Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Harmony Network’ün Horizon Köprüsü 100 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Geliştiriciler, suçluyu bulabilmek için yetkililer ve hukuki uzmanlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

24 Haziran 2022 11:58

Güncellenme: 24 Haziran 2022 16:50

Harmony'den dün gece 100 milyon doları aşkın tutarda kripto para hacklendi ve bu saldırı son haftalardaki en büyük kripto hacklerinden biri oldu.

 

Geliştiriciler Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “Harmony ekibi bu sabah Horizon köprüsünde yaklaşık 100 milyon dolar tutarında bir hırsızlık tespit etti. Suçluyu belirlemek ve çalınan fonları almak için ulusal makamlar ve adli uzmanlarla çalışmaya başladık” dedi.

 

Horizon köprüsü kullanıcılarının tokenlar, sabitcoin’ler ve NFT’ler gibi varlıklarını ethereum, Binance Smart Chain (BSC), ve Harmony blokzincirlerine geçirmesine izin verdi.

 

Harmony ayrı bir tweet’te saldırının Bitcoin köprüsünü etkilemediğini ve merkeziyetsiz borsada depolanan fonların ve varlıklarının “şu anda güvenli” olduğunu söyledi.

 

Köprünün çalışma mekanizması saldırganların ağdan istismar etmesine neden oldu. Geliştirici belgelerine göre köprü şöyle çalıştı: Hem Ethereum, BSC hem de Harmony blokzincirlerinde bir dizi akıllı sözleşme uygulandı. İşlem onaylayan havuz da kullanıcılar bu ağlardan herhangi birinde likiditeyi kitlendiğinde onaylar.

 

Ethereum blokzincirinde token kitleme işlemi tespit edildiğinde onaylayan işlem havuzu bunu doğrular ve nihai bilgileri Harmony blokzincirine iletir ve burada da aynı miktarda köprülü token basılır. Diğer tarafta, Harmony blokzincirinde köprülü bir token yanması tespit edildiğinde, onaylayan işlem havuzu bunu doğrular ve son bilgileri orijinal token’ın aynı miktarının kilidinin açıldığı Ethereum blokzincirine iletir.

 

Blockzincir verilerine göre saldırgan Tornado Cash gibi borsalara veya gizlilik takas hizmetlerine herhangi bir fon taşımadı.

 

Harmony geliştiricileri, borsaları bilgilendirdiklerini ve daha fazla işlemi önlemek için Horizon köprüsünü durduklarını söyledi ve soruşturma devam ederken ekibin hepsinin güvende olduğunu belirtti. Harmony konu hakkındaki sorularımızı yanıtsız bıraktı. 
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk