in tek tek inceleyeceklerini düşünüyor. Ayrıca kendi karakterine de saldırılar bekliyor.


Bu haber yazıldığı sırada Wright ve ekibi CoinDesk’in yorum talebine geri dönmemişlerdi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase Prim Endeksi: Bitcoin’in Yükselişi ABD’deki Talebin Gücünden Kaynaklanıyor

16 Şubat 2024 10:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk